20 maja 2022 roku odbył się wywiad zorganizowany przez Center for Strategic and International Studies na temat priorytetów w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii. Rozmowę z członkiem parlamentu brytyjskiego – Kwasi’m Kwartengiem, Sekretarzem stanu ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej Wielkiej Brytanii (Rt. Hon. Kwasi Kwarteng MP, UK Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy), przeprowadził Ben Cahill, dyrektor Programu Bezpieczeństwa Energetycznego i Zmian Klimatycznych CSIS (director of the CSIS Energy Security & Climate Change Program). Główne tematy, które zostały poruszone to: aktualne problemy branży energetycznej, zawirowania na rynku surowców, sektory energii odnawialnej oraz silna potrzeba ich rozwijania.
Główne uwagi:
- Kluczowe dla zrównoważonego i efektywnego rozwijania sektorów energii odnawialnej jest połączenie wzrostu gospodarczego oraz zmniejszania emisji dwutlenku węgla. Tylko w takiej konfiguracji zmiana będzie miała pozytywny wpływ na środowisko, a jednocześnie ta „zielona rewolucja przemysłowa” zapewni pojawienie się nowych miejsc pracy i zwiększenie ogólnego dobrobytu.
- Ogromny wpływ na obecny kryzys na rynkach towarowych Wielkiej Brytanii ma pandemia koronawirusa oraz agresja rosyjska na Ukrainę. Problemy gospodarcze znacząco wpłynęły na wzrost cen. W perspektywie krótkoterminowej rząd brytyjski skupia się na bezpośredniej pomocy finansowej dla obywateli o niskich dochodach m.in. przez ulgi podatkowe. Perspektywa długoterminowa zakłada rozwijanie nowych technologii, a w konsekwencji uzyskanie niezależności energetycznej w oparciu o energię jądrową i wiatrową.
- Przy ograniczaniu emisji dwutlenku węgla kluczowa jest transformacja jako proces. Kwarteng podkreśla, że wszelkie bieżące wsparcie dla branży energetycznej musi być połączone ze zobowiązaniem tych firm do dekarbonizacji poprzez m.in. redukcję emisji. Jednocześnie wprost uznaje, że istotna jest współpraca z firmami sektora energetycznego. Powinny być włączane do zmian, a nie usuwane z rynku. Stwierdza również, że rząd brytyjski – w szczególności partia konserwatywna – skłania się ku ścisłej współpracy w kwestiach energii odnawialnej z prywatnymi inwestorami. Według niego nie jest możliwa ani transformacja energetyczna finansowana jedynie przez rząd, ani pełna prywatyzacja tego sektora.
- Przy rozwijaniu nowych technologii w proces transformacyjny silnie włączane są regiony tradycyjnie związane z przemysłem ciężkim. Wielka Brytania stawia na jak największe wykorzystanie potencjału swojego „dziedzictwa produkcyjnego” (ang. manufacturing legacy) tak, aby maksymalnie wykorzystać obecnie posiadane zaplecze technologiczne oraz kwalifikacje i doświadczenie pracowników.
Kwarteng podkreśla, że wszelkie bieżące wsparcie dla branży energetycznej musi być połączone ze zobowiązaniem tych firm do dekarbonizacji
Polityka brytyjska wobec energii jądrowej
- Według rządu Wielkiej Brytanii energia jądrowa jest jedynym stałym i pewnym źródłem energii o niskiej emisyjności.
- Celem na 2050 rok w tym obszarze jest pozyskiwanie z energii jądrowej 24 gigawatów, co świadczy o tym, że Wielka Brytania bardzo poważnie traktuje rozwój tego sektora.
Polityka brytyjska wobec energii wodorowej
- Energetyka wodorowa ma według Wielkiej Brytanii ogromny potencjał. Obecnie główny nacisk jest położony na tzw. niebieski wodór, pozyskiwany ze źródeł nieodnawialnych, jako że jego produkcja jest znacznie tańsza niż produkcja tzw. zielonego wodoru (pozyskiwanego z elektrolizy wody). Ma to na celu rozwinięcie sektora, tj. uzyskanie odpowiedniego stopnia produkcji, co może stać się zachętą do inwestowania w wodór ekologiczny. Pod tym względem stanowisko Wielkiej Brytanii różni się od stanowiska UE, która skupia się na pozyskiwaniu wodoru zielonego.
Polityka brytyjska wobec energii wiatrowej
- Jest to już teraz bardzo silnie rozwinięty sektor energetyczny Wielkiej Brytanii. Jego aktualny poziom wytwórczy obejmuje pozyskiwanie 11 gigawatów, a celem na rok 2030 jest pięciokrotne zwiększenie tego wyniku.
Główne wnioski:
- Zmniejszenie wykorzystania energii pozyskiwanej ze spalania węgla w Wielkiej Brytanii z ponad 40% do 2% w około 20 lat pokazuje, że zmiana w sektorze energetycznym tego kraju jest traktowana bardzo poważnie, a transformacja następuje sprawnie.
- Fakt, że Wielka Brytania silnie rozwija sektor energetyki wodorowej w sytuacji, w której kraje Unii Europejskiej (głównie ze względu na wojnę w Ukrainie i brak dostępu do dużych zasobów gazu) tkwią w tym obszarze w stagnacji, może skłonić do zastanowienia się nad tym, jak to wpłynie na pozycję gospodarczą i polityczną Wielkiej Brytanii wobec Europy kontynentalnej oraz na stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.
- Kwarteng wyraził silną chęć współpracy Wielkiej Brytanii ze Stanami Zjednoczonymi w obszarze energetyki jądrowej, która miałaby obejmować m.in. wymianę technologicznego know-how, co zapewne dodatkowo wzmocni amerykańsko-brytyjską relację.
- Podkreślenie w dyskusji szerokiej współpracy Wielkiej Brytanii nie tylko w ramach bilateralnych umów z poszczególnymi państwami Europy, ale również z Unią Europejską (z którą relacja została określona jako „zdrowa”), daje nadzieję na realne ogólnoeuropejskie współdziałanie w pobrexitowej rzeczywistości.
Nagranie wideo do rozmowy znajdą Państwo tutaj.
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.