W dniu 11 grudnia 2019 roku Komisja Europejska (dalej Komisja) wydała Komunikat2 inicjujący dążenia do Europejskiego Zielonego Ładu. Dokument zobowiązuje Komisję do rozwiązania problemów dotyczących klimatu i środowiska, jednocześnie określając to zadanie jako najważniejsze dla obecnego pokolenia. Wszelkie zabiegi związane z wprowadzeniem Zielonego Ładu będą miały wielowymiarowy wpływ na społeczeństwo oraz gospodarkę, w tym na konkurencyjność przemysłu
Komunikat z końca 2019 roku w swojej istocie miał na celu oficjalne rozpoczęcie przyspieszenia działań na rzecz klimatu i środowiska. Sam kierunek był już wyznaczony przez dotychczasowy dialog nie tylko na szczeblu europejskim, ale również światowym (porozumienie Kioto, agenda ONZ). Efektami rozmów na poziomie UE był między innymi pierwszy pakiet działań klimatyczno-energetycznych UE.
Pierwszy pakiet działań klimatyczno-energetycznych UE uzgodniono w 2008 r. Wyznaczył on następujące cele na 2020 r.:
– zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20% (w porównaniu z rokiem 1990),
– zwiększenie do 20% udziału energii ze źródeł odnawialnych,
– podniesienie o 20% efektywności energetycznej.
Według dokumentu, pomimo znacznego przyspieszenia wprowadzenia Zielonego Ładu działania temu służące powinny mieć sprawiedliwy charakter oraz nie wykluczać- najważniejsi są ludzie, należy także pamiętać o poszczególnych regionach, sektorach przemysłu i pracownikach, którzy w sposób bezpośredni będą dotknięci zmianami. Jest to ważna deklaracja szczególnie dla przemysłu emisyjnego i energochłonnego, która daje podstawę do dialogu z Komisją
Strategia wprowadzenia Zielonego Ładu przewiduje działania w 8 grupach. Takie ujęcie należy traktować przede wszystkim jako zabieg porządkujący, ponieważ w rzeczywistości wpływ każdego działania będzie dosyć szeroki. W niniejszym opracowaniu autor koncentruje się jedynie na kilku zagadnieniach mających kluczowe znaczenie dla przemysłu energochłonnego. Temat jest na tyle obszerny, że bez problemu można byłoby poświęcić mu cykl opracowań.
O autorze:
Cezary Marzęda – ekonomista, specjalizuje się w tematyce przemysłu energochłonnego oraz energetyki przemysłowej. W obszarze jego zainteresowań jest szeroko rozumiany Zielony Ład oraz jego wpływ na konkurencyjność polskiego przemysłu. Doświadczenie zdobywał m.in. w biurze projektów strategicznych w Wodach Polskich przy projekcie Stopień wodny Siarzewo.
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.