Rozpoczął się 6. dzień zmagań Ukraińców z rosyjską inwazją. Rosjanie w wielu miejscach dokonują zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Litewski rząd podjął decyzję ws. wystąpienia do prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego o zbadanie tychże zbrodni popełnionych na terenie Ukrainy przez Federację Rosyjską i Białoruś. Według ukraińskich wojskowych na razie jest 5710 ofiar po stronie Rosji.
Odbyły się pierwsze tury rozmów między Rosją a Ukrainą. Nie doszło do żadnych ustaleń i obie strony wróciły do swoich stolic. Na razie nie podano terminu kolejnych tur negocjacji. Ważnym momentem w poniedziałek było podpisanie przez prezydenta Zełenskiego oficjalnego wniosku Ukrainy o akcesję do Unii Europejskiej.
Brytyjski dziennik „The Times” podał, że ponad 400 rosyjskich najemników z tzw. grupy Wagnera działa w Kijowie. Ich celem jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i członkowie ukraińskiego rządu. Rosyjskie siły zbombardowały Charków, z premedytacją celując rakiety w budynki mieszkalne. Zginęło kilka osób, a prawie 50 zostało rannych.
Władimir Putin zapowiedział drastyczne kroki w celu wsparcia rubla. Mieszkańcy Rosji nie będą mogli przesyłać waluty za granicę. Ponadto eksporterom nakazuje się przewalutować na ruble 80% swoich dochodów walutowych zarobionych od 1.01 i utrzymywać 80% swoich aktywów w rublach w przyszłości.
Coraz więcej państw deklaruje wsparcie dla Ukrainy. Korea Południowa zadeklarowała pomoc humanitarną o wartości 100 milionów dolarów, jednocześnie ogłaszając, że dołączy się do państw, które podjęły decyzję o wyłączeniu Rosji z systemu SWIFT, jak również że wprowadzi zakaz eksportu do Rosji materiałów strategicznych. Chorwacja, Finlandia czy Luksemburg podjęły decyzję o wysłaniu na Ukrainę sprzętu wojskowego.
Unia Europejska na prośbę Polski podjęła decyzję o włączeniu Ukrainy i Mołdawii do unijnej sieci elektroenergetycznej. Zarówno Monako, jak i Szwajcaria blokują aktywa rosyjskich oligarchów. W kwestiach militarnych bardzo zaangażowała się Francja. E. Macron stwierdził, że siły francuskie regularnie doświadczały tarć z siłami rosyjskimi, regularnymi lub nieregularnymi, m.in. na Atlantyku, Bliskim Wschodzie, Morzu Śródziemnym i Afryce. W obecnym kontekście silnych napięć Francja wie, że może znów liczyć na swoje armie i jest gotowa do rywalizacji.
Noc z 28.02 na 01.03 była względnie spokojna. Jednakże w wyniku rosyjskich ataków część Mariupola została odcięta od prądu, a na wschodzie Ukrainy Rosjanie zaatakowali bazę wojskową w Ochtyrce. Zginęło 70 ukraińskich żołnierzy. Od rana Rosjanie ponownie rozpoczęli atak rakietowy na Charków. Trafiony został Plac Wolności w samym centrum miasta. Zaobserwowano nadchodzące kolumny rosyjskich pojazdów (nawet o długości 100km) zmierzających w stronę Kijowa.
Mapa terenów zajętych przez siły rosyjskie (stan na 9:30, 01.03)
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.