Autorzy: Patryk Szczotka i Łukasz Kobierski
Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych protestuje wobec sankcji
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy poinformowało, że złożyło formalny protest wobec Chin w związku z sankcjami nałożonymi na wiceminister transportu Agne Vaiciukeviciute, wzywając do zniesienia ograniczeń. Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odpowiedzi stwierdziło, że to konieczna reakcja Chin na błędne działania Litwy w sprawie Tajwanu, która jest całkowicie uzasadniona i zgodna z prawem. Wydarzenia te są pokłosiem wizyty litewskiej delegacji na czele z wiceminister Vaiciukeviciute, o których informowaliśmy w poprzednim wydaniu przeglądu. Chiny ogłosiły także zawieszenie współpracy z Litwą w zakresie transportu.
Niemcy aktywni wojskowo na Indo-Pacyfiku
Niemcy wysłały 13 myśliwców i samolotów wojskowych na wspólne ćwiczenia w Australii pod kryptonimem „Pitch Black”. Wśród uczestników znajdują się również USA, Japonia, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Indie, Singapur, Indonezja, Wielka Brytania, Francja i oczywiście Australia. 31 sierpnia dowódca sił zbrojnych Niemiec gen. Eberhard Zorn zapowiedział, że Niemcy rozszerzą swoją obecność wojskową na Indo-Pacyfiku, wysyłając więcej okrętów wojennych i planując kolejne ćwiczenia z sojusznikami, ponieważ zwracają uwagę na „ogromną” rozbudowę chińskich sił zbrojnych. Bundeswehra planuje wysłać żołnierzy do udziału w ćwiczeniach szkoleniowych w Australii w przyszłym roku, podczas gdy marynarka wojenna wyśle flotę kilku kolejnych okrętów do regionu w 2024 roku.
Pierwszy projekt w dziedzinie energetyki pomiędzy Finlandią a Chinami ruszył w Guangzhou
Guangzhou Nansha „Multiple in One” Micro – Energy Grid Demonstration Project został uruchomiony 17 sierpnia w Nansha w Kantonie. Jest to pierwszy projekt współpracy energetycznej między Chinami a Finlandią, który jest realizowany na podstawie Memorandum of Understanding między fińskim Ministerstwem Gospodarki i Zatrudnienia a chińską Narodową Administracją Energetyczną, podpisanym w czerwcu 2017 roku. W ramach kontraktów podpisanych z Guangzhou Power Supply Bureau, trzy fińskie firmy energetyczne – Convion, Savosolar i Heliostorage, zrealizują projekt rozproszonego systemu energetycznego, tworząc rozwiązania do magazynowania energii geotermalnej i opartych na energii słonecznej systemów grzewczych. Projekt ma umożliwić produkcję czystej energii i magazynowanie energii cieplnej w celu bardziej efektywnego wykorzystania energii.
Chiński CATL inwestuje 7,34mld euro na Węgrzech
Chińska firma Contemporary Amperex Technology Co Limited (CATL) zainwestuje 7,34 mld euro w budowę fabryki akumulatorów w przemysłowym rejonie Debreczyna na Węgrzech. CATL ogłosił, że fabryka akumulatorów będzie drugą taką w Europie, wybudowaną po fabryce w Niemczech. Lokalizacja w Debreczynie znajduje się w pobliżu fabryk samochodów niektórych klientów CATL, takich jak Mercedes-Benz, BMW, Stellantis i Volkswagen. Firma utrzymuje, że będzie wykorzystywać energię elektryczną ze źródeł odnawialnych w celu zmniejszenia śladu węglowego zakładu produkcyjnego i rozważa rozwój energii słonecznej z lokalnymi partnerami na Węgrzech. Węgry są piątym co do wielkości eksporterem baterii na świecie i mają trzecią co do wielkości zdolność produkcyjną baterii po Chinach i Stanach Zjednoczonych. Rząd zamierza zwiększyć lokalną zdolność produkcyjną akumulatorów pojazdów elektrycznych z 50 GWh do 150 GWh do 2025 roku.
Giorgia Meloni, przewodnicząca partii Bracia Włosi sceptycznie o współpracy z rządem w Pekinie
Przywódczyni partii Bracia Włosi Giorgia Meloni ogłosiła, że Włochy będą dążyć do ograniczenia ekspansji gospodarczej Chin i nadal wspierać Ukrainę militarnie, jeśli prawicowy sojusz wygra wybory w przyszłym miesiącu. Polityczka stwierdziła w wywiadzie dla Agencji Reuters, że „Ukraina […] jest wierzchołkiem góry lodowej konfliktu, którego celem jest rewizja porządku światowego. Rosja jest obecnie głośniejsza, a Chiny cichsze, ale ich penetracja dociera wszędzie… z mojej strony nie ma woli politycznej, aby sprzyjać chińskiej ekspansji do Włoch lub Europy”. Partia Bracia Włochów przewiduje, że poprowadzi konserwatywny blok wyborczy do zwycięstwa w wyborach przewidzianych na 25 września. W chińskim Global Times pojawił się komentarz do tych oświadczeń twierdzący, że koalicja jest podporządkowana geostrategicznej woli Waszyngtonu, zaś państwom europejskim nie jest na rękę wspieranie porządku międzynarodowego w wersji promowanej przez Stany Zjednoczone.
Rozmowa premierów Holandii i Chin
23 sierpnia 2022 roku odbyło się wirtualne spotkanie premiera Holandii Marka Rutte z premierem ChRL Li Keqiangiem. Przedstawiciel Chin wyraził otwartość na współpracę w dziedzinie gospodarki, handlu, transportu, innowacji, działań na rzecz klimatu, większego otwarcia na produkty rolne z Holandii oraz zwiększenia liczby bezpośrednich lotów. Premier Rutte napisał na twitterze, że rozmawiali na temat wojny na Ukrainie, stabilności w regionie Indo-Pacyfiku oraz dwustronnej współpracy gospodarczej i klimatycznej, a także kwestii praw człowieka. Warto też dodać, że podczas tegorocznego (27-30.08) Pujiang Innovation Forum odbywającego się w Szangaju (temat przewodni: „Low Carbon: A New Mission for Global Innovation”), Holandia jest gościem honorowym wydarzenia.
Rozmowa przedstawicieli Francji i Chin
19 sierpnia minister spraw zagranicznych Wang Yi odbył rozmowę telefoniczną z doradcą dyplomatycznym prezydenta Francji Emmanuelem Bonne. Wang Yi zachęcał do aktywnego wzmacniania współpracy w lotnictwie i kosmonautyce, cywilnej energetyce jądrowej, rolnictwie i innych dziedzinach. Przedstawił swoje stanowisko wobec kwestii Tajwanu, doceniają przy tym zaangażowanie Francji w politykę jednych Chin. Według notatki strony chińskiej, Bonne ma nadzieję na dalszą konstruktywną kooperację z Chinami w celu rozwiązania obecnego kryzysu międzynarodowego i regionalnego. Jak zauważa Noah Barkin, była to już trzecia rozmowa obu przedstawicieli w przeciągu 5 miesięcy.
Foto: Wang Yi/Wikimedia
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.