Autorzy: Łukasz Kobierski i Patryk Szczotka.
Wideorozmowa wiceministra SZ Wu Jianghao z dyrektorem zarządzającym ds. Azji i Pacyfiku z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych UE Gunnarem Wiegandem nt. sytuacji w Azji – 1 czerwca
W dniu 1 czerwca wiceminister spraw zagranicznych Wu Jianghao przeprowadził konsultacje chińsko-unijne na temat spraw azjatyckich z dyrektorem zarządzającym ds. Azji i Pacyfiku Gunnarem Wiegandem z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Obie strony wymieniły poglądy na temat sytuacji w Azji, polityki i współpracy regionalnej, a także kwestii punktów zapalnych w regionie. Wiegand podkreślił wspólne zobowiązania aktorów do zapewnienia bezpieczeństwa i rozwoju z pełnym poszanowaniem prawa międzynarodowego w rozwiązywaniu konfliktów w państwach jak Afganistan, Mjanma oraz Korea Północna.
Rozmowy dyrektor generalnej ds. handlu w Komisji Europejskiej Sabine Weyand z minister gospodarki Tajwanu Wang Meihua m.in. ws. handlu, inwestycji i współpracy w dziedzinie półprzewodników – 2 czerwca
2 czerwca w Brukseli odbył się doroczny Dialog UE-Tajwan w sprawie handlu i inwestycji. Celem rozmów było omówienie wyzwań i trendów gospodarczych, handlowych i inwestycyjnych oraz tendencji, które mają obecnie wpływ na gospodarkę światową. Spotkaniu współprzewodniczyli Dyrektor Generalna ds. Handlu Komisji Europejskiej Sabine Weyand oraz Minister Gospodarki Tajwanu Mei-Hua Wang. Strony omówiły kwestie łańcuchów dostaw w sektorze półprzewodników, program dotyczący morskiej energetyki wiatrowej, dwustronne relacje inwestycyjne i współpracę handlową. Wang podkreśliła, że „Tajwan nadal będzie zaufanym partnerem światowego przemysłu półprzewodników i pomoże ustabilizować odporność łańcucha dostaw”. Jest to pierwsze spotkanie tego typu wzniesione na szczebel ministerialny. Komisja Europejska potwierdziła, że podniesiona ranga dialogu nie zaprzecza implementacji polityki „Jednych Chin” i ma na celu zwiększenie wpływów Unii Europejskiej w regionie Indo-Pacyfiku.
Wizyta delegacji słowackiej na Tajwanie
W dniach 5-10 czerwca delegacja słowacka pod przewodnictwem wiceprzewodniczącego słowackiej Rady Narodowej Milana Laurencika przebywała na Tajwanie. To druga delegacja, którą Republika Słowacka wysłała na Tajwan w ciągu sześciu miesięcy. Słowaków powitał wiceminister spraw zagranicznych Tajwanu Harry Tseng. Słowacy spotkali się też z Prezydent Tsai Ing-wen, która powiedziała, że wierzy, iż współpraca przemysłowa między Tajwanem a Słowacją będzie wzmacniana. Tajwan i Słowacja podpisały umowę o współpracy sądowej w sprawach cywilnych i handlowych, pierwszą tego rodzaju dokument podpisany przez Tajwan z krajem UE. Przy wydarzeniu uczestniczył minister spraw zagranicznych Tajwanu Joseph Wu. Doszło też do spotkania z premierem Tajwanu Su Tseng-chang oraz podpisano kolejną umowę partnerską, tym razem o współpracy miast – Bratysławy z Kaohsiung – w zakresie rozwoju gospodarczego, zdrowia, technologii, turystyki, kultury i edukacji. Następnie delegacja słowacka wzięła udział w targach inwestycyjnych. Laurencik powiedział, że jest gotowy na reperkusje wizyty na Tajwanie i naganę ze strony Chin. Peter Osusky, szef słowackiej Grupy Przyjaźni z Tajwanem, członek delegacji, oświadczył, że chciałby, aby Słowacja dyplomatycznie uznała Tajwan. Zasugerował przemianowanie biura Tajwanu na Słowacji na ambasadę. Osusky został odznaczony Medalem Przyjaźni Dyplomacji (ang. the Friendship Medal of Diplomacy) przez szefa MSZ Tajwanu.
50-lecie relacji Grecja-Chiny
5 czerwca przewodniczący KPCh Xi Jinping i prezydent Grecji Ekaterini Sakielaropulu wymienili listy gratulacyjne z okazji 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami. Strony wyraziły chęć dalszej współpracy m.in. w zakresie infrastruktury i transportu morskiego. Tego samego dnia premier Li Keqiang wymienił listy gratulacyjne z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem.
Parlament Europejski określił działania chińskie w Xinjiangu jako zbrodnie przeciwko ludzkości i ostrzegł przed ryzykiem ludobójstwa – 9 czerwca
Parlament Europejski przyjął rezolucję, która określiła chińskie działania wobec grup etnicznych w Xinjiangu jako noszących znamiona zbrodni przeciw ludzkości i „niosących wysokie ryzyko ludobójstwa”. Mimo że w dokumencie nie oskarżono bezpośrednio rządu w Pekinie o ludobójstwo, wzywa on do nałożenia przez Unię Europejską i państwa członkowskie sankcji wobec Chińskiej Republiki Ludowej. Parlament skrytykował także niedawną wizytę w Xinjiangu Michelle Bachelet, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka, która uniemożliwiła delegacji spotkanie się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i zbadanie sytuacji obozów w regionie Xinjiang. Dokument nie jest wiążący i nie zmienia oficjalnej polityki Unii Europejskiej, pokazuje jednak rosnące niezadowolenie Europejczyków jeśli chodzi o działania Chińskiej Republiki Ludowej.
Wizyta delegacji francuskiej na Tajwanie pod przewodnictwem senatora Joëla Guerriau – 8-13 czerwca
Francuska delegacja złożona z członków Senatu przybyła na Tajwan, gdzie w dniach 8-13 czerwca spotkała się z przedstawicielami administracji rządu Tsai Ing-Wen. Czterem senatorom przewodził Joel Guerriau, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Sił Zbrojnych, który 9 czerwca został odznaczony przez prezydent Tsai Orderem Przyjaznej Chmury z Wielką Wstęgą. Kolejnego dnia delegacja odwiedziła tajwańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, gdzie Guerriau stwierdził, że Francja uważnie obserwuje region Indo-Pacyfiku – którego stabilność leży w interesie Paryża – oraz że niepokoi ją rosnąca stanowczość Chin. Ponadto wyraził on nadzieję, że na Tajwanie nie dojdzie do podobnej sytuacji, co w Europie Wschodniej, bezpośrednio porównując działania Federacji Rosyjskiej z aspiracjami Chińskiej Republiki Ludowej. Na kilka dni przed francuską delegacją z podobną wizytą na wyspie zjawili się słowaccy urzędnicy, którzy komentowali obecną sytuację międzynarodową w podobnych słowach.
Rozmowa szefów MSZ Polski i Chin
10 czerwca odbyła się wideorozmowa ministra spraw zagranicznych Polski Zbigniewa Raua z ministrem spraw zagranicznych ChRL Wang Yi w ramach III Sesji Plenarnej Chińsko-Polskiego Komitetu Współpracy Międzyrządowej. Polska strona wyraziła zainteresowanie przyjmowaniem chińskich inwestycji bezpośrednich typu greenfield. Wskazano również na głęboką asymetrię w wymianie handlowej i rosnący deficyt wymiany towarowej po stronie Polski jako główny problem w relacjach dwustronnych. Omówiono potrzebę wprowadzenia usprawnień i zwiększenia transparentności procesu dopuszczania polskich towarów do rynku chińskiego oraz włączenia większej liczby polskich firm w obsługę transportu kolejowego z Chin do Europy. Wang Yi powiedział, że oba państwa powinny zacieśnić współpracę w dziedzinie gospodarki i handlu, nauki i technologii, ochrony środowiska, energetyki i w sektorze cyfrowym oraz rozszerzyć wzajemne inwestycje. Zapewnił również o wsparciu dla przedsiębiorstw z obu krajów w stworzeniu dwukierunkowego systemu magazynowania, logistyki i dystrybucji na rynkach europejskich i chińskich.
Delegacja z Litwy z wiceminister gospodarki i innowacji na czele z 4-dniową wizytą na Tajwanie
Delegacja litewska pod przewodnictwem wiceminister gospodarki i innowacji Jovity Neliupšienė przybyła na Tajwan 11 czerwca z czterodniową wizytą. Delegacja składała się z przedstawicieli litewskich firm technologicznych, którzy spotkali się z tajwańskimi urzędnikami ds. handlu i inwestycji. Był to pierwszy dialog gospodarczy między obydwoma krajami na poziomie wiceministrów. Wizyta miała miejsce niecały miesiąc po tym, jak Tajwan wysłał na Litwę delegację pod przewodnictwem wiceministra gospodarki Chen Chern-chyi w celu przeprowadzenia rozmów na temat dwustronnej współpracy gospodarczej.
Włoski premier zawetował transfer technologii do Chin
Włoski premier Mario Draghi zawetował transfer technologii i oprogramowania do Chin w umowie dotyczącej chińskiego producenta robotów przemysłowych EFORT Intelligent Equipment i włoskiej firmy ROBOX. Efort Intelligent Equipment zamierzał zwiększyć swoje udziały do 49 procent kapitału Robox. Celem było przede wszystkim uzyskanie kodu źródłowego i dokumentacji technicznej dotyczącej produktów sterowania ruchem. Rząd Draghiego uniemożliwił ROBOXowi transfer technologii do Chin, nie zgłaszając jednocześnie sprzeciwu wobec zwiększonego udziałów.
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.