Rozmówcy (w kolejności wywiadów): Mateusz Lachowski, amb. Jan Piekło, gen. Mirosław Różański, dr hab. Agnieszka Legucka, dr Michał Bogusz, dr Anna Kwiatkowska, Jakub Wiech, Krzysztof Wojczal, Andrzej Kohut, dr Karolina Wanda Olszowska, Bartłomiej Radziejewski, Cezary Kaźmierczak.
Oddajemy w Państwa ręce zbiór dwunastu intrygujących wywiadów z uznanymi teoretykami oraz praktykami z zakresu stosunków międzynarodowych, wojskowości, energetyki oraz gospodarki. Ich wspólnym mianownikiem jest pytanie o kształt otoczenia międzynarodowego, w którym Europa znalazła się u progu 2023 roku.
[Interesuje Cię otrzymanie raportu w wersji drukowanej? Zapraszamy na nasz Patronite!]
Po przeszło trzech latach od opublikowania pierwszej publikacji Instytutu Nowej Europy, cyklu rozmów poświęconych wizjom społecznej, gospodarczej i politycznej przyszłości Europy, chcielibyśmy w symboliczny sposób nawiązać do tej publikacji i ponownie postawić kwestię przyszłości Starego Kontynentu na głównym miejscu w naszej agendzie. Zgadzamy się tym samym ze słowami jednego z naszych rozmówców, że: „Podstawową kartą, którą możemy położyć na stół, a wciąż tego nie robimy, jest nasza, polska wizja Unii Europejskiej i szukanie dla niej sojuszników”.
Głęboko wierzymy w to, że poniższy cykl rozmów i zapoczątkowana na jego bazie dyskusja przyczynią się do wypracowania zrębów polskiej wizji Unii Europejskiej, ale również konturów Europy, którą chcemy współtworzyć.
Słowo od Autora
„Starcie z Rosją jest największym wyzwaniem 2023 roku, a jego rezultat może na lata ustalić reguły, według których będzie się toczyć polityczne, gospodarcze i społeczne życie na Starym Kontynencie.
Dlatego w niniejszej publikacji wojna rosyjsko-ukraińska zajmuje sporo miejsca. Moi rozmówcy pozwalają spojrzeć na nią wielorako: oczami reportera, generała, dyplomaty, analityka i znawczyni Rosji, budując możliwie pełny obraz konfliktu, ale też przyszłych relacji Polski i Ukrainy. Z zaproszonymi do rozmowy ekspertami zaglądamy do USA i Chin zastanawiając się, jakie plany mają wobec Europy tamtejsi decydenci”.
– Michał Banasiak
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
[…] Poniższy wywiad jest fragmentem publikacji Instytutu Nowej Europy – Rok obaw i nadziei. Co czeka Europę w 2023? [Raport] […]
[…] Poniższy wywiad jest fragmentem publikacji Instytutu Nowej Europy – Rok obaw i nadziei. Co czeka Europę w 2023? [Raport] […]