Autorzy: Łukasz Kobierski i Patryk Szczotka
Charles Michel z wizytą w Chinach
Rankiem 1 grudnia Xi Jinping przeprowadził trzygodzinne rozmowy z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Xi zauważył, że wizyta Michela w Chinach w imieniu państw członkowskich UE wkrótce po 20. Kongresie Narodowym Komunistycznej Partii Chin świadczy o dobrej woli UE w zakresie rozwijania stosunków z Chinami. Przewodniczący Xi poczynił następujące cztery uwagi na temat rozwoju stosunków Chiny-UE: 1. Nie ma między nami strategicznych różnic ani konfliktów o fundamentalnym znaczeniu. 2. Ważne jest właściwe zarządzanie różnicami i poszanowanie wewnętrznych spraw Chin. 3. Konieczność wzmocnienia koordynacji polityki makroekonomicznej oraz odrzucenie praktyki zerwania łańcuchów dostaw i protekcjonizmu. 4. Wzmocnienie koordynacji i współpracy w sprawach międzynarodowych. Utrzymania systemu międzynarodowego, którego rdzeniem jest ONZ, współpracy w ramach Pasa i Szlaku oraz w Globalnej Inicjatywie na rzecz Rozwoju w celu zwiększenia synergii ze strategią UE Global Gateway. Charles Michel powiedział, że wierzy w siłę dialogu. Rozmawiano także o wojnie Rosji z Ukrainą, kwestii praw człowieka, sytuację mniejszości, Tajwanie (podtrzymano politykę „jednych Chin”), trudności, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa i inwestorzy z państw UE oraz kwestie globalne. Michel spotkał się także z przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych oraz z premierem ChRL.
Delegacja polskich przedstawicieli na Tajwanie
5 grudnia delegacja polskich posłów pod przewodnictwem Waldemara Andzela, przewodniczącego Polsko-Tajwańskiej Grupy Parlamentarnej, przybyła na pięciodniową wizytę na Tajwan. Jak podało Biuro Polskie w Tajpej, głównym tematem rozmów była dwustronna współpraca w wymiarze parlamentarnym, gospodarczym, technologicznym, kulturalnym i edukacyjnym. W ramach wizytacji przewidziano wiele spotkań oraz wizyt m.in. w Narodowym Centrum Kosmicznym, czy Tajwańskim Instytucie Badań Półprzewodników. 15 grudnia czterodniową wizytę na Tajwanie odbyła Anna Fotyga, posłanka do Parlamentu Europejskiego i była minister spraw zagranicznych Polski. Wizyta Fotygi stanowi „mocne wotum zaufania dla Tajwanu jako ważnego partnera UE w regionie Indo-Pacyfiku”, napisał MSZ Tajwanu na Twitterze.
Premier Finlandii ostrzega przed Chinami
Premier Finlandii Sanna Marin podczas spotkania w think tanku Lowy Institute w Sydney, ostrzegł kraje demokratyczne, aby „przestały być naiwne” w stosunku do Chin. Powiedziała również, że konieczne jest, aby zmniejszać swoją zależność technologiczną i energetyczną od autorytarnych reżimów. Premier podkreśliła, że nie oznacza to, zamknięcia się dla handlu z Chinami. Powiedziała, że Pekin nadal jest ważnym partnerem w kwestiach globalnych, takich jak zmiany klimatu, ale ważne jest, aby kraje demokratyczne miały „strategiczną autonomię” w ważnych sektorach.
Nowy ambasador Chin przy UE
13 grudnia ambasador Fu Cong spotkał się z Thierrym Béchetem, szefem protokołu Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), i przedstawił kopię swojego listu uwierzytelniającego. Fu Cong został mianowany ambasadorem przy Unii Europejskiej we wrześniu tego roku. Jest to doświadczony urzędnik, który wcześniej był dyrektorem generalnym w departamencie kontroli zbrojeń ministerstwa spraw zagranicznych. Fu, który ma 57 lat, zajął wakat pozostawiony przez Zhang Minga, który opuścił Brukselę w grudniu 2021 roku, aby objąć najwyższe stanowisko w Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Fu Cong swoją pracę oficjalnie zaczął 10 grudnia. W liście powitalnym napisał, że ,,Chiny z niecierpliwością oczekują na to, że UE stanie się ważnym partnerem w procesie chińskiej modernizacji i skorzystają z możliwości, jakie niesie ze sobą ogromny chiński rynek oraz wysiłki Chin na rzecz przyspieszenia otwarcia instytucjonalnego i pogłębienia współpracy międzynarodowej”.
Ambasada ChRL w Wielkiej Brytanii protestuje przeciwko wizycie brytyjskich parlamentarzystów na Tajwanie
Wizyta na Tajwanie członków Komisji Spraw Zagranicznych brytyjskiego parlamentu jest „rażącym naruszeniem” zasady jednych Chin”, ogłosiła ambasada Chin w Wielkiej Brytanii w swoim oświadczeniu. Delegacja jest częścią prac komisji nad badaniem zmian w brytyjskiej polityce zagranicznej w regionie Indo-Pacyfiku. „Strona chińska wzywa stronę brytyjską do przestrzegania swoich zobowiązań, zaprzestania wszelkich działań naruszających zasadę jednych Chin i zaprzestania ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin”. Ambasada Chin sprzeciwiła się także „bezsensownym oskarżeniom” w raporcie wydanym niedawno przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju. Wielka Brytania stwierdziła w swoim dorocznym przeglądzie globalnych praw człowieka i demokracji, że sytuacja w zakresie praw człowieka w Chinach pogorszyła się, a ujgurscy muzułmanie stanęli w obliczu „przerażających prześladowań”.
Chorwackie i rumuńskie władze zaprzeczają doniesieniom o nielegalnych posterunkach chińskiej policji na terenie swoich państw
Chorwacka policja nie ma informacji o obecności lub działalności jakichkolwiek nielegalnych chińskich posterunków policji w Zagrzebiu lub Chorwacji, poinformowało chorwackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Według komunikatu, chińscy policjanci przebywali w Chorwacji wyłącznie w celu ułatwienia komunikacji z chińskimi turystami, zaś współpracę z Chinami oceniono jako profesjonalną. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii zaprzeczyło doniesieniom jakoby na rumuńskiej ziemi działał tajny posterunek chińskiej policji. Hiszpańska organizacja pozarządowa Safeguard Defenders zajmująca się prawami człowieka opublikowała raport zatytułowany „Involuntary Returns”, dokumentujący chińskie metody nękania, gróźb, zastraszania i zmuszania celów do powrotu do Chin w celu prześladowania. Raport skłonił organy ścigania w 12 krajach do wszczęcia śledztwa w związku z doniesieniami o funkcjonowaniu na terenie państw europejskich nielegalnych posterunków chińskiej policji. Rumunia znajduje się na liście Safeguard Defenders jako miejsce funkcjonowania stacji obsługiwanej przez policję z Nantong w Chinach.
Nowa chińska izba handlowa powstaje na Łotwie
15 listopada na Łotwie powstała Izba Handlowa Guangdong-Łotwa, której prezesem został chiński przedsiębiorca Long Jie. Pierwsze forum biznesowe pod auspicjami nowej izby odbędzie się w Rydze w czerwcu 2023 roku. Sun Jinhuan, Radca Ekonomiczno-Handlowy Ambasady Chińskiej na Łotwie pogratulował ustanowienia Przedstawicielstwa Handlowego i Gospodarczego Prowincji Guangdong na Łotwie oraz Kantońskiej Izby Handlowej na Łotwie.
Trzy porozumienia podpisane pomiędzy słowackimi oraz tajwańskimi podmiotami
Tajwan i Słowacja podpisały 2 grudnia w Bratysławie trzy protokoły ustaleń, zobowiązując się do pobudzenia handlu dwustronnego, wymiany między startupami oraz współpracy w zakresie pielęgnowania talentów w sektorze półprzewodników. Porozumienia zostały podpisane między Stowarzyszeniem Importerów i Eksporterów Tajpej a Radą Eksporterów Słowackich, Tajwańskim Startup Terrace i Słowacką Agencją Biznesową, Narodowym Uniwersytetem Sun Yat-sena i Słowackim Uniwersytetem Technologicznym w Bratysławie. Podpisanie memorandum było częścią drugiego posiedzenia Tajwańsko-Słowackiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, w której uczestniczyła tajwańska delegacja pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych Tsai Ming-yena.
Komisja Europejska wnosi o utworzenie paneli orzekających w sporach z ChRL w Światowej Organizacji Handlu
Komisja Europejska ogłosiła, że zwróciła się o utworzenie paneli orzekających w Światowej Organizacji Handlu (WTO), co jest kolejnym krokiem w dwóch sporach handlowych z Chinami po tym, jak nie udało się ich rozwiązać polubownie. Oba spory zostały wniesione do WTO na początku roku i dotyczą rzekomych chińskich ograniczeń praw unijnych firm do korzystania z zagranicznych sądów w celu ochrony ich patentów na zaawansowane technologie oraz handlu z Litwą, członkiem Unii Europejskiej. Komisja Europejska szacuje, że Chiny ograniczyły w tym roku handel z Litwą o 80 procent po tym, jak Wilno zezwoliło tajwańskiemu przedstawicielstwu na Litwie na zawarcie w słowa „Tajwan” zamiast zwyczajowego „Tajpej”.
Czechy i Tajwan zacieśniają współpracę w dziedzinie kultury
Narodowe Muzeum Literatury Tajwanu i Biblioteka Morawska Republiki Czeskiej podpisały memorandum o porozumieniu mające na celu zacieśnienie współpracy dwustronnej z naciskiem na kulturę i literaturę. Porozumienie które zostało podpisane podczas cyber-ceremonii 9 grudnia, obejmuje obszary wystaw i wymiany między pracownikami i ekspertami, a także współpracę w zakresie publikacji i szkoleń zawodowych.
Foto: European Union
DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”
Comments are closed.