Blisko 400 000 małych przedsiębiorstw skorzystało z finansowania grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego tylko w 2018 roku. Przyszłość tej unijnej instytucji może więc okazać się kluczowa w kontekście wymuszonego przez pandemię COVID-19, zabójczego dla mikroprzedsiębiorców przestoju w funkcjonowaniu ich firm.
Dlatego Polska już teraz powinna zaczynać przygotowania do nowego rozdania w unijnej polityce finansowej i budować jak najsilniejszą pozycję negocjacyjną. Wierzymy, że jednym z drogowskazów na krętej ścieżce do sukcesu będzie najnowszy raport Instytutu Nowej Europy, dotyczący Europejskiego Banku Inwestycyjnego, którego wiceprezesem jest od niedawna Teresa Czerwińska.
EBI to bezsprzecznie instytucja mniej rozpoznawalna niż Komisja, Parlament czy Rada Europejska, która jednocześnie zyskuje na znaczeniu i ma coraz większe kompetencje. Wiedza o tym jak funkcjonuje będzie w nadchodzącym czasie – dosłownie – na wagę złota, bo tylko w 2017 roku grupa EBI dofinansowała wspierane przez siebie inwestycje na kwotę ponad 320 mld euro.
- Ile pieniędzy z EBI może w najbliższych latach zasilić polską gospodarkę?
- W jaki sposób brexit wzmocnił pozycję Polski w strukturach EBI?
- Co zrobić, aby działania EBI były jeszcze skuteczniejsze?
Na te i wiele innych pytań odpowiada w swoim raporcie Artur Bartoszewicz, doktor nauk ekonomicznych SGH, specjalista w dziedzinie polityki publicznej i ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zachęcamy do nieodpłatnego publikowania całości raportu lub jego fragmentów, jak też korzystania z zawartych w nim danych i opinii. Cały raport w formie elektronicznej dostępny jest tutaj:
Autor raportu dr Artur Bartoszewicz, pozostaje do Państwa dyspozycji pod naszym adresem mailowym – kontakt@ine.org.pl
Zachęcam do lektury i kontaktu w sprawie współpracy.
Dr Artur Bartoszewicz
Przewodniczący Rady Progoramowej Instytutu Nowej Europy
Comments are closed.