Autorzy: Patryk Szczotka i Łukasz Kobierski
Szef MSZ Węgier w rozmowie z szefem MSZ Chin
17 lipca miała miejsce rozmowa telefoniczna ministra spraw zagranicznych ChRL Wang Yi z jego węgierskim odpowiednikiem Peterem Szijjarto. Węgierski minister powiedział, że Węgry są zadowolone ze współpracy z Chinami oraz ich inwestycji w przedsiębiorstwa. Szijjarto dodał, że Chiny nigdy nie były rywalem dla Europy, ale partnerem, który daje możliwości współpracy. Wang Yi powiedział, że Chiny wspierają chińskie przedsiębiorstwa w inwestowaniu i prowadzeniu biznesu na Węgrzech. Dodał też, że kryzys na Ukrainie wywołał negatywny efekt rozprzestrzeniający się na cały świat. Przypomniał, że Chiny nie są stroną kryzysu ukraińskiego.
Transport kolejowy pomiędzy Unią Europejską i Chinami zmniejsza się przez rosyjską agresję na Ukrainę
China National Railway informuje, że w okresie od stycznia do maja 2022 roku między Chinami a Europą kursowało łącznie 6153 pociągów towarowych, co stanowi wzrost o 2,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. W całym 2021 roku liczba obsługiwanych pociągów towarowych wzrosła o 22%, a liczba TEU przemieszczających się koleją między Chinami a Europą wzrosła o 29%. Wojna na Ukrainie jest jedną z przyczyn spadku tempa wzrostu przewozów kolejowych między Chinami a Europą, a niektórzy klienci decydują się nie korzystać z tras przez Rosję i Białoruś.
Przewodniczący parlamentu Tajwanu You Si-kun wygłasza przemówienie podczas ceremonii otwarcia platformy informacyjnej
Przewodniczący tajwańskiego parlamentu You Si-kun ostrzegł w przemówieniu w czeskim parlamencie przed ambicjami Chin. „Chciałbym porozmawiać ze wszystkimi naszymi przyjaciółmi na całym świecie, z którymi łączy nas demokracja, aby dokładnie przestudiować i zrozumieć naturę chińskiego reżimu komunistycznego i jak zdusić go w zarodku” – powiedział You w przemówieniu do czeskiego Senatu.
Delegacja została zaproszona do Czech z nadzieją na wzmocnienie więzi dwustronnych i uzyskanie międzynarodowego poparcia dla dążenia Tajwanu do odzyskania członkostwa w ONZ – składa się z członków Chińskiej Partii Nacjonalistycznej Yosi Takun i Wan Mei-ling (萬美玲), Tajwańskiej Partii Ludowej Jang Chyi-lu (張其祿) i Demokratycznej Partii Postępowej Huang Shih-chieh (黃世杰).
Rozmowa doradcy prezydenta Francji z Wang Yi
18 lipca doradca prezydenta Francji Emmanuel Bonne rozmawiał telefonicznie z szefem MSZ Chin Wang Yi. Bonne miał powiedzieć, że prezydent Macron jest mocno zaangażowany w przyjaźń z Chinami.
Strona francuska jest skłonna pogłębić praktyczną współpracę z Chinami w różnych dziedzinach, takich jak lotnictwo, rolnictwo, żywność, energia oraz wymiana kulturalna i międzyludzka, a także wzmocnić koordynację w sprawach globalnych. Bonne obiecał, że NATO nie ma zamiaru i nie będzie rozszerzać się na region Azji i Pacyfiku. Wang Yi powiedział, że Chiny i Francja są dwiema ważnymi siłami stabilizującymi multipolarny świat. W sprawie Ukrainy, Chiny od samego początku nalegały na promowanie rozmów pokojowych. Wang zachęcał też do wspierania i promowania dalszej współpracy UE-Chiny.
9. Forum Ekonomiczno-Handlowe Wysokiego Szczebla UE-ChRL
Wiceprzewodniczący wykonawczy Valdis Dombrovskis i wicepremier Liu He przewodniczyli 9. Dialogowi Wysokiego Szczebla UE-Chiny w Sprawach Gospodarczych i Handlowych. Obie strony wyraziły gotowość by wspólnie stawić czoła wyzwaniom stojącym przed światową gospodarką, wzmocnić komunikację i koordynację polityk makroekonomicznych, utrzymać stabilność globalnego łańcucha przemysłowego i łańcucha dostaw. Ostatnia runda takich rozmów odbyła się dwa lata temu, również pod przewodnictwem Liu i Dombrovskisa, koncentrując się na przełomowym Comprehensive Agreement on Investment, który jednak nie został ratyfikowany. Przedstawiciele UE podkreślili, że środki przymusu ekonomicznego – takie jak użyte ostatnio wobec Litwy – są nie do przyjęcia.
Rozmowa ministrów spraw zagranicznych Finlandii i Chin
19 lipca odbyła się rozmowa telefoniczna ministra spraw zagranicznych Finlandii Pekką Haavisto z Wang Yi. Strona finlandzka podała tylko krótki wpis na Twiterze. Haavisto uważa, że ważne są regularne kontakty pomiędzy Finlandią i Chinami w tym przewidywalne połączenia lotnicze. Omówiono także integralność terytorialną Ukrainy i możliwości rozwiązania kwestii eksportu zboża.
Według strony chińskiej szef MSZ Finlandii miał też omówić kwestie wniosku o członkostwo w NATO zapewniając, że pozostanie on Sojuszem obronnym. Wang Yi zadeklarował chęć pogłębiania współpracy w dziedzinie gospodarki, handlu, inwestycji, innowacji naukowych i technologicznych, ekologicznego rozwoju, łączności, sportów zimowych i innych dziedzin. Zwrócił uwagę na ciągłą obsługę pociągów towarowych na trasie Chiny-Finlandia. Obie strony wyraziły zaniepokojenie wyzwaniami dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego, jakie niesie ze sobą kryzys (Chiny nie używają w tym przypadku słowa wojna) na Ukrainie.
Wizyta wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Nicoli Beer na Tajwanie – 19-21 lipca
W czasie trzydniowej wizyty na Tajwanie wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Nicola Beer spotkała się z prezydent Republiki Chińskiej Tsai Ing-Wen, która podziękowała Parlamentowi Europejskiemu za przyjęcie wielu rezolucji wspierających Tajwan. Tsai wyraziła nadzieję, że nasze dwie strony mogą przyspieszyć postępy w kierunku dwustronnej umowy inwestycyjnej. Beer potwierdziła poparcie dla prawa Tajwanu do decydowania o własnej przyszłości, zaś komentując chińskie groźby przejęcia wyspy siłą, stwierdziła, że Pekin powinien „powstrzymywać się od groźnych gestów” a Chiny powinny „brać aktywny i konstruktywny udział w utrzymaniu i zabezpieczaniu obecnego status quo opartego na wzajemnym i pełnym szacunku dialogu”. Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian potępił wizytę Beera na Tajwanie i przyjęcie przez Parlament Europejski pro-tajwańskich rezolucji.
Udzielenie jednogłośnego poparcia dla udziału Tajwanu w WHO przez Komisję Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisję Zdrowia Senatu RP
Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisja Zdrowia Senatu RP jednogłośnie podjęły uchwałę popierającą udział Tajwanu w WHO. Jak czytamy w jej treści, „Cały świat z uznaniem dostrzegł skuteczną walkę Tajwanu z COVID-19. Cały świat jest też pod wrażeniem efektywności systemu opieki zdrowotnej na Tajwanie. Tajwan posiada również ogromny potencjał naukowo-techniczny w dziedzinie szeroko rozumianej ochrony zdrowia.
Komisje zachęcają polskie właściwe organy do aktywnej współpracy z partnerami podzielającymi ten pogląd w celu wspierania znaczącego udziału Tajwanu w pracach Światowej Organizacji Zdrowia, w tym uzyskania statusu obserwatora w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia. Komisje zachęcają również Ministerstwo Zdrowia do zacieśnienia wymiany i współpracy z partnerami odpowiedzialnymi za zdrowie publiczne i opiekę społeczną na Tajwanie.”
Otwarcie mostu Pelješac w Chorwacji
Od 26 lipca 2022 r. most Pelješac, największa w historii inwestycja infrastrukturalna UE w Chorwacji połączyła region Dalmacji Południowej z resztą kontynentu. Most skróci czas podróży o 37 minut wzdłuż wybrzeża Adriatyku. W ceremonii wzięli udział chorwacki prezydent Zoran Milanovic, premier Andrej Plenkovic, urzędnicy rządowi i ambasador Chin w Chorwacji Qi Qianjin. W 2017 r. Unia Europejska przeznaczyła na projekt 357 mln euro, co pokryło około 85 procent kosztów. China Road and Bridge Corporation (CRBC) została wybrana w 2018 r. w międzynarodowym przetargu na wykonawcę mostu. W ten sposób CRBC stała się również pierwszą chińską firmą, która wygrała przetarg na projekt współfinansowany przez UE. Oferta CRBC była o wiele tańsza niż jego europejskich rywali. To skłoniło jedną z austriackich firm do złożenia skargi na praktyki dumpingowe firmy, z oskarżeniem że otrzymuje ona chińską pomoc państwa.
Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem
29 lipca odbyła się rozmowa telefoniczna Przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Prezydent RP przedstawił polskie stanowisko wobec rosyjskiej napaści i negatywnych reperkusji dla bezpieczeństwa oraz wymiany handlowej także z Chinami. Rozmawiano też o sposobach zmniejszania polskiego deficytu handlowego w obrotach z Chinami, zwiększeniu intensyfikacji połączeń lotniczych oraz konieczności walki z wywoływanym przez Rosję kryzysem żywnościowym. Xi Jinping podkreślił, że obie strony powinny wzmocnić komunikację polityczną, szczególnie w ramach różnych Komitetów. Zachęcał też do dalszego pogłębiania wymiany handlowej. Nie wspomniano – jak zazwyczaj miało to miejsce – o inicjatywie 16+1, ale użyto sformułowania kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
Niemiecki BASF SE wydał zgodę na budowę zakładu w prowincji Guangdong
Firma chemiczna BASF wydała ostateczną zgodę na budowę planowanego zakładu w Zhanjiang w południowochińskiej prowincji Guangdong i zainwestuje do dziesięciu miliardów euro w budowę nowego obiektu. W 2020 roku BASF rozpoczął budowę pierwszych zakładów w Zhanjiang. Placówka będzie trzecim co do wielkości zakładem na świecie po Ludwigshafen w Niemczech i Antwerpii w Belgii. Firma oczekuje, że będzie w pełni funkcjonalna do 2030 roku. Ogromna inwestycja niestety nie wpisuje się w ostatnie próby zmiany podejścia niemieckiego biznesu do Chin.
Xi Jinping planuje zaprosić liderów UE?
Nieoficjalnie pojawiła się informacja o zaproszeniu przez Xi Jinpinga do Chin liderów UE, m.in. kanclerza Niemiec, prezydenta Francji, premiera Włoch i Hiszpanii. Proponowany termin to listopad, tuż po XX zjeździe KPCh, który ma się odbyć w październiku. Chiny kategorycznie zaprzeczyły tym doniesieniom. Rządy Francji, Włoch i Hiszpanii nie odpowiedziały na pytania gazety South China Morning Post w tej sprawie, a rząd niemiecki odmówił odpowiedzi.
Foto: You Si-Kun, 10th President of the Legislative Yuan Taiwan twitter
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.