Wstęp
Mechanizm działania, którego założenia przedstawiamy w niniejszym dokumencie, to śmiała próba sięgnięcia po bogate i cenne talenty zdeponowane w rozproszonych lokalizacjach naszego kraju. Są to zwykle wyjątkowe osoby, mające z góry narzucone ograniczenia lub takie, które o szansę muszą zabiegać przez wiele lat, bez gwarancji osiągnięcia sukcesu. Chcemy, aby zaangażowanie tych osób z czasem było na tyle duże, aby wpłynęło w sposób zauważalny na wsparcie firm technologicznych w naszym kraju. Głęboko wierzymy, że każdy młody człowiek, który zostanie “wyciągnięty” z wykluczenia i nie zmarnuje swojego talentu oraz każdy zespół, który przekształci się w start-up i firmę, będą źródłem satysfakcji dla twórców programu Fitotrony Innowacji i przyczyni się do osiągnięcia konkretnej wartości dodanej dla polskiej gospodarki. To także zmiana dotychczasowej rzeczywistości, w której pionierzy i wynalazcy natrafiają wciąż na zbyt liczne bariery rozwoju.
Poniżej zostały zaproponowane pomysły zmierzające do realizacji wyznaczonych kierunków zmian, w tym w szczególności efektywniejszego sposobu dystrybucji pomocy dla twórców innowacyjnych rozwiązań oraz młodych przedsiębiorców.
Celem programu Fitotrony Innowacji jest zwiększenie dostępności wiedzy i kapitału realizatorom projektów przełomowych na ich wczesnym etapie powstawania. Mowa tutaj o młodych konstruktorach będących w szkole średniej i na początku studiów. Planujemy także objąć inicjatywą osoby, które nie mają szansy na wsparcie ze względu na fakt wykluczenia geograficznego – ściana wschodnia, miasta i miasteczka bez dostępu lub z dala od technicznych uczelni wyższych. Zależy nam na indywidualnym podejściu do uczestników, a co za tym idzie dobrym rozpoznaniu ich potrzeb i odpowiednim dopasowaniu wsparcia, zarówno w sferze merytorycznej, jak i organizacyjnej (m.in. zasoby i narzędzia wsparcia finansowego). Idea pomysłu sprowadza się do możliwości wydatkowania niewielkich kwot wsparcia finansowego przy zastosowaniu minimum formalności.
Niska kwota dofinansowania to mniejsze ryzyko inwestycyjne i proceduralne. Ma to wpływ nie tylko na łatwiejsze pozyskiwanie środków finansowych, ale również pozwala reagować w czasie rzeczywistym, tj. zwiększać ilość realizowanych projektów, poszerzać doświadczenie zespołów oraz dać realną szansę na udane przejście do kolejnych etapów budowy firmy lub znalezienie zatrudnienia jako doświadczeni specjaliści. Oba scenariusze, bez wątpienia, zwiększą szansę zatrudnienia w sektorze wysokich technologii osób z regionów, do których program może zostać zaadresowany.
Projekt zakłada:
– Powołanie do życia organizacji posiadającej własne zasoby administracyjne, kadrowe, prawne i finansowe oraz bazę kontaktów do firm i ekspertów z branż technologicznych;
– Realizację programu Fitotronów Innowacji poprzez budowanie ogólnopolskiej społeczności utalentowanej młodzieży, tj. werbowanie konstruktorów i tworzenie z ich udziałem zespołów projektowych;
– Wsparcie działalności społeczności zespołów konstruktorskich poprzez posiadane przez organizację zasoby, celem zapobiegania wykluczeniu geograficznemu utalentowanej młodzieży z obszaru ściany wschodniej i miast, z ograniczonym dostępem do ośrodków akademickich, tj. uczelni technicznych.
Realizacja przedsięwzięcia będzie prowadzić do wypracowania mechanizmu efektywnego i skutecznego zarządzania potencjałem młodych ludzi wyróżniających się ponadprzeciętnym zamiłowaniem i zdolnościami do technologii i tworzenia innowacji, którzy przy odpowiednim pokierowaniu rozwoju osobistego przekształcą się w specjalistów w zakresie wysokich technologii. Koncepcja adresowana jest również do osób mających zdolności pozwalające na prowadzenie zespołu, start-upu, a w horyzoncie czasu własnej firmy − liderzy, przyszli przedsiębiorcy.
Autorzy:
Dariusz Werschner – Prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych. Reprezentuje branżę dronową współpracując z licznymi instytucjami publicznymi. Moderator i ambasador polskiej myśli technicznej za granicą.
Katarzyna Baran – Pracownik w Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej, w tym jako ekspert w Centrum Polityk Publicznych. Doktoryzuje się na Kolegium Ekonomii Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Główne obszary badawcze to zarządzanie publiczne i polityki publiczne. Obecnie zaangażowana w identyfikacje polskiego modelu zarządzania sektorem publicznym.
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.