Autorzy: Patryk Szczotka i Łukasz Kobierski
Chiny wyznaczają nową przedstawiciel na nasz region
Chiny wyznaczyły nową specjalną przedstawiciel do współpracy z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. 姜瑜JiangYu zastąpiła 霍玉珍Huo Yuzhen (na tym stanowisku od 2015 roku). Biegle włada językiem angielskim i ma za sobą 25-letnią karierę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych ChRL. W latach 2006-2012 pełniła funkcję rzecznika prasowego MSZ. W latach 2015-2019 była ambasadorką w Albanii a później w Rumunii. Jiang odwiedza obecnie 6 krajów Europy Środkowo-Wschodniej (Czechy, Słowacja, Polska, Rumunia, Bułgaria i Węgry) w dniach 10-24 września w towarzystwie ekspertów CASS (The Chinese Academy of Social Sciences). Odbyła już spotkanie z przedstawicielami Czech i Słowacji.
Niemcy pracują nad nową strategią w polityce handlowej z Chinami
Robert Habeck niemiecki minister gospodarki powiedział agencji Reuters, że rząd pracuje nad nową polityką handlową z Chinami, aby zmniejszyć zależność od chińskich surowców, baterii i półprzewodników dodając, że Niemcy nie chcą być naiwni nigdy więcej. Ma zostać m.in. dokonana dokładna analiza chińskich inwestycji w Europie. Jego zdaniem, Europa nie powinna popierać chińskiej inicjatywy Jedwabnego Szlaku. Dodał również, że Chiny są mile widzianym partnerem handlowym, ale Niemcy nie mogą pozwolić, by protekcjonizm Pekinu zakłócił konkurencję oraz groźby za krytykę łamania praw człowieka wiązały się z utratą biznesów.
Były minister obrony Estonii o stosunkach z Tajwanem
Były minister obrony Estonii Kalle Laanet twierdzi, że Estonia musi przyjąć jasne stanowisko, linię polityki zagranicznej w zakresie politycznego poparcia dla Tajwanu. Jak uważa Laanet, ryzyko i ewentualne koszty takiego posunięcia są niwelowane przez relacje z głównymi sojusznikami, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi. Były minister pisze także, że “poza interesami gospodarczymi – mamy np. ogromny potencjał do współpracy w elektronice i IT – musimy dokonywać wyborów w stosunkach międzynarodowych jako kraj, a Chińska Republika Ludowa, opierając się na swojej agresywnej ideologii, dała niemal wszystkim państwom na świecie wybór między nią a Tajwanem”. Estonia jest kolejnym po Litwie krajem bałtyckim, który obiera kurs na protajwańską politykę. Rząd w Tallinie wycofał się niedawno z chińskiej inicjatywy 16+1 ogłaszając, że w swojej polityce międzynarodowej będzie kierować się zasadami takimi jak prawa człowieka, co jest dość znaczącą insynuacją w kierunku rządu w Pekinie.
Komisja Europejska proponuje zakaz handlu towarami wytworzonymi przez pracę przymusową
Komisja Europejska opublikowała swoją propozycję zakazu wprowadzania na rynek UE towarów wytworzonych przy użyciu pracy przymusowej. Legislacja jest postrzegana w dużej mierze jako wymierzona w Chiny, które są oskarżane o prowadzenia obozów pracy przymusowej w regionie Xinjiang, co zostało opisane w niedawno opublikowanym raporcie ONZ. Kraj jest podejrzewany o wykorzystywanie pracy przymusowej do wytwarzania wszelkiego rodzaju produktów, od tekstyliów po elektronikę. Chińskie MSZ skomentowało te doniesienia podkreślając, że “w ostatnich latach Xinjiang cieszył się trwałym rozwojem gospodarczym, harmonią i stabilnością społeczną, ciągłą poprawą warunków życia ludzi, bezprecedensowym dobrobytem kulturowym i harmonią religijną. W Chinach nie ma tak zwanej „pracy przymusowej”. Stanowczo sprzeciwiamy się wykorzystywaniu tak zwanej „pracy przymusowej” lub wszelkich kwestii związanych z Xinjiangiem do ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin”.
Unia Europejska z zadowoleniem przyjmuje raport dotyczący praw człowieka w Chinach
W swoim raporcie Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet stwierdziła, że siłowe przetrzymywanie przez Chiny Ujgurów i innych mniejszości etnicznych w północno-zachodnim regionie Xinjiang może być równoznaczne z „zbrodniami przeciwko ludzkości”. Służba Działań Zewnętrznych UE ogłosiła, że “z zadowoleniem przyjmuje opublikowanie przez Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka sprawozdanie oceniające obawy dotyczące praw człowieka w chińskim regionie autonomicznym Sinciang-Ujgur.” Raport wzywa chiński rząd do „podjęcia szybkich kroków w celu uwolnienia wszystkich osób arbitralnie pozbawionych wolności” w Xinjiang i „pilnego wyjaśnienia miejsca pobytu osób, których rodziny szukały informacji o swoich bliskich”.
Specjalny wysłannik Chin ds. Europejskich w Hiszpanii
Specjalny Przedstawiciel Rządu Chin ds. Europejskich Wu Hongbo odbył wizytę w Hiszpanii w dniach 10-13 września 2022 r.. Podczas niej, spotkał się z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu Deputowanych Hiszpanii Pau Mari-Klose oraz Sekretarz Stanu ds. Zagranicznych i Globalnych Angeles Moreno Bau. Ta ostatnia, podczas rozmowy zachęcała Chiny do odegrania konstruktywnej roli w kierunku zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę i wyraziła obawy w sprawie łamania praw człowieka w Sinciangu. Wu Hongbo odbył również dyskusję z ekspertami think tanku Real Instituto Elcano i przedstawicielami biznesu z „Forum wiodących marek Hiszpanii”.
Delegacja parlamentarzystów z Francji na Tajwanie
W środę 7 września do Tajwanu przybyło pięciu francuskich parlamentarzystów. Delegacji przewodniczy senator Cyril Pellevat, wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Europejskich francuskiej izby wyższej. Spotkali się z wiceprezydentem Lai Ching-te, przewodniczącym tajwańskiego zgromadzeniu ustawodawczego Yu Shyi-kun oraz przewodniczącą organ nadzoru i audytu rządu Chen Chu. Pellevat powiedział, że wizyta pięcioosobowej ponadpartyjnej delegacji na Tajwanie była demonstracją „życzliwości i poparcia” dla Tajwanu. To już czwarta wizyta francuskich prawodawców na Tajwanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Memorandum o kooperacji pomiędzy Grecją a ChRL w dziedzinach technologii, energii i zdrowia
Grecja i Chiny podpisały 6 września Memorandum o Współpracy (MoC) w dziedzinie technologii i nauki. Został on podpisany przez greckiego wiceministra rozwoju i inwestycji Christosa Dimasa i jego chińskiego odpowiednika Zhanga Guangjun. Współpraca ma skupić się na sektorach rolno-spożywczym, zmianach klimatu, zdrowiu publicznym i dziedzictwie kulturowym.
Kolejna litewska delegacja wizytuje Tajwan, rząd w Wilnie otwiera swe biuro handlowe w Tajpej
28-osobowa grupa z Litwy składająca się z urzędników państwowych i przedstawicieli sektora technologicznego wylądowała w Tajpej. Delegacja pod przewodnictwem Wiceministra Gospodarki i Innowacji Karolisa Žemaitisa jest kolejną litewską reprezentacją odwiedzającą wyspę w tym roku. Krótko po wizycie nowe przedstawicielstwo Litwy na Tajwanie rozpoczęło oficjalnie działalność, ale jeszcze fizycznie nie otworzyło swoich drzwi z powodu opóźnień. Jak podają lokalne media, przedstawiciel Litwy na Tajwanie dopiero niedawno zakończył kwarantannę i wciąż przygotowuje nowe biuro handlowe.
Chińsko-irlandzkie konsultacje polityczne
1 września wiceminister spraw zagranicznych Deng Li przeprowadził chińsko-irlandzkie konsultacje polityczne między dwoma ministerstwami spraw zagranicznych z zastępcą sekretarza generalnego irlandzkiego ministerstwa spraw zagranicznych Sonją Hyland. Spotkanie odbyło się w formule zdalnej. Deng Li podkreślił stanowisko Chin w sprawie raportu Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka dotyczącym Xinjiangu, podkreślając, że raport ten jest całkowicie nieważny, ponieważ przeinacza fakty i posiada poważne błędy. Hyland powiedziała, że strona irlandzka jest zwolennikiem polityki jednych Chin, wspiera rozwój stosunków UE-Chiny i jest gotowa wzmocnić komunikację i koordynację z Chinami w zakresie zmian klimatycznych, bezpieczeństwa żywnościowego i innych kwestii.
Polska Żegluga Morska podpisuje kontrakt z chińską stocznią
31 sierpnia miało miejsce podpisanie kontraktu przez Polską Żeglugę Morską na budowę czterech masowców o masie 37 tys. ton. Statki zostaną zbudowane przez stocznię Dalian Shipbuilding Industry Company (DSIC), wchodzącą w skład grupy China State Shipbuilding Corporation (CSSC). Ze względu na rygorystyczny reżim epidemiczny w Chinach umowa została podpisane zdalnie za pomocą internetowego połączenia. Jak podaje Głos Szczeciński, jednostki będą wchodzić do eksploatacji w odstępach kilkumiesięcznych w 2025 roku i zastąpią wycofywaną w tym czasie serię statków typu „Isa”, wybudowanych w latach 1999-2000. Jednostki konstrukcyjnie są przystosowane do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich, które są jednym ze strategicznych rynków PŻM.
Foto: Ryan Rayburn/Flickr.com
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.