W nocy z niedzieli na poniedziałek alarmy powietrzne słyszano w 19 z 24 ukraińskich obwodów. Rosjanie dokonali m.in. ataku na miasto Równe, gdzie zniszczono wieżę TV, czy na obwód żytomierski, gdzie ostrzelano wsie i budynki mieszkalne. Nad ranem rosyjskie rakiety wystrzelono w dzielnicę Obołoń w Kijów. W chwili obecnej wiadomo o dwóch ofiarach, kilka rannych osób trafiło do szpitala.
W piątek odbyło się nadzwyczajne posiedzenie polskiego Zgromadzenia Narodowego, poświęcone wydarzeniom w Ukrainie. Wystąpili na nim prezydent Polski Andrzej Duda, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski, łączący się z polskimi parlamentarzystami online. Prezydent Ukrainy podziękował za udzielane przez Polskę wsparcie, mówił o niechęci niektórych państw do aktywnych działaniach oraz o polsko-ukraińskich więzach. Swoje przemówienie zakończył, słowami „Niech żyje wolna Polska! Niech żyje wolna Ukraina!”, wypowiedzianymi w języku polskim.
Od wielu dni trwa oblężenie Mariupol. Władze miasta poinformowały, że zginęło tam ponad 2 000 osób. Bez żywności, wody i ciepła pozostaje 400 000 mieszkańców. Władze Ukrainy podejmują próby dostarczenia do miasta żywności i wody. Konwoje są jednak blokowane przez rosyjskie oddziały. Niemożliwa jest także ewakuacja ludności. Ukrainę opuściło już 2,6 mln osób, ponad 1,7 mln uciekło do Polski.
Daniłow (sekretarz RBNiO Ukrainy) poinformował, że władze państwowe wiedziały o planowanej przez Rosję agresji i już w listopadzie 2021 r. rozpoczęły przygotowania. „Nie mogliśmy powiedzieć społeczeństwu, że będzie wojna. To było niedopuszczalne, bo to była jedna z taktyk Rosji, by tutaj zaczął się chaos” – oznajmił.
Prezydent Zełenski oficjalnie poinformował, że od początku rosyjskiej inwazji zginęło ponad 1 300 ukraińskich żołnierzy. Jednocześnie strona ukraińska podaje, że straty wśród Rosjan wynoszą ponad 12 000 żołnierzy.
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow poinformował, że Rosja rekrutuje najemników z całego świata, nie tylko Syrii. Ponadto Rosja sprowadza ludzi z Naddniestrza, Abchazji i Osetii Południowej. W samej Syrii Rosjanie mieli otworzyć kilkanaście punktów rekrutacyjnych. Najemnikom obiecuje się żołd w wysokości od 300 do 600 dolarów miesięcznie. Wg informacji przekazanych przez rosyjskie media do udziału na rzecz wsparcia Rosji zgłosiło się ponad 16 000 osób.
Pojawiały się informacje, że Rosjanie planują w obwodzie chersońskim przeprowadzić referendum w celu utworzenia kolejnej pseudo-republiki wzorem tzw. DRL i ŁRL. Lokalni politycy zaczęli otrzymywać telefony z propozycjami współpracy z Rosjanami. Dlatego też w sobotę w Chersoń odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rady obwodu, podczas którego radni przyjęli stanowisko, że „obwód chersoński to Ukraina”, nie zostanie ustanowiona pseudo-republika na jego terenie. Oprócz tego, Rosjanie dopuścili się porwania mera Melitopola oraz mera Dniprorudnego (obwód zaporoski). Obaj nie chcieli rozpocząć współpracy z rosyjskimi siłami okupacyjnymi.
W niedzielę 8 rosyjskich pocisków trafiło w Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa (ośrodek szkoleniowy wojska ukraińskiego) we wsi Starzyska w obwodzie lwowskim, 20 km od granicy z Polską, gdzie do lutego 2022 r. siły zbrojne USA i innych państw członkowskich NATO prowadziły szkolenia dla ukraińskiej armii. W ataku zabito 35 osoby, 134 zostało rannych. Niedawno ośrodek mianowano bazą wypadową nowej Legii Międzynarodowej Ukrainy.
Kolejne rozmowy telefoniczne i spotkania z W. Putinem nie przynoszą rezultatu. W ciągu ostatnich 14 dni kontakt nawiązywał m.in. E. Macron i O. Scholz, a także R. Erdogan i N. Bennett. Prezydent Francji miał spędzić ponad 9 godzin na rozmowach telefonicznych, próbując przekonać prezydenta Rosji do zaniechania działań.
Choć Ukraińcy przejmują lub niszczą dużo sprzętu rosyjskiego, rosyjska kolumna wciąż zbliża się do Kijowa, giną kolejni cywile, a kraj opuszczają tysiące osób. Dla Ukrainy każdy dzień to walka o przetrwanie, gdyż rośnie prawdopodobieństwo przeprowadzenia ataku z terytorium Białorusi.
Foto: Depositphotos / Fotoreserg

JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.