Autorzy: Łukasz Kobierski i Patryk Szczotka.
Szczyt Chiny-Unia Europejska
1 kwietnia 2022 roku odbył się Szczyt Unia Europejska-Chiny. Zgromadził on najwyższych przedstawicieli obu stron na wirtualnym spotkaniu, które odbyło się w wyjątkowych geopolitycznych okolicznościach określonych jako „warunki wojenne”. Unię reprezentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wraz z Przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Ze strony ChRL na spotkaniu pojawili się prezydent Xi Jinping oraz premier Li Keqiang. Najbardziej palącym tematem Szczytu była niewątpliwie rosyjska agresja na Ukrainę, niemniej jednak politycznie wrażliwe kwestie obejmowały także sprawę litewsko-chińskiego konfliktu z Tajwanem w tle, a także tradycyjnie już różniącą oba organizmy politycznie problematykę praw człowieka oraz stosunków ekonomicznych.
W przypadku wojny rosyjsko-ukraińskiej przywódcy europejscy odwołali się przede wszystkim do efektywności sankcji jako instrumentu nacisku na Federację Rosyjską, a także postawili na odwołania do wartości, którymi ChRL kieruje się w swojej polityce zagranicznej, takich jak pokojowe współistnienie oraz poszanowanie dla integralności terytorialnej, oraz suwerenności. Ponadto zaproponowano prezydentowi Xi Jinpingowi bezpośrednie spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim, co jednak nie spotkało się z odpowiedzią ze strony chińskiej, skupionej na nieco innych kwestiach. Chodzi przede wszystkim o podkreślenie retoryki krytykującej NATO za sprowokowanie konfliktu, a także „zimnowojennej mentalności”, będącej bezpośrednią przyczyną europejskich problemów w dziedzinie bezpieczeństwa.
Niestety Szczyt przebiegał w nieprzychylnej dialogowi atmosferze, która zaowocowała wyłącznie podkreślaniem swoich pozycji w spornych kwestiach, bądź braku głębszej analizy bilateralnych problemów, zarówno w kwestiach nałożonych obopólnie sankcji, jak i prawami człowieka, czy dostępem do chińskiego rynku. O ile format Szczytu UE-Chiny pozostaje ważnym elementem kontaktów na najwyższym szczeblu, w przypadku tegorocznej edycji jego praktyczne znaczenie pozostaje ograniczone. Szczególnie w wypadku palących dla UE kwestii wojny ukraińsko-rosyjskiej, chińskie dystansowanie się od tej tematyki podkreśla rosnącą trudność budowania dialogu wobec podstawowych problemów. Unijna retoryka postrzegania ChRL jednocześnie jako partnera i rywala natrafia na trudności w konstruktywnej wymianie myśli z chińskim przywództwem, które jednocześnie twierdzi, że pomiędzy UE oraz ChRL nie ma żadnego fundamentalnego konfliktu interesów, a jednocześnie popiera rosyjskie dążenia do rewizji porządku europejskiego. Powyższe rozbieżności nie oznaczają, że droga do dialogu jest zamknięta, sygnalizuje jednak pilną potrzebę dyskusji o stworzeniu spójnej strategii wobec ChRL w wymiarze wewnętrznym, jak i określenie – wraz z chińskimi partnerami – spójnej agendy problemów do rozwiązania.
Szwedzka delegacja przybywa na Tajwan
Delegacja przedstawicieli szwedzkiego parlamentu przyjechała 10 kwietnia na pięciodniową wizytę do Tajpej, by spotkać się z tajwańskimi władzami, między innymi wiceprezydentem oraz premierem. Delegacja uczestniczyła także w wirtualnym spotkaniu z prezydentem Tsai Ing-Wen, w czasie którego Boriana Aberg, szefowa parlamentarnej grupy przyjaźni szwedzko-tajwańskiej, nazwała wyspę przykładem dla rządu w Pekinie. Delegacja spotkała się również ze szwedzkim środowiskiem biznesowym obecnym na wyspie. Zaproponowano zmianę nazwy szwedzkiego biura handlowego w Taipei na „Dom Szwedzki”, co miałoby odzwierciedlać chęć do rozwijania stosunków nie tylko na płaszczyźnie ekonomicznej, lecz także kulturalnej.
Pekin składa gratulacje dla Fideszu
4 kwietnia zarówno premier, jak i minister spraw zagranicznych ChRL, złożyli gratulacje dla swoich odpowiedników na Węgrzech z okazji ponownego zwycięstwa Fideszu w wyborach parlamentarnych na Węgrzech. Szef MSZ Chin Wang Yi powiedział, że Chiny będą nadal mocno wspierać Węgry w utrzymaniu niezależnie obranej przez siebie ścieżki rozwoju. Węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto zapewnił, że Budapeszt jest gotowy do podnoszenia wszechstronnego partnerstwa strategicznego węgiersko-chińskiego oraz zdecydowanie wspierać przyjaźń UE-Chiny.
Doradca dyplomatyczny prezydenta Francji rozmawia z Wang Yi
8 kwietnia doszło do rozmowy telefonicznej ministra spraw zagranicznych ChRL Wang Yi z doradcą dyplomatycznym prezydenta Francji Emmanuelem Bonne, na prośbę tego ostatniego. Rozmowa dotyczyła głównie wojny w Ukrainie. Wang Yi powiedział, że przewodniczący Xi Jinping przeprowadził wiele rozmów telefonicznych z prezydentem Emmanuelem Macronem i innymi liderami na temat stanowiska Chin wobec sprawy ukraińskiej. Bonne miał zaznaczyć, że Francja przywiązuje dużą wagę do chińskich poglądów na obecną sytuację i jest gotowa do podjęcia wspólnych z Pekinem wysiłków na rzecz promowania rozmów pokojowych, zawieszenia broni i rozwiązania kryzysu. Obie strony wyraziły głębokie zaniepokojone negatywnymi skutkami ubocznymi kryzysu w Ukrainie.
Czeski minister spraw zagranicznych o Tajwanie i Chinach
Czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavský w wywiadzie z 13 kwietnia dla POLITICO powiedział, że nadszedł czas, aby UE pomogła „zastraszanym” przez Pekin demokracjom, takim jak Tajwan. Zakwestionował także starania Pekinu o zdystansowanie się od Moskwy. Co więcej, stwierdził, że każda próba większej pomocy Rosji ze strony chińskiej miałaby szereg poważnych konsekwencji dla stosunków UE-Chiny. Dodał, że Tajwan jest jednym z największych inwestorów w Czechach, oraz że liczy na przyszłą współpracę w zakresie półprzewodników.
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.