Sytuacja na Ukrainie nie ulega zmianie. Rosjanie wciąż dokonują ostrzeliwań miast, a także utrzymują obecność w Donbasie. To powoduje, że kryzys humanitarny dotyka kolejnych miejscowości na wschodzie kraju. Kluczowe w nadchodzących dniach będzie wsparcie przekazane dla Kijowa w postaci broni, gdyż jest to jedyna szansa, aby odepchnąć Rosjan.
W obwodzie kijowskim odnajdywane i identyfikowane są kolejne ciała Ukraińców. Jak dotąd zidentyfikowano ok. 1 100 osób. Z kolei w Czernihowie wiadomo o ponad 700 ofiarach. The Guardian, powołując się na lekarzy sądowych, poinformował, że rosyjskie oddziały używały specjalnych strzałek (ang. flechettes) do zabijania cywilów w Buczy, używanych głównie podczas I wojny światowej. Nie są zakazane międzynarodowymi konwencjami, jednak ich użycie na obszarze o gęstej zabudowie jest pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego.
W sobotę doszło do ataku rakietowego na Odessę. Dwa pociski zostały zestrzelone przez obronę przeciwlotniczą, kilka rakiet trafiło w infrastrukturę wojskową oraz budynki mieszkalne. Zginęło 8 osób, w tym 3-miesięczne dziecko, 18 osób zostało rannych.
Także w sobotę w Krakowie doszło do spotkania premiera Polski Mateusza Morawieckiego oraz premiera Ukrainy Denisa Szmyhala. Podpisali oni memorandum o zacieśnieniu współpracy w sektorze kolejowym, na podstawie którego ma zostać utworzona wspólna firma logistyczna obu krajów. Eksport przez zablokowane przez Rosję Morze Czarne będzie możliwy przez polskie porty i Morze Bałtyckie. Dzięki temu możliwe będą m.in. dostawy zbóż do Afryki. Jest to także szansa dla polskich transportowców.
Sytuacja w Mariupolu pozostaje krytyczna. Na terenie atakowanego z lądu i powietrza Azowstalu pozostaje ok. tysiąca cywilów. Ukraińcy proponowali negocjacje bez warunków wstępnych, zawieszenie broni na czas Wielkanocy i ewakuację ludzi, jednak Rosjanie nie zareagowali na żadne propozycje i cały czas próbują zdobyć Azowstal. Prezydent Zełenski powiedział, że jeśli Ci ludzie zostaną zabici przez Rosjan, oraz jeśli Rosja będzie próbowała przeprowadzić pseudo-referenda na okupowanych przez siebie terytoriach, to Ukraina wycofa się z jakichkolwiek negocjacji z Moskwą.
Minister spraw zagranicznych Austrii stwierdził, że Ukraina nie powinna otrzymać w czerwcu statusu kandydata do UE, jak również nie powinna w tym czasie przystąpić do Unii. Jego zdaniem powinno się znaleźć alternatywę dla pełnego członkostwa Ukrainy. Swoje stanowisko argumentował tym, że takiej możliwości wypatrują kraje Półwyspu Bałkańskiego, oczekujące tego znacznie dłużej, które przeszły długą drogę. MSZ Ukrainy poinformowało, że słowa austriackiego ministra uważa za strategicznie krótkowzroczne i niezgodne z interesami zjednoczonej Europy. Dalej poszedł minister obrony Łotwy. Na Twitterze napisał, że celem jest przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE już tego lata, a każdy kraj UE sprzeciwiający się temu jest proputinowski i działa przeciwko globalnym interesom UE.
Rosjanie ostrzeliwują wsie i miasteczka w obwodzie chersońskim z czołgów pod ukraińskimi flagami. W ten sposób próbują doprowadzić do tego, by oskarżono Ukrainę o ataki na ludność cywilną.
Szef Krzyworoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej poinformował, że Rosjanie szykują ofensywę na Krzywy Róg. Być może będzie ona miała miejsce „w najbliższych dniach”.
Kraje NATO cały czas dostarczają Ukrainie broń. Premier Polski poinformował, że jak dotąd polska pomoc wojskowa dla Ukrainy wyniosła ok. 7 mld zł. Francja przekazała Ukrainie samobieżne haubicoarmaty Caesar (6 dotychczas, kolejne 6 wkrótce), przeszkoli w ich obsłudze 40 ukraińskich żołnierzy, a także dostarczyła przeciwpancerne pociski MILAN. Wiadomo też, że Ukraińcy szkoleni są również na terenie Polski i Litwy. Wielka Brytania, poza wspieraniem Ukrainy, pomaga także swoim sojusznikom z NATO, którzy wysyłają sprzęt dla ukraińskiej armii. Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Londyn wysyła do Polski czołgi Challenger 2 w miejsce czołgów T-72, które Polska wysyła na Ukrainę.
Foto: Depositphotos / Fotoreserg
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.