Rosjanie kontynuują celowe ataki na ludność cywilną. W Chersoniu otworzono ogień do mieszkańców, którzy wyszli protestować przeciwko okupantom. W Kijowie (tak jak i w wielu innych miastach) ataki rakietowe przeprowadzane są na budynki mieszkalne. Wojska rosyjskie zaatakowały także kolumnę cywilów, którzy ewakuowali się z Mariupola. W Czernihowie wysadzono most, którym ewakuowano mieszkańców oraz dostarczano pomoc humanitarną dla miasta.
Według ukraińskiego wywiadu Putin przygotowuje się do zablokowania wyjazdu Rosjan z okupowanego Krymu. W ten sposób będzie niejako próbował trzymać 600 000 obywateli rosyjskich jako zakładników. Wciąż niepewne są plany Białorusi. Koncentruje ona swoje oddziały przy granicy z Ukrainą, jednak wciąż wstrzymywana jest decyzja co do pełnej inwazji. Ukraińcy podkreślają, że najbardziej obawiają się dwóch zmasowanych ataków jednocześnie.
Kolejne dostawy broni od państw członkowskich UE i NATO trafią na Ukrainę w najbliższych dniach. Szwecja dostarczy dodatkowe 5 000 pocisków przeciwpancernych. NATO z kolei ma zapewnić sprzęt do ochrony przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi, a także wsparcie w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Ministrowie transportu Litwy, Łotwy, Estonii i Polski wezwali UE do wprowadzenia zakazu transportu drogowego do/z Rosji i Białorusi oraz zakazu wpływania statków należących do tych państw do portów w Unii Europejskiej. Jednocześnie Rosjanie zapowiadali w przeszłości, że mogą zacząć blokować porty na Bałtyku przy wykorzystaniu swojej floty.
Prezydent Zełenski wystąpił przez francuskim parlamentem. Prosił Paryż o zaangażowanie w powstrzymywaniu działań Moskwy, zwłaszcza poprzez nałożenie nowych sankcji. Ponadto wezwał francuskie marki do zaprzestania sponsorowania rosyjskiej machiny wojennej. Ukraiński prezydent wymienił kilka francuskich marek tj. Renault, Auchan i Leroy Merlin, które jeszcze nie zerwały więzi z Rosją, i wezwał je do opuszczenia rosyjskiego rynku (Leroy Merlin odpowiedział tego samego dnia: „opuszczenie Rosji, byłoby umyślnym bankructwem firmy i jednocześnie torowałoby drogę do wywłaszczenia, które wzmocniłoby możliwości Rosji”). Prezydent Ukrainy zwróci się w czwartek do parlamentu Szwecji, a następnie we wtorek do parlamentu Danii.
Dzisiaj odbywa się szczyt NATO. Prezydent Polski chce doprowadzić do formalnego odwołania paktu NATO-Rosja, „Aktu Stanowiącego o podstawach wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa”. Podobne do polskiego prezydenta stanowisko zaprezentowała także wczoraj ambasador USA przy NATO. Uznanie Aktu za dokument nieważny stwarza możliwości do większego angażowania się Sojuszu na wschodniej flance, w tym rozmieszczenia na terytorium m.in. Polski czy Rumunii broni jądrowej NATO. Pozostaje pytanie, czy któryś z członków Sojuszu nie będzie chciał zawetować takiej decyzji, tłumacząc to chęcią utrzymywania dialogu z Rosją i nieprowokowania jej.
Pojawiają się informacje, że Ukraińcy chcą zamknąć Rosjan w tzw. kotle w pobliżu Kijowa. Pozwoliłoby im to całkowicie zabezpieczyć stolicę kraju i wzmocnić obronę dalej od miasta. Jednocześnie Rosjanie dążą do zamknięcia Ukraińców, którzy operują w Donbasie. Dla obu stron odcięcie części wojsk na froncie będzie oznaczać duże straty osobowe. Ponadto nie można wykluczyć, że zaczyna kształtować się obraz powojenny, w którym Rosja zajmuje Donbas i prowadzi działania partyzanckie na zachodzie Ukrainy. Będzie to swego rodzaju okupowanie terytorium i niekończący się konflikt z Rosjanami, którzy są brutalni i z premedytacją ataków cywilów.
Można założyć, że na szczycie NATO zostanie poruszony polski pomysł wysłania na Ukrainę misji pokojowej. Nieoficjalnie wiadomo, że popierają go m.in. Słowenia, Czechy, Łotwa, Litwa, Estonia i Dania. W poniedziałek Stała Przedstawicielka Stanów Zjednoczonych przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała, że kraje NATO mogą zdecydować się na wysłanie wojsk na Ukrainę, chociaż Stany Zjednoczone nie wyślą swoich wojsk w tej chwili. Jednakże już kolejnego dnia pojawiła się informacja, że USA rozważają pomysł wysłania misji pokojowej.
Mapa terenów zajętych przez siły rosyjskie (stan na 9:00, 24.03)

Mapa rosyjskich baz wojskowych na terytorium Białorusi


JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.