Inwazja rozpoczęła się w lutym i z pewnością będzie kontynuowana jeszcze w kwietniu. Realizowane przez Rosjan działania mają na celu kompletne wyniszczenie ukraińskich miast. Pomimo prowadzonych negocjacji, wciąż przeprowadzają oni ostrzały na największe miasta. Straty po obu stronach sięgają już dziesiątek tysięcy, a kolejne grupy mogą być kierowane na Ukrainę. Po stronie ukraińskiej dotyczy to choćby osób dołączających do legionu cudzoziemskiego, natomiast po stronie rosyjskiej wojsk białoruskich i najmłodszych rekrutów.
Rosyjska Grupa Wagnera została już rozmieszczona we wschodniej Ukrainie. Przewiduje się, że do prowadzenia działań wojennych zostanie wysłanych ponad 1 000 najemników – takie informacje przekazało brytyjskie Ministerstwo Obrony. Co więcej, na Ukrainę trafiło także 2 000 rosyjskich żołnierzy z separatystycznych i nieuznawanych Abchazji i Osetii Południowej.
Rosjanie kontynuują ataki rakietowe na zachodzie Ukrainy. W poniedziałek wieczorem siły ukraińskie zniszczyły dwie rakiety typu X wystrzelone przez Rosjan z terytorium Białorusi w kierunku Lwowa. W obwodzie rówieńskim trafiony został zbiornik ropy. Gaszenie pożaru trwało ponad półtora dnia. W obwodzie chmielnickim celem z kolei stały się zakłady przemysłowe.
W Mariupolu Rosjanie celowo atakują miejsca oznaczone czerwonym krzyżem. Sytuacja w mieście jest tragiczna. W poniedziałek ze względu na możliwe rosyjskie prowokacje i w obawie o bezpieczeństwo ludności cywilnej zrezygnowano z próby utworzenia korytarzy humanitarnych. Część mieszkańców miasta jest przymusowo wywożona na teren Rosji. Ze strony Francji padła propozycja wysłania do miasta międzynarodowej misji humanitarnej. Po rozmowie Macrona z Putinem okazało się jednak, że nie jest to możliwe „na tym etapie”.
W Stambule odbyła się kolejna tura negocjacji między Ukrainą a Rosją. Strona ukraińska chce otrzymać gwarancje bezpieczeństwa, silniejsze od art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Mechanizm gwarancji wyglądałby następująco: w przypadku jakiejkolwiek agresji na Ukrainę w ciągu 3 dni miałyby odbyć się konsultacje, po których państwa gwaranci są zobowiązani udzielić Ukrainie wsparcia militarnego w postaci sił zbrojnych, dostaw broni, zamknięcia przestrzeni powietrznej. Wśród państw gwarantów miałyby się znaleźć stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ: Wielka Brytania, Chiny, Rosja, USA, Francja, oraz Turcja, Niemcy, Kanada, Włochy, Polska, Izrael. Jednocześnie Ukraina stoi na stanowisku, że wszelkie umowy z Rosją muszą zostać zatwierdzone nie tylko przez parlament, ale także przez samych mieszkańców Ukrainy w drodze referendum.
Po zakończeniu negocjacji strona rosyjska ogłosiła, że ograniczy swoją aktywność i wycofa część swoich wojsk z północy Ukrainy. Jednakże niecały dzień później Rosjanie ponownie dowiedli, że nie spełniają swoich obietnic. W okolicach Kijowa ich oddziały wykonują przegrupowania. Ministerstwo Obrony Ukrainy uważa, że Rosja nie zrezygnowała jeszcze z prób zajęcia lub przynajmniej okrążenia stolicy. Z kolei w Czernihowie ostrzał miasta jest intensywniejszy niż w poprzednich tygodniach. Rosjanie swoją obietnicę po części jednak spełnili i wycofali część wojsk z okolic Czarnobyla. Stało się to dlatego, że żołnierze z oddziałów, które okopały się w tzw. Czerwonym Lesie, zaczęli mieć objawy napromieniowania i trafili do szpitala na Białorusi.
Kolejne państwa wydalają rosyjskich dyplomatów. Macedonia Północna w poniedziałek ogłosiła taką decyzję wobec 5 pracowników rosyjskiej ambasady. Litwa, Łotwa i Estonia łącznie wobec 10. Holandia wydala 17, a Belgia 21 Rosjan. W środę Słowacja ogłosiła zamiar wyrzucenia aż 35 rosyjskich dyplomatów.
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.