30 września odbyła się konferencja The Three Seas Generation Freedom 2022, organizowana przez fundację State of Poland. Wydarzenie poświęcone było Inicjatywie Trójmorza – powstałemu w 2015 roku formatowi współpracy gospodarczej dwunastu państw Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas konferencji obecni byli nie tylko młodzi liderzy, naukowcy i dyplomaci z Polski, ale też ze wszystkich pozostałych krajów trójmorskich.
W ramach konferencji odbył się panel z udziałem Prezesa Instytutu Nowej Europy, Marcina Chruściela, o nazwie The case of energy security in Poland. Nasz przedstawiciel mówił o bezpieczeństwie energetycznym Polski w kontekście budowy elektrowni atomowej, wskazując na kluczowe znaczenie tej inwestycji dla zapewnienia stabilnego źródła dostaw energii o mocy rzędu 6-9 GW. Inni paneliści mówili o zwiększeniu niezależności energetycznej poprzez realizację takich projektów, jak niedawno ukończona budowa Baltic Pipe, który umożliwia transport gazu także do pozostałych krajów regionu.
Odbywające się prelekcje w ramach każdej corocznej edycji konferencji, skupiają się wokół pewnych szczególnych idei. Hasło tegorocznej edycji konferencji brzmiało następująco (w tłumaczeniu na język polski): Wolność nie jest dana raz na zawsze, należy o nią walczyć cały czas za pomocą prawdy.
Powyższa sentencja nawiązuje przede wszystkim do wolności oraz młodego pokolenia osób z państw trójmorskich, które urodziły się i wychowywały po 1989 roku – w czasach po upadku komunizmu w regionie środkowoeuropejskim. Przedstawiciele tego pokolenia odgrywają coraz to istotniejszą rolę jako analitycy do spraw międzynarodowych, dziennikarze czy politycy.
Konferencja opierała się na przemówieniach w stylu TEDx, podczas których przemawiali znani i charyzmatyczni eksperci zajmujący się szerokim zakresem procesów odnoszących się do Europy Środkowej.
Pierwszą prelekcję wygłosił Paweł Nierada, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego i zarazem członek zarządu Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza (zasobu finansowanego przez państwa trójmorskie, który służy zapewnieniu dodatkowych środków na rozwój międzynarodowych inwestycji infrastrukturalnych w regionie). Przemawiający podkreślił wymierne znaczenie budowy i zwiększania potencjału ekonomicznego państw Inicjatywy.
Taki przebieg procesów gospodarczych w krajach zrzeszonych w ramach formatu trójmorskiego wzmocnić powinien nie tylko poszczególne państwa członkowskie, ale także ich społeczeństwa.
Przedstawiciele tychże narodów regionu, którzy rozwijają się w wymiarze ekonomicznym, stają się bardziej niezależni i są w większej mierze wpływać na wszelkie procesy mające miejsce w ich krajach, ale i całym obszarze środkowoeuropejskim.
Następnym prelegentem był Jurij Fielsztinski – historyk, dziennikarz, współautor (wraz z Aleksandrem Litwinienko) książki „Wysadzić Rosję” i jednocześnie ekspert od obszaru postsowieckiego. Fielsztinski w swoich wypowiedziach nawiązywał do historii Federacji Rosyjskiej, która wiąże się z obecną polityką tego państwa wobec pozostałych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Rosja nigdy nie była demokracją, państwo to niemal zawsze rządzone było przez służby specjalne, dyktatorów, których rządy opierały się na zastraszaniu społeczeństwa rosyjskiego i imperializmie.
Traktują oni obszar środkowo-wschodnioeuropejski jako swoją strefę wpływów (w tym aspekcie badacz w szczególności odnosił się do Ukrainy). Przemawiający stwierdził także, iż prowadzona w tej sposób polityka przez stronę rosyjską jest szkodliwa nie tylko dla państw będących „na celowniku” Rosji, ale także dla niej samej. Dalsza eskalacja działań w krajach sąsiednich (między innymi w Ukrainie i Gruzji) przyczyni się do pogłębiającej się marginalizacji Federacji Rosyjskiej na arenie międzynarodowej. Co ważne, Fielsztinski podkreślił, że nie tylko polityczni decydenci, ale również społeczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej powinny wpływać na deeskalację konfliktów i zagrożeń w tej części świata. Należy je realizować między innymi poprzez dążenie do obalenia prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, czy zrywania więzi między państwem rosyjskim a białoruskim oraz zmniejszenie zagrożenia atakiem nuklearnym z terytorium Białorusi.
Krytycyzm wobec wyżej wspomnianych działań Rosji wyrażał również Nikolai Ivanov, profesor nauk historycznych oraz były nadawca i redaktor Radia Wolna Europa. Ivanov zaznaczył, że:
Federacja Rosyjska obecnie realizuje działania, które mają na celu wcielanie doktryny „Ruskiego Miru” w życie. Bazuje ona na wieloletniej, błędnie prowadzonej przez Rosję polityce wobec państw sąsiadujących oraz nawiązuje ona do ideologii sowieckiej.
Wśród innych prelegentów wydarzenia byli: Stanisław Żaryn (sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP), Velina Tchakarova (dyrektor austriackiego Institute for European and Security Policy (AIES)), a także Tim Marshall (dziennikarz New York Times i autor bestselleru „Więźniowie Geografii”) biorący udział w konferencji w formule online. Pozostali eksperci poruszali problematykę związaną z bezpieczeństwem energetycznym Polski, polityką dezinformacyjnej prowadzonej przez Rosję oraz geopolityką Europy Środkowo-Wschodniej.
Comments are closed.