Autorzy: Patryk Szczotka i Łukasz Kobierski.
Ofensywa dyplomatyczna Chin w Europie Środkowowschodniej i Bałkanach
W drugiej połowie kwietnia pani ambasador Huo Yuzhen, specjalny przedstawiciel Chin na Europę Środkowo-Wschodnią, wyruszyła wraz z delegacją do Czech, Słowacji, Węgier, Chorwacji, Słowenii, Estonii, Łotwy i Polski – wszystkich członków UE z grupy „16+1”. Global Times podaje, że w delegacji znaleźli się również chińscy naukowcy z think tanków i przedsiębiorcy. Do końca miesiąca udało się już spotkać z przedstawicielami Czech, Chorwacji, Słowenii, Słowacji.
Xi gratuluje Macronowi zwycięstwa
25 kwietnia 2022 roku przewodniczący Xi Jinping pogratulował Emmanuelowi Macronowi ponownego wyboru na prezydenta Republiki Francuskiej. Xi zauważa, że podczas pierwszej kadencji Macrona kompleksowe partnerstwo strategiczne między Chinami a Francją utrzymało wysoki poziom rozwoju na wielu polach. Przewodniczący wezwał Francję do zapewnienia jej strategicznej niezależności i autonomii. Podkreślił, że zarówno Chiny, jak i Francja to duże kraje o tradycji niepodległościowej.
Berlin blokuje zakup firmy przez Chiny
Jak podał niemiecki dziennik Handelsblatt, rząd w Berlinie powstrzymał chińską firmę przed zakupem niemieckiego producenta urządzeń medycznych Heyer Medical AG, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa publicznego. W 2020 roku Niemcy zaostrzyły przepisy chroniące rodzime firmy przed niechcianymi przejęciami przez inwestorów z krajów spoza Unii Europejskiej.
Konsultacje niemiecko-chińskie
29 kwietnia, wiceminister spraw zagranicznych Deng Li przeprowadził wideokonsultacje z sekretarzem stanu niemieckiego MSZ Andreasem Michaelisem. Obie strony wymieniły poglądy na temat relacji Chiny-UE, współpracy trójstronnej Chiny-Niemcy-Afryka oraz sytuacji w Ukrainie. Obie strony planują poprawić koordynację polityki w zakresie gospodarki, polityki makroekonomicznej, klimatu, ochrony środowiska, energii, bezpieczeństwa żywnościowego i innych dziedzinach.
Chińska Misja do Unii Europejskiej komentuje konsultacje pomiędzy UE oraz Stanami Zjednoczonymi
Spotkanie wysokich rangą dyplomatów reprezentujących USA oraz UE zostało skomentowane przez rzecznika prasowego misji Chińskiej Republiki Ludowej do UE. Stało się tak przede wszystkim ze względu na wydane po rozmowach wspólne oświadczenie, zawierające odniesienia m.in. do Tajwanu, Xinjiangu, kwestii praw człowieka oraz „ekonomicznego przymusu”. Przedstawiciel chińskiej misji stwierdził, że konsultacje pomiędzy USA oraz UE nie są jako takie kwestią kontrowersyjną dla Chin, jednak wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec oświadczeń „rażąco ingerujących w wewnętrzne sprawy Chin i bezpodstawnych oszczerstw i ataków na Chiny”.
Handel Chiny-UE wzrósł o 12,2% w I kwartale 2022 roku
Jak ogłosił przedstawiciel chińskiego Ministerstwa Handlu, obroty handlowe pomiędzy Unią Europejską oraz Chinami wzrosły o 12,2% rok do roku, osiągając w pierwszym kwartale 2022 roku 205,87 mld dolarów amerykańskich. Dwustronny handel wyrobami mechanicznymi i elektrycznymi, lekkimi wyrobami przemysłowymi i produktami high-tech wzrósł odpowiednio o 10%, 19% i 31%. Te dane bez wątpienia podkreślają mocne (i wciąż rosnące) powiązanie gospodarek chińskiej i europejskiej, co jednocześnie zwiększa stopień skomplikowania już i tak mocno napiętych relacji pomiędzy oboma podmiotami. Silne związki gospodarcze są problemem w obliczu sytuacji geopolitycznej i problemów takich, jak rosyjska agresja na Ukrainę, napięcia na linii Litwa-ChRL i częściej poruszane w stosunkach bilateralnych kwestie praw człowieka oraz Tajwanu.
Unia Europejska zatwierdziła pomoc finansową dla litewskich firm dotkniętych chińskim embargiem handlowym
W związku z trwającymi napięciami na linii Litwa-ChRL i ekonomicznymi retorsjami, które dotknęły litewskie podmioty gospodarcze, Unia Europejska zatwierdziła pakiet pomocowy w postaci pożyczek o wartości 130 mln euro. Firmy litewskie będą mogły ubiegać się o takowe w kwocie maksymalnie 5 mln euro. Będą one musiały zostać spłacone w ciągu 24 miesięcy i mogą się o nie ubiegać firmy ze wszystkich sektorów gospodarki, z wyłączeniem sektorów takich jak finanse, rolnictwo i leśnictwo, rybołówstwo i akwakultura. Ten ruch ma przede wszystkim wspomóc przekształcanie łańcuchów dostaw oraz znajdowanie nowych rynków zbytu dla litewskich firm. Jak podała w oświadczeniu Komisja Europejska, „Komisja uznała, że program jest konieczny, odpowiedni i proporcjonalny do wspierania przedsiębiorstw dotkniętych wyjątkowymi okolicznościami wynikającymi z chińskich ograniczeń handlowych w celu zmiany ich strategii biznesowych”.
Komisja Spraw Zagranicznych i Komisja Zdrowia Rady Narodowej Słowacji przyjęły rezolucję wspierające status obserwatora Tajwanu na 75 World Health Assembly
Komisja Spraw Zagranicznych ogłosiła, że „w pełni popiera udział Tajwanu w WHA jako pełnoprawny obserwator, który może brać udział we wszystkich spotkaniach, mechanizmach i działaniach Światowej Organizacji Zdrowia”, i zwraca uwagę na „wzorowy model zapobiegania pandemii” Tajwanu. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Chińskiej na Tajwanie rezolucje komisji spraw zagranicznych i zdrowia są odpowiednio drugim i pierwszym przypadkiem, w którym słowackie organy decyzyjne wyraziły zdecydowane poparcie dla udziału Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia. Działania te są przykładem dalszego zacieśniania stosunków pomiędzy Słowacją a Tajwanem, które nabrały zdecydowanego przyspieszenia po wybuchu napięć pomiędzy Litwą oraz ChRL.
Rozmowa pomiędzy chińskim premierem Li Keqiangiem oraz premierem Norwegii Jonasem Gahr Store
29 kwietnia 2022 roku odbyła się rozmowa telefoniczna pomiędzy premierami Chińskiej Republiki Ludowej oraz Królestwa Norwegii, w której Chiny wyraziły zainteresowanie dalszym rozwojem relacji gospodarczych, szczególnie w obszarze produktów rolnych, lecz także zielonych technologii oraz ochrony środowiska. Strona chińska wyraziła także zainteresowanie szybkim zakończeniem negocjacji w sprawie dwustronnej umowy o wolnym handlu oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W oświadczeniu znalazły się słowa o wymianie opinii na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej.

JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.