Wkrótce miną 3 miesiące od rosyjskiej agresji. Żadna ze stron nie ustępuje. Rosjanie tracą dużo sprzętu, ale też wciąż nie uginają się pod sankcjami. Z drugiej strony, Ukraińcy odzyskują kolejne tereny, przy czym tysiące osób pozostaje w bardzo trudnej sytuacji humanitarnej.
Ukraińcy wyzwalają kolejne terytoria na wschodzie kraju. Sukcesy są szczególnie widoczne w okolicach Charkowa. Jednak w niektórych miejscach także Rosjanie odnotowują postępy. Wojska rosyjskie prawie przejęły kontrolę nad miastem Rubiżne. Obecnie trwają duże starcia w okolicach Siewierodoniecka. Rosyjskie oddziały tylko w sobotę przeprowadziły 11 ataków artyleryjskich na miasto. Według władz obwodu ługańskiego Ukraina kontroluje obecnie jedynie 10% jego terytorium. Według Pentagonu na terenie Ukrainy jest obecnie 105 rosyjskich batalionowych grup taktycznych.
Sytuacja w Mariupolu pozostaje tragiczna. Setki osób wciąż pozostają w codziennie szturmowanych przez Rosjan zakładach Azowstalu. W tym celu zaczęli wykorzystywać także amunicję zapalającą. Trwają negocjacje ws. ewakuowania 60 najciężej rannych osób. Szacuje się, że w całym mieście wciąż pozostaje ok. 150-170 000 osób.
Rosja przenosi dodatkowe jednostki artylerii na tereny przygraniczne obwodu briańskiego w celu zwiększenia ostrzału miejscowości w obwodzie czernihowskim.
42 śledczych z Międzynarodowego Trybunału Karnego przyjedzie do Ukrainy w bieżącym tygodniu. Wśród nich są eksperci medycyny sądowej.
W niedzielę rano Rosja dokonała ataku rakietowego na obwód lwowski. Obronie przeciwlotniczej udało się zastrzelić dwie rakiety, cztery uderzyły w infrastrukturę wojskową w okolicach Jaworowa, niecałe 20 km od polskiej granicy. Według władz obwodu rakiety zostały wystrzelone z okrętów podwodnych. Obyło się bez ofiar. Rosjanie jednak nadal demonstrują, że wciąż stanowią zagrożenie dla całej Ukrainy. Co więcej, atak tuż obok polskiej granicy ma miejsce kilka dni po tym, jak w rosyjskiej Dumie Państwowej debatowano na temat „denazyfikacji” Polski.
Unia Europejska wciąż nie przyjęła szóstego pakietu sankcji. Głównym problemem jest kwestia embarga na ropę. Jednym z państw blokujących embargo są Węgry. Wielka Brytania poszukuje i kupuje sowiecki i rosyjski sprzęt obronny do przekazania go Ukraińcom, o czym poinformował brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace.
Foto: Pixabay
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.