Autorzy: Łukasz Kobierski i Patryk Szczotka
Niemcy sprzedają Chinom udziały w terminalu portu Hamburg
Niemiecki rząd zatwierdził inwestycję chińskiego COSCO dotyczącą zakupu 24,9% udziałów w jednym z trzech terminali firmy logistycznej HHLA w największym niemieckim porcie w Hamburgu. Zatwierdzona inwestycja jest mniejsza niż pierwotnie planowany 35% udział, do którego dążyła chińska firma i nie daje COSCO żadnego głosu w zarządzaniu lub decyzjach strategicznych. COSCO musi jeszcze potwierdzić, czy zaakceptuje kompromis. Sprawa jest drażliwa politycznie, gdyż politycy Partii Zielonych i liberalnej FDP wyrazili obawy dotyczące nadmiernego wpływu Chin na infrastrukturę krytyczną. Państwowe China Ocean Shipping Company, lepiej znane jako COSCO, posiada mniejszościowe udziały w portach w Antwerpii i Zeebrugge na wybrzeżu Morza Północnego. Oprócz aktywów w Belgii i Niemczech, COSCO, trzecia co do wielkości firma żeglugowa na świecie i piąty co do wielkości operator terminali portowych, posiada również mniejszościowe udziały w portach w Las Palmas na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich, Rotterdamie w Holandii oraz pakiety kontrolne w terminalach kontenerowych w Bilbao i Walencji w Hiszpanii.
Kanclerz Olaf Scholz zapowiada wizytę w Pekinie
Rząd w Berlinie zapowiedział, że niemiecki kanclerz Olaf Scholz będzie naciskał na Chiny, aby otworzyły swoje rynki i poruszy w przyszłym tygodniu obawy dotyczące praw człowieka podczas pierwszej wizyty przywódcy Unii Europejskiej w Chinach od początku pandemii COVID-19. Scholz przybędzie do Pekinu 4 listopada. Scholz odwiedzi Chiny na zaproszenie chińskiego premiera Li Keqianga, poinformował chiński MSZ w krótkim oświadczeniu potwierdzającym tę podróż. Bloomberg poinformował, że w skład delegacji biznesowej, która będzie towarzyszyć kanclerzowi wejdą przedstawiciele Adidasa, Deutsche Bank, Siemensa, producenta szczepionek BioNTech, Volkswagena i BMW, gigantów chemicznych BASF i Wacker Chemie oraz firm farmaceutycznych Bayer i Merck. Ambasador Niemiec w Chinach Patricia Flor stwierdziła, że oba państwa muszą szukać „zrównoważonego sposobu na utrzymanie naszego dwustronnego zaangażowania”, a Chiny powinny zapewnić równe warunki dla inwestorów zagranicznych i być bardziej otwarte na współpracę w zakresie szczepionek mRNA w celu walki z pandemią.
Relacja z tej wizyty dostępna jest m.in. tutaj.
Przywódcy UE obawiają się zależności od Chin
21 października podczas spotkania szczytu UE w Brukseli, przywódcy Unii Europejskiej prowadzili „strategiczną dyskusję” na temat swoich związków z Pekinem. Przedstawiono podczas niego wezwanie do zaostrzenia stanowiska UE oraz jednolitego stanowiska wobec Pekinu. Dyskusja między przywódcami UE, która trwała ponad trzy godziny i „pokazała bardzo wyraźną wolę unikania naiwności, ale nie chcemy też wdawać się w systematyczny spór” z Chinami – dodał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Fińska premier Sanna Marin powiedziała, że Unia Europejska nie powinna budować strategicznej, krytycznej zależności od autorytarnych reżimów, takich jak Chiny. Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że UE musi ponownie przemyśleć swój dialog handlowy z Chinami, a sprzedaż europejskiej infrastruktury strategicznej Chinom była błędem. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zauważyła, że przewodniczący Xi kontynuuje potwierdzanie bardzo asertywnego i samowystarczalnego kursu.
Nielegalne chińskie posterunki policji w Holandii
Oprócz przypadku Irlandii, o którym pisaliśmy w poprzednim przeglądzie, także Holandia zauważyła problem nielegalnych chińskich posterunków w ich kraju. Dochodzenie przeprowadzone przez dwa holenderskie media, RTL Nieuws i Follow the Money, wykazało, że chińska policja otworzyła „co najmniej dwa biura”, nie informując o tym holenderskich władz. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Holandii Maxime Hovenkamp powiedział, że chiński rząd nigdy nie poinformował ich o posterunkach za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych, co czyni je nielegalnymi i zostaną podjęte w tej sprawie odpowiednie działania.
Węgry potwierdzają wsparcie dla Chin
Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział, że odrzuca wszystkie propozycje, które mogłyby zaszkodzić współpracy gospodarczej między Unią Europejską a Chinami. Dodał że ci, którzy „działają na podstawie zdrowego rozsądku”, zrobią wszystko, co w ich mocy, aby odrzucić propozycje polityczne, które zniszczyłyby współpracę gospodarczą między Europą a Chinami. Jego zdaniem zerwanie współpracy z Pekinem, miałoby dotkliwe ekonomiczne konsekwencje dla Europy.
Nowy ambasador Chin w Czechach
27 października został zaprzysiężony przez prezydenta Miloša Zemana, nowy ambasador Chin w Czechach Feng Biao. Feng uczył się języka arabskiego i praktycznie całą swoją karierę spędził pracując nad zagadnieniami związanymi z Bliskim Wschodem. Poprzednio od 2018 roku, pełnił funkcję ambasadora Chin w Syrii. Podobnie jak jego poprzednik, nie ma doświadczenia w sprawach europejskich.
Premier Szwecji wyraża zaniepokojenie Chinami
Nowy Premier Szwecji Ulf Kristersson w przemówieniu do parlamentu wyraził m.in. swoją opinię w sprawie strategii swojego państwa wobec ChRL. Stwierdził, że retoryka Chin wobec Tajwanu jest niepokojąca, a akcja zbrojna niedopuszczalna. Stosunki Szwecji z Chinami powinny być zakotwiczone we wspólnej europejskiej strategii z wyraźnym powiązaniem transatlantyckim – dodaje. Kristersson powiedział również, że Szwecja nie będzie tolerować agresywnych państw, które interweniują w wolność i suwerenność demokratycznego kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu, podziękowało Kristerssonowi i jego gabinetowi za nieustanną troskę o stabilność w Cieśninie Tajwańskiej i potępienie chińskich prób zmiany „status quo”.
Rozmowy delegacji Tajwanu z Litwą i Łotwą w dziedzinie technologii
Delegacja z Tajwanu odwiedziła Łotwę i Litwę w dniach 24-28 października, aby omówić współpracę technologiczną. Lin Minn-tsong, wiceminister Narodowej Rady Nauki i Technologii Tajwanu wziął udział w konferencji w Rydze, razem z urzędnikami z obu państw bałtyckich. Współgospodarzami konferencji byli Lin, Dmitrijs Stepanovs, zastępca sekretarza stanu ds. szkolnictwa wyższego i badań w Ministerstwie Edukacji i Badań Naukowych Łotwy oraz Laima Taparauskiene, dyrektor litewskiego Departamentu Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Technologii. Podczas spotkania urzędnicy wymienili poglądy na temat polityki technologicznej w swoich krajach oraz omówili kierunek i priorytetowe obszary przyszłej współpracy. Premier Litwy Ingrida Simonyte ma nadzieję, że rozwijające się obu państw doprowadzą do utworzenia znaczących synergii przemysłowych, w tym w dziedzinach takich jak półprzewodniki i lasery. „Zdecydowaliśmy, że potrzebujemy dotrzeć do krajów o podobnych poglądach, nie tylko w naszej przytulnej Unii Europejskiej” – powiedziała Simonyte.
Pierwsze chińskie wagony metra docierają do Portugalii
Zestaw wyprodukowanych w Chinach pociągów metra został wysłany do Portugalii. Są to pierwsze maszyny tego typu eksportowane do UE. Pociągi będą obsługiwać nową linię Rosa w Porto, między São Bento i Casa da Música oraz przedłużenie żółtej linii między Santo Ovídio i Vila d’Este w Vila Nova de Gaia, które są już w budowie. Zamówienie 18 pociągów obejmuje 72 wagony wyprodukowane przez CRRC Tangshan Co. Każdy pociąg może pomieścić do 346 pasażerów i waży 28,4 tony, osiągając maksymalną prędkość 80 kilometrów na godzinę. Całkowita wartość umowy wyniosła 49,57 mln euro i obejmuje także uzgodnienia przewidujące pięć lat konserwacji taboru. Kiedy w styczniu 2020 roku podpisano umowę, Porto Metro ogłosiło, że CRRC Tangshan może dostarczyć co najmniej „jeden lub dwa pociągi” do końca 2021 roku, a pozostałe pociągi do 2023 roku w tempie jednego na miesiąc, co wskazuje, że harmonogram jest opóźniony o około rok.
Tajwan prosi o poparcie Polski
Ambasador Bob L. J. Chen, przedstawiciel i szef Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce, zwrócił się do Polski na łamach Rzeczpospolitej, o poparcie ich w próbach dołączenia do Interpolu (Organizacji Policji Kryminalnej). Szef Interpolu Jurgen Stock powiedział, że Interpol nie może przyznać Tajwanowi statusu obserwatora. Dodał, że ponieważ Interpol uznaje, że Tajwan jest częścią Chin, a Chiny są członkiem Interpolu, Interpol nie może przyznać Tajwanowi statusu obserwatora na Zgromadzeniu Ogólnym. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu wyraziło „poważne niezadowolenie” tym faktem.
Tajwański MSZ zapowiada powiększenie budżetu przeznaczonego na pomoc Ukrainie
Minister Spraw Zagranicznych Republiki Chińskiej na Tajwanie Joseph Wu zapowiedział na konferencji Taiwan-Ukraine Friendship Reception nowo powiększony budżet (56 mln USD) na wsparcie Ukrainy, a zwłaszcza odbudowę jej szkół i szpitali; zapowiedział także, że Tajwan będzie kontynuował współpracę z Polską, Czechami, Słowacją i Litwą, aby odbudować Ukrainę. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Chińskiej na Tajwanie ustanawia nową grupę zadaniową do spraw ukraińskich z siedzibą w Warszawie, którą minister określił „doskonałym przyjacielem Tajwanu”.
Foto: Roman Vondrous/PAP/CTK
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.