Tegoroczny szczyt Inicjatywy Trójmorza można uznać za przełomowy. Przyniósł deklarację amerykańskiego wkładu finansowego w region, informację o czwartej inwestycji Funduszu Trójmorza, a także status partnera Inicjatywy dla Ukrainy. Dwudniowe wydarzenie przyciągnęło do Rygi ponad 500 osób z całego świata. Region reprezentowało dziewięciu prezydentów krajów Trójmorza, premier Chorwacji, wicepremier Słowacji i marszałek Senatu Czech. Obecny był także prezydent Niemiec i Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Swoje przesłanie do uczestników przekazali także m.in. prezydent Ukrainy, szefowie OECD i MFW oraz Sekretarz Stanu USA.
Znaczącą reprezentację na wydarzeniu mieli Amerykanie. Szefem tegorocznej amerykańskiej delegacji był Scott Nathan, prezes rządowej agencji DFC. To właśnie on potwierdził amerykańską inwestycję w Funduszu Trójmorza w kwocie 300 mln USD. Obietnica amerykańskich pieniędzy na rozwój regionu po raz pierwszy padła z ust Sekretarza Stanu USA, Mike’a Pompeo, w lutym 2020 r. Dziesięć miesięcy później DFC poinformowała, że w Fundusz Trójmorza zainwestowane zostanie 300 mln dolarów, jednak pieniądze te do tej pory się nie zmaterializowały. Przyjęta na szczycie deklaracja oznacza, że wkrótce może się to zmienić. Zaangażowanie finansowane Amerykanów zdecydowanie podnosi wiarygodność Funduszu w oczach pozostałych globalnych inwestorów, ale także potwierdza ponadpartyjne poparcie dla Inicjatywy w Stanach Zjednoczonych.
Priorytetem Inicjatywy pozostaje aspekt gospodarczy i bliższa integracja ekonomiczna regionu w ramach Unii Europejskiej.
Kluczowe znaczenie ma także nadanie Ukrainie statusu partnera Inicjatywy, o który ten kraj zabiegał od 2021 r. Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda, jest to szczególny rodzaj partnerstwa, otwarty dla sąsiadów regionu aspirujących do integracji europejskiej. W jego ramach planowane jest m.in. włączenie Kijowa w regionalne projekty infrastrukturalne.
Kraje Trójmorza potwierdziły też swoją gotowość do aktywnego wsparcia Ukrainy w powojennym procesie odbudowy i wsparcia jej ambicji unijnych.
W deklaracji ze Szczytu zaakcentowano, że w aktualnej sytuacji geopolitycznej trójmorski format współpracy regionalnej przekłada się nie tylko na korzyści ekonomiczne, ale także na wzmocnienie strategiczne. Zaznaczono jednak, że priorytetem Inicjatywy pozostaje aspekt gospodarczy i bliższa integracja ekonomiczna regionu w ramach Unii Europejskiej. W deklaracji pojawiły się jednak zapisy o rozszerzaniu tego formatu współpracy o kolejne wymiary, w szczególności o wymiar pozarządowy. Nie pojawiły się jeszcze konkretne propozycje realizacji tego punktu poza planem organizacji kolejnych edycji Civil Society Forum.
Kolejny szczyt Trójmorza odbędzie się w Rumunii, która w 2018 r. gościła już szczyt i forum biznesowe.
Nagranie z pierwszego dnia szczytu można obejrzeć tutaj: https://twitter.com/i/broadcasts/1ypJdEwVkBQxW
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.