Rodzimy przemysł zbrojeniowy to jedno z najważniejszych dóbr, którymi dysponować może współczesne państwo. Przede wszystkim buduje on zdolności do stosunkowo niezależnego zapewnienia sobie środków obrony. Jest on również stymulantem rozwoju gospodarczego, technologicznego, a także pozwala tworzyć niezbędne dla dalszego rozwoju elity naukowe. Silny przemysł zbrojeniowy powinien charakteryzować się wydolnością zaspokajania potrzeb wewnątrz kraju oraz dobrymi wynikami finansowymi ze sprzedaży zagranicznej.
W 2019 roku wynik eksportowy polskiej zbrojeniówki był gorszy niż w roku poprzednim. Również wyniki za 2020 rok, które nie zostały jeszcze opublikowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, nie zapowiadają poprawy. Eksport nie jest mocną stroną branży i nie odzwierciedla jej sporego potencjału.
Taka sytuacja powoduje potrzebę przeprowadzenia publicznej dyskusji nad stanem polskiej zbrojeniówki i przeanalizowania problemów, z którymi się zmaga. W efekcie możliwe jest osiągnięcie następujących korzyści:
– prowadzenie przez decydentów oraz opinię publiczną wnikliwej obserwacji i analizy kolejnych wyników eksportowych polskiego przemysłu zbrojeniowego;
– zwrócenie uwagi szerszego grona decydentów (cywilnych oraz wojskowych) na stan regulacji wpływających np. na sprawność sprzedaży zagranicznej;
– zobiektywizowanie szerszej opinii publicznej problemów, z którymi boryka się branża zbrojeniowa w Polsce.
Celem niniejszego raportu jest zasygnalizowanie problemu, jakim są słabe wyniki eksportowe notowane przez polski przemysł zbrojeniowy. Nacisk położony został na krótką charakterystykę czynników wywodzących się z różnych obszarów funkcjonowania branży, które mogą hamować sprzedaż zagraniczną.
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.