Autorami raportu są: dr Aleksander Olech, Karolina Siekierka, Marcin Chruściel.
Wybory prezydenckie w Republice Francuskiej – państwie bardzo ważnym dla operacyjności NATO, posiadającym globalne zdolności militarne, będącym jednym z najważniejszych graczy w Unii Europejskiej, a także stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ – mają istotne znaczenie dla Rzeczypospolitej Polskiej. W kontekście współpracy w ramach organizacji międzynarodowych, relacji trójstronnych (Trójkąt Weimarski) oraz bilateralnych, należy zweryfikować, który z kandydatów na stanowisko prezydenta Francji, w zaplanowanych na 10 kwietnia 2022 roku wyborach, byłby najwłaściwszy dla Polski. Francja od wielu lat zmaga się z wieloma wyzwaniami na poziomie wewnętrznym, a obecna wojna w Ukrainie bardzo oddziałuje zarówno na Paryż, jak i na pozostałe kraje europejskie.
Niniejsze opracowanie ma na celu określenie wizji kandydatów na stanowisko prezydenta Republiki Francuskiej z perspektywy bezpieczeństwa. Skoncentrowano się na najważniejszych obszarach nie tylko dla Francji, ale i Europy oraz świata. Wyróżniono bezpieczeństwo europejskie; wizję integracji europejskiej; postawę wobec Federacji Rosyjskiej – kwestię bardzo istotną po inwazji państwa na Ukrainę; nastawienie do współpracy z Polską; strategię w regionie Indo-Pacyfiku, gdzie stykają się interesy Chin i USA; problematykę migracji; zagrożenia terrorystyczne; bezpieczeństwo energetyczne oraz wojskowe misje zagraniczne. Raport dotyczy przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa, które przeanalizowali dr Aleksander Olech i Karolina Siekierka. Jednocześnie kwestię integracji europejskiej opracował Marcin Chruściel. Pod uwagę wzięto 5 kandydatów, którzy na koniec marca 2022 roku mają najwyższe wyniki w sondażach oraz zdaniem autorów będą rywalizować o wejście do drugiej tury. Należą do nich odpowiednio Emmanuel Macron, Marine Le Pen, Jean-Luc Mélenchon, Eric Zemmour i Valérie Pécresse.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 kwietnia 2022 roku. W przypadku nieuzyskania bezwzględnej większości głosów przez żadnego z kandydatów zorganizowana zostanie druga tura wyborów, zaplanowana na 24 kwietnia 2022 roku. Wybrany prezydent od razu będzie się mierzył m.in. z wojną w Ukrainie, rosnącymi cenami energii, trwającymi kryzysem po epidemii, niekontrolowaną migracją, zagrożeniami terrorystycznymi i słabnącą pozycją w ramach misji zagranicznych z uwagi na rosnącą rolę Chin. Wizje pretendentów do przywództwa V Republiki są od siebie bardzo różne, ale każda z nich ma swoich zwolenników wśród obywateli Francji. Jednocześnie czynnikiem dominującym wśród wszystkich programów wyborczych jest bezpieczeństwo – w każdym wymiarze – które Emmanuel Macron, Marine Le Pen, Valérie Pécresse, Ecric Zemmour i Jean-Luc Mélenchon obiecują zapewnić swoim wyborcom, jeśli tylko ci na nich zagłosują.
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.