Autorzy: Patryk Szczotka i Łukasz Kobierski.
Rada ds. Handlu i Technologii UE-USA spotkała się w Paryżu
W dniu 16 maja w Paryżu doszło do spotkania Rady ds. Handlu i Technologii UE-USA. Głównym tematem rozmów była – bez zaskoczenia – rosyjska agresja na Ukrainę. W oświadczeniu wydanym po zakończeniu obrad Rada podkreśliła wagę pomocy dotkniętemu wojną państwie. Podczas wydarzenia nie zabrakło także wątku chińskiego, co najlepiej oddaje wymowne stwierdzenie amerykańskiej Sekretarz Handlu Giny Raimondo o tym, że USA i UE muszą „współpracować, aby dostosować nasze standardy technologiczne, by były zgodne z naszymi demokratycznymi wartościami”. Wysokie miejsce w agendzie spotkania zajął także sektor medyczny, w którym Rada zauważa wysoki stopień zależności świata zachodniego od chińskich produktów. Zapowiedziano także plany opracowania mechanizmu wczesnego ostrzegania przed niedoborami półprzewodników, a także zwrócono uwagę na potrzebę dywersyfikacji łańcuchów dostaw w tym sektorze, przede wszystkim w kwestii surowców ziem rzadkich. Jest to próba zaadresowania problemu chińskiej dominacji w tym sektorze, która może zapewnić rządowi w Pekinie technologiczną dominację nad UE oraz USA. Warto zauważyć, że w kontekście chińskim, stwierdzenia te nie są żadnym novum, a raczej stanowią głośne podkreślenie procesów, które zauważane są już co najmniej od kilku lat. Z tego też względu ważniejsze niż sama sygnalizacja stanie się opracowanie konkretnych rozwiązań, mających zaadresować poruszone podczas spotkania kwestie.
Spotkanie Wspólnego Komitetu Sterującego ds. Współpracy Naukowej i Technologicznej UE-Chiny
Wydarzenie odbyło się 17 maja bieżącego roku. Jego głównym zadaniem było pogłębienie kooperacji obu aktorów w zakresie tworzenia planów badań i rozwoju, a także stymulacji innowacji. Posiedzenia Wspólnego Komitetu Sterującego ds. Współpracy Naukowej i Technologicznej mają na celu nadzorowanie realizacji podpisanej w 1998 r. umowy ws. współpracy naukowej i technologicznej pomiędzy UE a Chinami. W obliczu rosnącej rywalizacji technologicznej między stronami wypracowywanie wspólnego podejścia zarówno do technicznej, jak i etycznej strony technologii jest niezbędne, by uniknąć niebezpiecznych rozbieżności, które już pojawiają się w kwestiach takich, jak rozwój sieci 5G, czy też przemysł półprzewodników.
Czechy opuszczą format 16+1?
Minister Spraw Zagranicznych Czech, Jan Lipavsky powiedział, że Czechy rozważają „wszystkie opcje” dotyczące zaangażowania w prowadzoną przez Chiny platformę współpracy z państwami Europy Środkowej i Wschodniej 16+1. „Główne inicjatywy 16+1, dyplomacja gospodarcza i obietnica ogromnych inwestycji oraz wzajemnie korzystnego handlu nie są realizowane nawet po 10 latach” – powiedział minister. Oświadczenie to nastąpiło po apelu parlamentarnej komisji ds. spraw zagranicznych. Komisja jednogłośnie stwierdziła, że platforma nie przyniosła żadnych znaczących korzyści i promowała jedynie jednostronne interesy Chin. Zespół wezwała rząd do opuszczenia grupy.
Współpraca handlowa UE-Tajwan
Podczas swojego przemówienia 17 maja w Parlamencie Europejskim Valdis Dombrovskis, europejski komisarz ds. handlu, powiedział, że Tajwan jest liderem w dziedzinie zaawansowanych technologii, oraz że UE chce rozwijać partnerstwo handlowe i inwestycyjne z Tajpej. Dziś (2 czerwca) strony odbędą doroczny dialog handlowy i inwestycyjny. W odpowiedzi rzecznik chińskiej misji przy UE wezwał Brukselę, aby „nie uprawiała hazardu w tej kwestii i przestrzegała zasady jednych Chin”.
Wideorozmowa Ministra SZ ChRL Wang Yi z Ministrem SZ Niemiec Annaleną Baerbock
24 maja odbyła się wideorozmowa ministra spraw zagranicznych ChRL Wang Yi z jego niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock. Jednym z głównych punktów spotkania była rosyjska agresja na Ukrainę i związane z nią zagrożenia dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Kolejnym podjętym tematem była kwestia praw człowieka w Xinjiangu, podniesiona przez minister Baerbock, w świetle nowych dowodów na nadużycia chińskich władz. Wezwanie do przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie bez wątpienia zaznacza (często podkreślany zarówno przed wyborami w Niemczech, jak i po nich) sinosceptyczny rys Partii Zielonych, z której wywodzi się Baerbock. W notatce chińskiego MSZ opublikowanej po spotkaniu próżno szukać informacji o tego typu tematach. Minister Wang podkreślił, że decoupling oraz deglobalizacja gospodarek nie są w niczyim interesie. Strona niemiecka zaakcentowała także akcenty ekologiczne (co nie powinno dziwić przy partyjnej przynależności minister Baerbock), sygnalizując gotowość do zacieśnienia współpracy ze stroną chińską przy walce ze zmianami klimatu. W oświadczeniu strony chińskiej nie pojawiły się także słowa o potępieniu rosyjskiej agresji. Tego typu narracja potwierdza „życzliwą (dla Federacji Rosyjskiej) neutralność” rządu w Pekinie ws. wojny. Głosy upatrujące w Chinach rozwiązania problemu rosyjskiej agresji nie znalazły do tej pory potwierdzenia w rzeczywistości.
Rozmowy francusko-chińskie
25 maja doszło do dwóch rozmów przedstawicieli Francji oraz Chin. Pierwszą była dyskusja telefoniczna ministrów sprawa zagranicznych obu państw. Catherine Colonna, francuska Minister do Spraw Europy i Zagranicznych, potwierdziła determinację Francji we wspieraniu Ukrainy w obliczu prowadzonej przez Rosję agresji. Minister zaapelowała o zapewnienie wszelkich koniecznych dostępów dla Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, która odwiedzi Sinciang m.in. w związku z publikacją nowych dokumentów, odnoszących się do bardzo poważnych naruszeń praw człowieka w tym regionie. Obie strony zgodziły się, że powinny współpracować w zakresie zmian klimatu i ochrony różnorodności biologicznej. Wymieniono również poglądy na temat sytuacji na Półwyspie Koreańskim, w Szanghaju oraz częstotliwości połączeń lotniczych. Druga wideorozmowa odbyła się między Dyrektorem Generalnego Departamentu Traktatowo-Prawnego MSZ ChRL Jia Guide z francuskim ambasadorem ds. polarnych i morskich Olivierem Poivre d’Arvor. Obie strony wymieniły poglądy w takich kwestiach, jak ochrona mórz Antarktyki, sytuacja w Arktyce, prace Rady Arktycznej, negocjacje w sprawie międzynarodowego porozumienia dotyczącego ochrony różnorodności biologicznej mórz.
Volkswagen nie zamknie swoich zakładów produkcyjnych w Xinjiangu
Prezes koncernu Volkswagen (VW) Herbert Diess zapowiedział, że firma nie wycofa się z regionu Xinjiang, w którym rząd chiński oskarżany jest o łamanie praw człowieka na społeczności Ujgurów. Jak powiedział Diess, „jeździmy tam i jak wszędzie na świecie dbamy o to, aby nasze standardy pracy były przestrzegane, a różnice kulturowe i religijne były szanowane”. Od 2013 roku Volkswagen posiada w stolicy regionu Urumqi zakład produkcyjny. Firma sprzedaje ponad 40% swoich samochodów w Chinach kontynentalnych. Ze względu na kwestię łamania praw człowieka niemieckie Ministerstwo Ekonomii odmówiło wsparcia dla nowych inwestycji VW w regionie. Jak wskazuje Spiegel, decyzja o utworzeniu i utrzymywaniu fabryki w Xinjiangu podyktowana jest strachem o operacje firmy w całych Chinach. Firma prowadzi w kraju łącznie ponad 40 zakładów produkcyjnych; niektóre z nich są w stanie wyprodukować 600 000 samochodów rocznie. Nad kwestią pochyliła się Unia Europejska, proponując prawo nakładające duże kary na firmy, które w swoich łańcuchach dostaw mają podmioty nieprzestrzegające praw człowieka. Palący problem ekonomicznych związków z Xinjiangiem staje się coraz częściej podejmowany także poza Europą – Stany Zjednoczone uchwaliły prawo zakazujące eksportu produktów pochodzących z tego regionu.
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.