W najbliższych tygodniach rozstrzygnie się kwestia przyznania bądź nie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Według doniesień medialnych trzy kraje sprzeciwiają się takiej decyzji. Niechętne rozszerzeniom UE mają być Holandia oraz Szwecja i Dania, które wpierw oczekują przeprowadzenia przez Ukrainę reform w sprawie zwalczania korupcji. Co więcej, kolejnych kilku członków UE woli zaproponować Ukrainie alternatywę dla członkostwa poprzez stworzenie innych form integracji bądź stowarzyszenia. Kolejną opcją jest format Trójmorza, na który naciska Polska, gdyż może być on bardzo dobrą formą kooperacji gospodarczej. Kolejne platformy to Trójkąt Lubelski, a także porozumienie Polska-Wielka Brytania-Ukraina.
Z racji oporów w pewnych stolicach przeciwko przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE, prezydent Andrzej Duda odbył krótkie tournée po Europie. Odwiedził Portugalię i Włochy, następnie Rumunię, gdzie odbył się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Prezydent Zełenski publicznie podziękował mu za podjęcie inicjatywy w cowieczornym nagraniu w środę. Zgodnie z tym, co przekazał prezydent Duda, Zełenski poprosił go także, by porozmawiał z przedstawicielami władz Danii, by te zmieniły zdanie w kwestii przyznania Ukrainie statusu kandydata. Najpewniej w najbliższych kilkunastu dniach prezydent Polski odbędzie kolejne wizyty i rozmowy, podczas których będzie próbował nakłonić niechętne kraje UE do zmiany decyzji.
Ukraina niezmiernie potrzebuje wsparcia w zakresie dostaw sprzętu wojskowego. Prezydent Duda potwierdził, że Polska przekazała ponad 240 czołgów i prawie 100 jednostek pojazdów opancerzonych. Polskie armatohaubice Krab są już od kilku dni gotowe do działań bojowych na froncie, o czym poinformował minister obrony Ukrainy. W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że Polska i Ukraina podpisały kontrakt na produkcję i dostawy Krabów. Kijów ma za nie zapłacić ok. 2,7 mld PLN.
Finlandia ogłosiła nowy pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy, jednak nie podano jak dotąd jego szczegółów. Wielka Brytania planuje dostarczyć Ukrainie wyrzutnie rakiet M270. W poprzednim tekście pisaliśmy, że Hiszpania jest gotowa przekazać Ukrainie czołgi Leopard. Okazuje się, że Niemcy zablokowały ten pomysł, powołując się na fakt bycia ich producentem.
Wciąż oczekiwana jest wizyta przedstawicieli Niemiec, Francji i Włoch w Ukrainie. Pierwotnie mówiono, że spotkanie odbędzie się we środę, ale Pałac Elizejski zdementował tę informację. Prawdopodobnie wizyta odbędzie się jeszcze w czerwcu, ale E. Macron podkreśla, że Francja pragnie przyjechać na Ukrainę z konkretnym rozwiązaniem. Kolejna kwestia to spotkanie W. Zeleńskiego z przedstawicielami Unii Afrykańskiej dotyczące dostaw zboża do Afryki. Przedstawiciele tej instytucji spotkali się wcześniej z W. Putinem w Moskwie.
Rosnącym problemem jest blokada ukraińskich portów i niemożność eksportu zbóż. Pałac Elizejski poinformował, że Francja jest gotowa przyłączyć się do operacji usunięcia blokady portu w Odessie i transportowania z niego ukraińskiego zboża. Obecnie jednak nic nie wskazuje na to, by jakakolwiek grupa państw była gotowa rozpocząć taką operację.
Rosjanie w dalszym ciągu dokonują ataków rakietowych na cele położone na terytorium całej Ukrainy, choć w ostatnim tygodniu można było zanotować ich mniejszą intensywność. W weekend doszło do ataku na Czortków w obwodzie tarnopolskim. Trafione zostały obiekt wojskowy oraz domy mieszkalne, w wyniku czego ponad 20 osób zostało rannych. Tymczasem w rejonie Buczy odkryto kolejny masowy grób. Na ten moment znaleziono w nim 7 ciał, wszystkie mają ślady tortur.
Front starć ukraińsko-rosyjskich ma długość ponad tysiąca kilometrów. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny powiedział, że siły rosyjskie mają obecnie 10-krotną przewagę ogniową. Cały czas trwają walki o Siewierodonieck. Ukraińcy odpierają rosyjskie ataki i podejmują próby kontrofensywy. Rosja szykuje się także do ofensywy na Słowiańsk. Zdobyła przyczółek w miejscowości Bohorodychne, 24 km od miasta, jednak jednocześnie zanotowała pewne porażki na swojej flance – ukraińskie oddziały wyzwoliły dwie miejscowości na zachód od Iziumu.
Foto: Pixabay
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.