Rośnie liczba cywilów, którzy zginęli w trakcie rosyjskiej inwazji. Z każdą kolejną odzyskaną wioską, odkrywane są kolejne zbiorowe mogiły. Walki nie ustają, choć na krótko udało się wstrzymać ataki, ażeby przeprowadzić ewakuacje. Nie bez znaczenia jest także fakt, że Rosjanie wywożą obywateli Ukrainy do Rosji. Wielu z nich będzie trudno wrócić do swojej ojczyzny.
Rosjanie kontynuują ataki rakietowe na terenie całej Ukrainy. W poniedziałek wieczorem zaatakowana została Odessa, we wtorek Lwów i Zakarpacie, w środę m.in. Mikołajów, Dniepr i Browary na obrzeżach Kijowa. We Lwowie trafione zostały dwie podstacje energetyczne, pozbawiając ponad 250 000 osób bez dostępu do prądu na czas od kilku do kilkunastu godzin. Atak spowodował także duże utrudnienia w ruchu kolejowym. Jest to istotne, ponieważ także drogą kolejową państwa NATO dostarczają Ukrainie sprzęt wojskowy. Atak na Zakarpaciu także był wycelowany w podstację elektryczną w miejscowości Wołowiec. Był to pierwszy atak rakietowy w obwodzie zakarpackim od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Tym samym Rosjanie wysłali Ukraińcom jasny sygnał – już nigdzie w swoim kraju nie jesteście bezpieczni.
We wtorek do Zaporoża przyjechała grupa 156 cywilów, którzy zostali ewakuowani 1 maja z Azowstalu w Mariupolu. Wciąż na terenie zakładów przebywa kilkaset osób, w tym wielu rannych. Także we wtorek Rosjanie zbombardowali budynki Azowstalu, a następnie podjęli próbę szturmu. Ostatecznie w środę udało im się przedrzeć na teren zakładów, jednak Ukraińscy obrońcy, z którymi przez kilka godzin nie było żadnego kontaktu, wciąż się bronią.
Dziennikarze Associated Press przeprowadzili śledztwo w sprawie nalotu bombowego na Teatr Dramatyczny w Mariupolu z marca. Na podstawie nagrań, danych oraz rozmów oszacowano, że zginęło tam prawie 600 osób. W mieście pojawił się główny propagandysta Putina i Kremla w rosyjskiej telewizji – Władimir Sołowiow. Ukraiński wywiad uważa, że Rosja przygotowuje paradę w Mariupolu na 9 maja i dlatego usuwa z ulic gruz, ciała zabitych cywilów i żołnierzy oraz niewybuchy.
W Marjince w obwodzie donieckim rosyjskie oddziały użyły amunicji fosforowej. Informację tę potwierdził szef Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej. W Popasnej i Rubiżnym w obwodzie ługańskim występują poważne problemy z dostępem żywności i wody. Władze obwodu poinformowały, że zapasy wystarczą mieszkańcom jeszcze tylko na tydzień, a jakikolwiek dostęp do obu miast jest bardzo mocno utrudniony.
Rosja prowokuje i testuje członków NATO oraz potencjalnego członka Sojuszu – Finlandię. Niemieckie myśliwce Eurofighter, uzbrojone w pociski powietrze-powietrze, przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20 po tym, jak wleciał on w niemiecką przestrzeń powietrzną nad wyspą Rugia na Morzu Bałtyckim. Myśliwce odeskortowały samolot z powrotem w międzynarodową przestrzeń powietrzną. Ministerstwo Obrony Finlandii poinformowało, że rosyjski helikopter naruszył również przestrzeń powietrzną ich kraju. Rosyjski Mi-17 przeleciał ok. 4 do 4,5 km w głąb kraju w okolicach Kesälahti i Parikkala we wschodniej części państwa.
Emmanuel Macron, po raz kolejny, rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem. Tym razem dyskusja miała innych charakter, ponieważ prezydent Rosji skarżył się na dostawy broni dla Ukrainy i nakładane sankcje. To pierwszy raz od początku wojny, gdy W. Putin nie tylko straszy, ale próbuje również wywołać współczucie u zachodniego przywódcy.
Unia Europejska pracuje nad szóstym pakietem sankcji. Wśród nich mają się znaleźć m.in. odłączenie kolejnych rosyjskich banków od systemu SWIFT, sankcje personalne dla rosyjskich polityków i wojskowych oraz embargo na rosyjską ropę. Ostatnie wzbudza największe emocje i kontrowersje. „W ciągu pół roku zakończymy dostawy rosyjskiej ropy, a do końca roku produkty rafinowane” – ogłosiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pojawiają się doniesienia, że z embarga mają być wyłączone Słowacja oraz Węgry. Inne źródła dodają także Bułgarię.
Póki co, brakuje informacji czy Kreml planuje jakieś działania zbrojne jeszcze przed Paradą Zwycięstwa w Moskwie. Najbardziej prawdopodobny jest atak z terytorium Mołdawii lub Białorusi (gdzie rozpoczęły się właśnie niezapowiedziane ćwiczenia wojskowe). Co ważne, na paradę nie zaproszono żadnego zagranicznego przywódcy. Dmitrij Pieskow stwierdził: nie jest to data rocznicowa, to jest nasze święto.
Foto: Depositphotos / Fotoreserg
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.