Ostatnie kilkanaście miesięcy to okres zdominowany przez COVID-19. Przez pryzmat pandemii analizowaliśmy każdy temat polityczny, społeczny czy gospodarczy.
Truizmem będzie stwierdzenie, że koronawirus wywrócił do góry nasze dotychczasowe życie, nawyki, plany oraz spowodował niespotykaną niepewność, tak w wymiarze lokalnym, jak również globalnym. Pandemia odcisnęła swoje piętno także na gospodarkach narodowych. Nie było na świecie państwa, które – przynajmniej w pierwszej fazie pandemii – nie odczuło mocno wstrząsów ekonomicznych. Polska nie była wyjątkiem. Warto dokonać jednak szerszego spojrzenia na to, w jaki sposób koronakryzys wpłynął na naszą gospodarkę i jakie wywołał konsekwencje. Rozpoczniemy od punktu wyjścia, czyli szybkiego przeglądu stanu, w jakim u progu pandemii znajdowała się polska gospodarka, mająca za sobą 30-letni okres przemian i transformacji ustrojowej.
Wskazują na to m.in. analitycy banku PKO BP, a na potwierdzenie swojej tezy prezentują szereg kluczowych wskaźników makroekonomicznych. To przede wszystkim dynamiczny wzrost Produktu Krajowego Brutto, który po 1989 r., na skutek reform strukturalnych dodatkowo wzmocnionych wejściem Polski do Unii Europejskiej, osiągnął już poziom około 70 proc. średniej.
W konsekwencji, dzięki temu, że polski PKB per capita po okresie transformacji systemowej utrzymywał się na wysokim i stabilnym poziomie około 4 proc. rocznie, przejście z grupy państw o średnim dochodzie do grupy państw o wysokim dochodzie zajęło Polsce mniej niż 15 lat. Eksperci Banku Światowego z uznaniem wskazują, że polskie reformy doby transformacji były właściwie uporządkowane i wdrożone. Szeroko zakrojone reformy zliberalizowały Polską gospodarkęi zapewniły konkurencyjność rynku krajowego.
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.