Notatka w skrócie:
– 19 października 2020 roku miała miejsce rozmowa dwóch ekspertów ds. Chin, Michaela Pillsbury’ego i Petera Navarro.
– Navarro obarcza Chiny winą za pandemię koronawirusa i straty ekonomiczne, jakie spowodowała.
– Ponadto oskraża on o rządzącą Chinami Partię Komunistyczną o chęć obalenia systemu międzynarodowego i wprowadzenia „arsenału dyktatury”.
19 października 2020 roku Michael Pillsbury z Instytutu Hudsona rozmawiał z Peterem Navarro, doradcą prezydenta USA ds. handlu i produkcji przemysłowej. Pillsbury jest amerykańskm historykiem, analitykiem i ekspertem ds. Chin, który od 2014 roku pełni funkcję dyrektora Centrum Chińskiej Strategii we wspomnianym Instytucie Hudsona. Jego rozmówca zaś jest ekonomistą i przed objęciem obecnie sprawowanej funkcji był dyrektorem Narodowej Rady Handlu przy Białym Domu. Jest przeciwnikiem wielostronnych umów o wolnym handlu i zwolennikiem nacjonalizmu ekonomicznego.
Navarro wcześniej niż inni ostrzegał przed Chińską Republiką Ludową, pochodzącymi stamtąd wirusami oraz możliwą pandemią (m.in. w swojej książce The Coming China Wars z 2006 roku). Dziś stwierdza, że „komunistyczne Chiny są bezpośrednio odpowiedzialne za zarażenie [Amerykanów i amerykańskiego prezydenta] śmiertelnym wirusem”[1], odpowiadają za związane z pandemią straty ekonomiczne w USA oraz śmierć ponad 200 tys. Amerykanów. W swoim wystąpieniu Navarro nazywa globalizm „żrącym kwasem”, wskazując go jako przyczynę stagnacji w zarobkach amerykańskich pracowników fizycznych, a pośrednio także trawiącej wielu Amerykanów depresji i uzależnienia od opioidów. Zdaniem Navarro to wszystko spowodowane jest obecnością ChRL w Światowej Organizacji Handlu (WTO, ang. World Trade Organization) — winą za to obarcza poprzednie administracje. Ekonomiczny nacjonalizm Trumpa wskazuje zaś jako czynnik całkowicie zmieniający amerykańskie postrzeganie chińskiego zagrożenia.
Navarro wymienia „siedem grzechów głównych” ChRL:
– cyberprzestępczość (przede wszystkim hakowanie komputerów i kradzież tajemnic handlowych),
– kradzież własności intelektualnej,
– wymuszanie transferu technologii,
– merkantylistyczny dumping cenowy,
– protekcjonizm przedsiębiorstw państwowych,
– manipulowanie kursem waluty,
– zalewanie amerykańskiego rynku fentanylem i innymi opioidami, „aby zabić ponad 50 tys. Amerykanów rocznie”.
Doradca prezydenta wspomina nałożone przez Trumpa na Chiny taryfy, sankcje i blokady (chociażby aplikacji TikTok), mające na celu obronę amerykańskich pracowników przed „agresją Chin”. Oskarża Komunistyczną Partię Chin, że ta chce obalić system międzynarodowy i zamienić amerykański „arsenał demokracji” w „arsenał dyktatury”. Największymi ofiarami KPCh nazywa zaś chińskich obywateli. Twierdzi, że wieloletnia teoria, jakoby zaangażowanie ekonomiczne Chin na świecie miało sprawić, że kraj ten zwróci się w stronę demokracji i poszanowania praw człowieka, była błędna — w ChRL nadal nie ma wolności, a obywatele ośmielający się jakkolwiek wyrazić sprzeciw wobec rządzącej krajem KPCh są prześladowani.
Navarro stanowczo podkreśla, że pójście na wojnę z Chinami jest ostatnim, czego chce obecna administracja; zauważa, że konfliktu zbrojnego nie chcą także władze ChRL, choć aktywnie prowadzą wojnę informacyjną, m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych. Navarro idzie jeszcze dalej i nazywa część amerykańskich mediów i dziennikarzy „pożytecznymi idiotami”, a wszelką krytykę Trumpa — wspieraniem Chin. O to samo oskarża Demokratów, protestujących przeciwko rasizmowi w Stanach Zjednoczonych koszykarzy NBA i filmowców, specjalistów z Doliny Krzemowej, sprzyjające Chinom elity finansowe i władze szkół wyższych. Największe zarzuty stawia lewicy, w tym ruchowi Black Lives Matter, nazywając jego przedstawicieli „zorganizowanymi anarchistami”.
W swoim wystąpieniu Navarro wyraźnie reprezentuje stanowisko Donalda Trumpa. W krytyce obecnego prezydenta dopatruje się wsparcia dla Chin i braku patriotycznej postawy, obrażając przy tym niemałą część obywateli USA. Trudno jednak odmówić mu racji, kiedy krytykuje KPCh za trwające 2 miesiące ukrywanie, jak poważna i niebezpieczna jest sytuacja w Wuhan, za zezwalanie dziesiątkom tysięcy chińskich oficjeli na podróżowanie w tym czasie poza ChRL czy za próby wykradzenia wyników badań naukowych. Navarro podkreśla jednocześnie wartość i wagę jedności w narodzie amerykańskim przeciwko zewnętrznemu wrogowi.
[1] Zarówno ten, jak i wszystkie inne cytaty przytoczone w tej notatce pochodzą z rozmowy Michaela Pillsbury’ego i Petera Navarro. Link do dyskusji: https://www.youtube.com/watch?v=R7WUyFTUBKM
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.