Abstrakt:
Rewolucje technologiczne są ważnym elementem postępu ludzkości mając wpływ zarówno na pokojowe rozwiązania służące cywilizacjom, jak i konflikty zbrojne. Zaawansowane technologie doprowadziły do gruntownych zmian w relacjach pomiędzy państwami, a pojawienie się m.in. broni jądrowej jest jednym z wielu przykładów, gdzie rozwój militarny miał wpływ budowanie potęgi poszczególnych mocarstw. Współcześnie wyzwania dla bezpieczeństwa są związane z zagrożeniami hybrydowymi, dezinformacją oraz wykorzystywaniem technologii w społeczeństwie, zwłaszcza jeśli chodzi o sztuczną inteligencję (AI), która jest także bardzo ważna dla uzyskiwania przewagi strategicznej.
Raport rozpoczyna się od zbadania definicji i wpływu sztucznej inteligencji. Wśród niezliczonych korzyści, szczególny nacisk położono na sektor handlu, opieki zdrowotnej i wojska, jednocześnie opisano wyzwania, jakie stwarza próba ustanowienia zasad etycznych dotyczących prowadzenia badań nad AI oraz jej wady w zakresie przyszłego zatrudniania pracowników. Następnie przeanalizowano wysiłki trzech konkurujących ze sobą światowych potęg (USA, Chiny i Rosja) w celu zdobycia przewagi w nowym, pozornym wyścigu zbrojeń o dominację w zakresie AI, gdzie poszczególne państwa będą się starać wykorzystać jej potencjał do zwiększenia potęgi gospodarczej i militarnej.
Wszechobecna integracja technologii ze społeczeństwem oraz jej wykorzystywanie przez podmioty niepaństwowe, stawia w centrum uwagi koncepcję „zagrożeń hybrydowych”. W raporcie zbadano ich nieuchwytny charakter oraz strategie, które stają się częścią rewolucyjnego typu wojny, która obejmuje zarówno konwencjonalne, jak i niekonwencjonalne współczesne taktyki walki. Uwagę poświęcono także organizacjom terrorystycznym szczegółowo opisując ich działalność. W rozważaniach wzięto pod uwagę motywacje i strategiczne korzyści, jakie terroryści uzyskaliby wykorzystując technologie wspierane przez sztuczną inteligencję, którą wykradli lub została im dostarczona przez inne podmioty. Ujęto przykłady obejmujące potencjał poszczególnych grup terrorystycznych w celu przeprowadzenia zamachów, zwłaszcza korzystając z dronów, pokonując mechanizmy obronne państwa lub atakując infrastrukturę krytyczną, a ponadto wskazano na potencjalne zastosowanie technologii w celach rekrutacyjnych. Podjęto się również weryfikacji ryzyka wykorzystywania druku 3D przez organizacje terrorystyczne, co wiąże się ze stworzeniem broni domowej roboty, która jest prawie niemożliwa do wykrycia przez służby bezpieczeństwa.
Na koniec został zbadany aspekt sztucznej inteligencji jako technologii podwójnego zastosowania. Studium przypadków autonomicznych pojazdów i tzw. deep fake’ów ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia zarówno korzystnych, jak i negatywnych zastosowań sztucznej inteligencji. Po weryfikacji zagrożeń i dostępnych danych, zaprezentowano zmiany w środowisku bezpieczeństwa oraz korzyści dla społeczeństwa płynące z autonomicznych pojazdów, przy jednoczesnym podkreśleniu ryzyka ich zhakowania, co stanowi fizyczne zagrożenie z racji ich możliwego wykorzystania przez zorganizowane grupy przestępcze lub organizacje terrorystyczne. Raport kończy się szeregiem rekomendacji dotyczących przeciwdziałania poddanym analizie zagrożeniom.
Słowa kluczowe: AI, terroryzm, technologia, hybrydowy, bezpieczeństwo, drony
Autorzy:
Aleksander Ksawery Olech – Dyrektor Programu Bezpieczeństwa Europejskiego w Instytucie Nowej Europy. Specjalista z zakresu bezpieczeństwa i relacji międzynarodowych. Doktorant nauk o bezpieczeństwie na Akademii Sztuki Wojennej. Doświadczenie badawcze zdobywał m.in. na Université Jean Moulin III w Lyonie, Instytucie Stosunków Międzynarodowych w Pradze oraz Instytucie Wspierania Pokoju i Zarządzania Konfliktami w Wiedniu. Stypendysta OSCE & UNODA Peace and Security oraz Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Jego główne zainteresowania badawcze to terroryzm, międzynarodowa współpraca na rzecz bezpieczeństwa w Europie Wschodniej oraz rola NATO i UE w środowisku zagrożeń hybrydowych.
Alan Lis – Dyrektor ds. Analiz i Koordynacji Projektów w Instytucie Nowej Europy. Absolwent dwóch brytyjskich uczelni: Uniwersytetu w Yorku (studia licencjackie) i Uniwersytetu w Warwick (studia magisterskie). W ramach wymiany studenckiej spędził rok na Uniwersytecie w Bergen w Norwegii. Doświadczenie zawodowe zdobył m.in. w Departamencie Studiów Strategicznych KPRM i redakcji Euractiv.pl. Uczestnik tegorocznej edycji Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności. Zainteresowania badawcze koncentruje na kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego, terroryzmu i zagrożeń hybrydowych.
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.