Autorzy: Łukasz Kobierski i Patryk Szczotka
Olaf Scholz planuje podróż do Chin
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz planuje podróż do Chin 3-4 listopada. Byłby pierwszym przywódcą G7, który odwiedzi ChRL od początku pandemii koronawirusa. Scholzowi ma towarzyszyć delegacja biznesowa. 11 października Xi Jinping i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wymienili gratulacje z okazji 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami, gdzie zgodnie stwierdzono, że współpraca sprzyjała dobrobytowi obywateli obu krajów. Dzień później, niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wezwała do większej ostrożności w handlu z Chinami, ostrzegając, że największa gospodarka Europy musi wyciągnąć wnioski z załamania stosunków z Rosją. Lekcja z niemieckiej polityki rosyjskiej musi brzmieć, „że nie uzależniamy się już egzystencjalnie od żadnego kraju, który nie podziela naszych wartości”, powiedziała Baerbock.
Niemiecka delegacja przybywa na Tajwan
Grupa sześciu niemieckich parlamentarzystów przybyła na Tajwan z pięciodniową wizytą, która obejmie spotkania z prezydentem Tsai Ing-wen, wiceprezydentem Lai Ching-te, ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu oraz przewodniczącym parlamentu kraju You Si-kun. Delegacji niemieckiej przewodniczy Klaus-Peter Willsch, który stoi na czele Grupy Przyjaźni Parlamentarnej Niemcy-Tajwan. Podczas spotkania z niemiecką delegacją parlamentarną w Taipei Prezydent Republiki Chińskiej Tsai Ing-wen ostrzegła przed globalnym rozprzestrzenianiem się autorytaryzmu. Opisując Tajwan jako „ważnego przyjaciela Niemiec”, Willsch powiedział, że ważne jest, aby Berlin angażował się we współpracę dwustronną z Taipei. Niemiecka delegacja spotka się również z innymi przywódcami, think tankami i organizacjami zajmującymi się bezpieczeństwem.
Europejski Komisarz ds. Handlu: “decoupling z Chinami nie jest opcją dla firm w UE”
Decoupling z Chinami nie jest opcją dla firm w Unii Europejskiej, powiedział komisarz UE ds. handlu Valdis Dombrovskis na konferencji inżynieryjnej w Berlinie 11 października 2022. Jak wskazał urzędnik, „UE powinna kontynuować współpracę z Chinami z pragmatyzmem i bez naiwności. Nasze stosunki handlowe wymagają większej równowagi i wzajemności”.
W Portugalii pojawiają się opinie, aby dokonać rewizji umów z ChRL, w celu upewnienia się co do ich realnych skutków
Podczas kolacji, na której wystąpił dyrektor organizacji pozarządowej Safeguard Defenders, Peter Dhalin, który w raporcie potępił istnienie w Portugalii zespołów, które rzekomo przekazują informacje chińskiej policji, lider partii Inicjatywy Liberalnej João Cotrim Figueiredo ogłosił, że „wiele umów, które Portugalia zawarła z Chińską Republiką Ludową, musi zostać dokładnie przeanalizowanych, aby sprawdzić, czy […] nie przekazujemy władzy państwu chińskiemu, państwu dyktatorskiemu i prześladowczemu”. Jak wskazuje raport Safeguard Defenders, policja w Chinach we współpracy z zagranicznymi stowarzyszeniami Chińczyków, zarządzanymi przez podmioty Chińskiej Partii Komunistycznej, utworzyła szereg zagranicznych „stacji policyjnych”. Podczas gdy większość ich pracy polega po prostu na obsłudze chińskich mieszkańców lub turystów, dowody pochodzące od chińskiego rządu pokazują, że jedna stacja w Madrycie aktywnie współpracuje z chińską policją, angażując się w tajne i nielegalne operacje policyjne w Hiszpanii. Należy podkreślić, że zarzuty Safeguard Defenders nie zostały jeszcze potwierdzone przez żadne oficjalne źródło.
Węgierska opozycja zamierza zorganizować referendum w Debreczynie przeciwko chińskim inwestycjom, rząd w Budapeszcie ogłasza nowy projekt
Shanghai Kuaibu New Energy Technology (KBVIP) podpisał pierwszą umowę pilotażową na projekt związany z fotowoltaiką i ładowaniem pojazdów elektrycznych z węgierskim oddziałem Intretech. KBVIP dostarcza rozwiązania w zakresie przechowywania i ładowania akumulatorów na całym świecie, z kolei Intretech Hungary Ltd. jest spółką zależną od Intretech, która koncentruje się na inteligentnych systemach produkcyjnych o wysokim poziomie informatyzacji i automatyzacji. Tymczasem, Węgierska Partia Zielonych inicjuje lokalne referendum w Debreczynie, które ma na celu zapobiec budowie przez chińską firmę CATL fabryki baterii. Jak utrzymują Zieloni, ogromne zużycie wody przez zakład pogłębiłoby niedobór wody we wschodnich Węgrzech. Największy na świecie producent baterii zainwestuje 3 000 miliardów forintów (7,6 miliarda euro) w fabrykę o powierzchni 221 hektarów, docelowo mającą zatrudniać 9 000 osób.
Chiny gotowe do współpracy z UE
12 października, rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning powiedziała, że Chiny są gotowe do współpracy z Europą, aby wspólnie dążyć do większego postępu we współpracy dwustronnej w różnych obszarach. „W sytuacji, gdy światowa gospodarka znajduje się w zastoju, pozostawanie otwartym i zaangażowanym we współpracę oraz rozwijanie więzi gospodarczych i handlowych jest dobre nie tylko dla Chin i Europy, ale także dla światowego ożywienia gospodarczego” dodała.
Chiny otwierają posterunki policji m.in. w Irlandii
Według nowego raportu Safeguard Defenders, Chiny otworzyły dziesiątki tak zwanych „110 (110 to chiński numer alarmowy policji) zagranicznych ośrodków policyjnych” w miastach na całym świecie. Rząd Irlandzki szuka odpowiedzi w chińskiej ambasadzie na temat obecności chińskiego „komisariatu policji” w Dublinie. Ambasada wcześniej poinformowała, że stacja oferuje pomoc administracyjną obywatelom chińskim mieszkającym w Irlandii, na przykład ułatwia odnowienie prawa jazdy. Odrzuciła doniesienia, że stacja była zaangażowana w działalność chińskich organów ścigania. Minister spraw zagranicznych Simon Coveney powiedział, że obecność komisariatów została podniesiona przez urzędników w jego departamencie z ambasadą, i że „dyskusje trwają”.
O Chinach w raporcie bezpieczeństwa Danii
Grupa w rządzie duńskim, która analizuje bezpieczeństwo kraju, przygotowała raport, w którym wyróżnia Chiny i Rosję jako dwa „zagrożenia dla polityki bezpieczeństwa”. W 86-stronicowym raporcie jest prawie 180 wzmianek na temat Chin. Autorzy piszą, że „Oczekuje się, że w 2035 roku Chiny staną się największą gospodarką świata i dorównają Europie i USA w większości obszarów technologicznych. Chiny osiągną w ten sposób pełną wewnętrzną swobodę działania i zdolność do oparcia się presji ekonomicznej i politycznej z Zachodu”. Przewidują także zapotrzebowanie ze strony USA, aby m.in. Dania wsparła ich w operacjach swobody żeglugi na Indo-Pacyfiku, w tym na Morzu Południowochińskim, co może wiązać się z potrzebą wysłania jedne fregaty duńskiej marynarki wojennej. „Wzrost Chin i bardziej asertywna polityka zagraniczna może również stworzyć nowe zadania w Azji dla duńskich sił zbrojnych” – czytamy w raporcie.
Foto: Mori/Office of the President/Wikimdia commons
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.