Autorzy: Łukasz Kobierski i Patryk Szczotka.
Komisja parlamentarna zaleca sankcje UE w celu zwalczania dezinformacji
Komisja Specjalna ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji zaleca utworzenie specjalnego systemu sankcji, aby przeciwdziałać zagranicznej ingerencji i kampaniom dezinformacyjnym ze strony obcych mocarstw. Jest to jeden z wniosków zawartych w końcowym sprawozdaniu komisji. Autorka raportu Sandra Kalniete – łotewska członkini grupy Europejskiej Partii Ludowej – powiedziała, że Rosja i Chiny nie są jedynym zagrożeniem w tym przypadku, ale odpowiadają za zdecydowaną większość ingerencji, a ich działania mają szkodliwe konsekwencje dla UE.
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi komentuje stosunki między ChRL i UE
W poniedziałek 7 marca podczas konferencji prasowej zorganizowanej po obradach Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych minister spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) Wang Yi skomentował stan relacji pomiędzy Unią Europejską (UE) oraz ChRL. Urzędnik wyraził nadzieję, że „Europa rozwinie bardziej niezależne i obiektywne postrzeganie Chin, przyjmie bardziej pragmatyczną i racjonalną politykę wobec Chin oraz będzie współpracować z Chinami w celu przeciwstawienia się nowej zimnej wojnie”. Komentarz ten był odpowiedzią na pytanie o przyszłość stosunków obu podmiotów w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Urzędnik przestrzegł także przed siłami które „nie są zadowolone” na chińsko-europejską kooperację i „fabrykują narrację o chińskim zagrożeniu”. Było to skierowane przeciwko USA i jest kontynuacją chińskiej polityki mającej na celu ograniczanie współpracy europejsko-amerykańskiej w tych obszarach, które mogą odbić się negatywnie na interesach rządu w Pekinie – technologicznym, ekonomicznym i wspólnych wartości.
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi rozmawia z węgierskim ministrem spraw zagranicznych i handlu Peterem Szijjarto
7 marca ministrowie spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej oraz Węgier odbyli rozmowę telefoniczną, w której węgierski urzędnik zapewnił o gotowości swojego kraju do pomocy w ewakuacji chińskich obywateli z ogarniętej konfliktem Ukrainy. Wyraził także wdzięczność za „starania Chin o pokój w Europie i uniknięcie dalszej eskalacji sytuacji na Ukrainie”. Wang Yi wyraził z kolei żal z powodu „sytuacji w Ukrainie”. Warto podkreślić, że postawa Węgier względem Federacji Rosyjskiej, ChRL oraz obecnej agresji rosyjskiej na Ukrainę wzbudziła kontrowersje, dlatego też bardzo ostrożne potraktowanie sytuacji w rozmowie z chińskim odpowiednikiem nie powinno zaskakiwać.
Josep Borrell rozmawia z Wang Yi
W poniedziałek 7 marca Wysoki Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Chin Wangiem Yi. Była to ich druga rozmowa od początku inwazji wojskowej Rosji na Ukrainę. Szef MSZ ChRL powiedział, że Chiny są głęboko zasmucone dotychczasową ewolucją sytuacji na Ukrainie. Dodał też, że nakładanie sankcji nie rozwiąże problemów, a nawet pogorszy sytuację. Strona chińska od samego początku opowiadała się za dialogiem i zapobieganiem kryzysowi humanitarnemu. Borrell wyraził uznanie dla stanowiska Chin w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, gdzie Państwo Środka wykazało poparcie dla integralności terytorialnej, suwerenności narodów i nienaruszalności granic, a także dla gotowości Chin do wspierania zaprzestania działań wojennych i dialogu. Już wcześniej Borell w wywiadzie dla jednej z hiszpańskich gazet powiedział, że Chiny byłyby najlepszym mediatorem w wojnie rosyjsko-ukraińskiej.
Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping spotkał się na wirtualnym szczycie z przywódcami Francji i Niemiec
8 marca prezydent Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) Xi Jinping spotkał się wirtualnie z Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem. Tematem, który zdominował rozmowę, była rosyjska agresja na Ukrainę. W oficjalnym odczycie z rozmowy podkreślono, że „Chiny utrzymują, że suwerenność i integralność terytorialna wszystkich krajów muszą być szanowane, cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych muszą być w pełni przestrzegane, uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa wszystkich krajów muszą być traktowane poważnie, a wszelkie wysiłki prowadzące do pokojowego rozwiązania kryzysu muszą być wspierane”. Oświadczenie to wskazuje, że ChRL nie jest skłonna jednoznacznie określić się po którejkolwiek ze stron konfliktu. Xi podkreślił także swój sprzeciw wobec sankcji, uznając je za nieefektywny instrument polityki zagranicznej. Europejscy przywódcy zapowiedzieli, że oba kraje są gotowe do wzmocnienia komunikacji i koordynacji z Chinami w celu powstrzymania agresji.
Włochy anulują sprzedaż wojskowych dronów chińskim inwestorom
Rząd Włoch 10 marca unieważnił sprzedaż wojskowych dronów firmy Alpi Aviation chińskim inwestorom. Jeszcze w ubiegłym roku rząd wszczął dochodzenie w sprawie sprzedaży w 2018 r. 75% udziałów w Alpi Aviation chińskim nabywcom. Zdecydowano się unieważnić transakcję po tym, jak śledztwo wykazało, że osoby zaangażowane powinny były poinformować rząd o transakcji zgodnie z włoskimi przepisami. Biuro premiera Mario Draghiego odmówiło komentarza do decyzji.
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Źródło zdjęcia głównego: Mission of the People’s Republic of China to the European Union.
Comments are closed.