Z wielką przyjemnością pragnę przedstawić Państwu raport zawierający wyniki badania, przeprowadzonego przez Instytut Nowej Europy w 2023 roku i poświęconego ustosunkowaniu się komitetów wyborczych do wybranych, ważnych kwestii europejskich. Podejmując się realizacji projektu badania wszystkich komitetów wyborczych, zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą w wyborach do Sejmu i Senatu zaplanowanych na dzień 15 października 2023 roku, zespół naukowców i ekspertów Instytutu Nowej Europy dążył do możliwie najszerszego i najbardziej precyzyjnego określenia wizji Europy sformalizowanych organizacji, dążących do udziału we władzy.
Badanie obejmowało zarówno wizję polityki zagranicznej prowadzonej przez Polskę w ramach Unii Europejskiej, jak i ustosunkowania się do obserwowanych kierunków kształtowania procesu integracji europejskiej, kwestii poszerzania wspólnoty przez kolejne państwa a także zakresu rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej i jej bezpieczeństwa. Począwszy od sformułowań odnoszących się priorytetyzacji współpracy Polski z innymi państwami czy procesu federalizacji Unii Europejskiej czy centralizacji władzy w organach unijnych, po sformułowania odnoszące się do sposobu podejmowania decyzji, kwestie związane z akcesją poszczególnych państw, przyjęcie Euro jako polskiej waluty a skończywszy na mechanizmach ochrony rynku przed importem spoza Unii Europejskiej, utworzeniu armii europejskiej czy osiągnięciu autonomii strategicznej, badanie umożliwiło komitetom wyborczym przedstawienie wizji Europy poprzez odniesienie się do szczególnie istotnych procesów i zjawisk wewnątrz Unii Europejskiej.
Równolegle do odpowiedzi wskazujących stopień zgodności poglądów reprezentowanych przez komitet wyborczy ze zbiorem 25 sformułowań, respondenci precyzowali odpowiedź za pomocą komentarzy zamieszczanych pod każdą odpowiedzią. Nie ulega wątpliwości, że pomimo identycznego stopnia zgodności poglądu komitetów wyborczych, to właśnie możliwość swobodnej argumentacji dokonanego ustosunkowania pozwala na dostrzeżenie bardzo istotnych różnic światopoglądowych, występujących pomiędzy komitetami wyborczymi.
Polecając państwu analizę niniejszego opracowania wyników przeprowadzonych badań, pragnę podkreślić, że zostaną one opatrzone komentarzami ekspertów i naukowców, niezależnie dokonujących interpretacji wyników badania.
Aleksy Borówka
Wiceprezes Instytutu Nowej Europy
Comments are closed.