W ramach europejskich rozgrywek piłkarskich ukraińskie drużyny będą grały na polskiej ziemi, w większości przypadków. Informacje na ten temat zbiegają się w czasie z przyznaniem Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Cała sprawa jednoznacznie pokazuje, jak ważny jest czynnik społeczno-sportowy dla wzmacniania relacji politycznych.
Ukraińskie drużyny grają w Polsce
W lipcu rozpoczynają się eliminacje do europejskich pucharów pod auspicjami UEFA: Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz Ligi Konferencji. W eliminacjach wezmą udział ukraińskie drużyny – Dynamo Kijów, Worskła Połtawa, FK Dnipro-1, Zoria Ługańsk – mimo wciąż niezakończonej wojny na terytorium tego kraju. Wiadomo także, że co najmniej 1 ukraiński klub weźmie udział w najbardziej prestiżowych rozgrywkach. W Lidze Mistrzów UEFA na pewno wystąpi Szachtar Donieck. W europejskie rozgrywki jest zatem zaangażowanych 5 ukraińskich klubów. Według doniesień medialnych oraz już potwierdzonych informacji większość meczów ukraińskich drużyn w europejskich pucharach odbędzie się w Polsce.
Obok futbolu klubowego trzeba też zwrócić uwagę na futbol reprezentacyjny. W tym wydaniu również terytorium Polski stanowi arenę meczów ukraińskiej reprezentacji żeńskiej oraz męskiej w różnych istotnych międzynarodowych rozgrywkach. W wydaniu żeńskim chodzi o mecze w ramach eliminacji do mistrzostw świata, w rozgrywkach męskich są to spotkania w Lidze Narodów UEFA.
Mecze ukraińskich drużyn w Polsce
Powyższa tabela powstała na podstawie potwierdzonych i niepotwierdzonych medialnych doniesień. W kontekście futbolu klubowego informacje dotyczą głównie meczów eliminacyjnych, ale można przyjąć, że w przypadku awansu ukraińskich drużyn do regularnego sezonu pucharowego UEFA Polska ponownie będzie areną meczów drużyn z tego kraju. Najprawdopodobniej zespół FK Dnipro-1 swoje mecze eliminacyjne będzie rozgrywał na Słowacji, lecz nadal nie wiadomo co z ewentualną fazą grupową. Brakuje rzecz jasna kilku informacji, ale pozwala to zobaczyć ważny kontekst. Większość ukraińskich drużyn zaangażowanych w międzynarodowe rozgrywki w mniejszy lub większym stopniu planują skorzystać z polskiego zaplecza logistycznego oraz infrastrukturalnego, co jest bardzo ważne z punktu relacji społecznych i politycznych.
Bardzo dobre relacje P2P
W ramach relacji między dwoma państwami można wyróżnić formaty government-to-government (G2G), government-to-people (G2P) oraz people-to-people (P2P). Kwestie planowania, negocjowania oraz kreowania możliwości gry ukraińskich drużyn w Polsce należą do grupy relacji P2P. Stosunki społeczne między Polską a Ukrainą znajdują się obecnie na bardzo dobrym poziomie. Świadczy o tym właśnie fakt planowania w Polsce ważnych z punktu widzenia Ukrainy rozgrywek meczów piłki nożnej. W głównej mierze to polskie kluby sportowe oraz właściciele obiektów piłkarskich negocjują między sobą możliwość rozgrywania tychże meczów, co należy uznać za rodzaj relacji społecznych.
Utrzymanie ekspozycji tożsamości ukraińskiej
Kwestia regularnej gry w ramach najpopularniejszej dyscypliny sportowej świata stanowi ważny element umacniania tożsamości ukraińskiej na arenie międzynarodowej, co stoi w kontrze do nadrzędnego celu Kremla, czyli wymazania tejże tożsamości. Przynajmniej w wymiarze politycznym. Dla UEFA ważną kwestią jest bezpieczeństwo własnych rozgrywek, zatem naturalne było odrzucenie możliwości organizacji meczów europejskich rozgrywek na terytorium Ukrainy. Z pomocą przyszła jednak Polska i stadiony spełniające wymogi UEFA oraz umożliwiające przyjęcie sporej liczby kibiców (powyżej 10 tys. osób).
Udana dyplomacja sportowa Polski
Należy dobrze ocenić postawę Polski. Dyplomacja sportowa w tym wymiarze daje zdecydowanie pozytywne efekty. Zarówno w wymiarze społecznym (udostępnienie obywatelom Ukrainy obejrzenia meczów ich drużyn piłkarskich), sportowym (udostępnienie zespołom możliwości kontynuowania działalności), jak i politycznym (oficjalne państwowe relacje G2G wzmacniają się w obliczu dobrych relacji P2P). Planowanie meczów ukraińskich drużyn w Polsce zbiega się z przyznaniem Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej, co również należy uznać za sukces polskiej racji stanu. Stała ekspozycja ważnego elementu soft power Ukrainy, czyli drużyn piłki nożnej, stale występujących w najważniejszych europejskich rozgrywkach, na terytorium należącej do Unii Europejskiej Polski legitymizuje przynależność Ukrainy do europejskiej rodziny społecznej. Fakt rozgrywania przez ukraińskie drużyny międzynarodowych meczów piłki nożnej w Polsce dobrze rokuje na przyszłość pozostałych kwestii. Wypracowywane właśnie dobre relacje społeczne pozytywnie rokują na okres postwojenny, gdy nadal będzie trzeba wspierać Ukrainę politycznie, ekonomicznie oraz społecznie. Istnienie stabilnej oraz wzmocnionej Ukrainy po rosyjskiej napaści leży w interesie polskiej racji stanu oraz Unii Europejskiej.
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Źródło zdjęcia głównego: @DynamoKyiv | Twitter
Comments are closed.