Autorzy: dr Katarzyna Obłąkowska, dr Artur Bartoszewicz
Pojęcie kapitału społecznego pojawiło się na początku XX w. w nauce amerykańskiej. Jego teoria rozwijana była w XX w. na świecie. W Polsce karierę zaczęło robić w XXI w. Pomimo, iż wśród tych dwóch słów jest kapitał, co istotnie kierować musi na grunt ekonomii, to jednak głównie problematyka ta zajęła socjologów i psychologów społecznych. W jego analizach skupiano się na kwestii zaufania społecznego, zaangażowania obywatelskiego i norm moralnych. Zauważano także wskazania amerykańskie, iż kapitał ten ma istotny wpływ na dobrobyt narodów.
W dotychczasowych rozważaniach na temat kapitału społecznego w Polsce wskazywano, że Polacy dążąc do rozwoju kapitału społecznego mają ufać uogólnionemu innemu, zaś destrukcyjne jest ich zaufanie spajające wewnątrznarodowe, ich zaufanie i przywiązanie do rodziny może być wręcz amoralne, a ich religijność jest przeżytkiem. Tymczasem w nauce Europy Zachodniej jasno wykazano, że to połączenie łączącego i spajającego kapitału społecznego jest tym, co jest potrzebne, aby przekształcić wysiłki politycznej i gospodarczej mobilizacji w polityczne i gospodarcze zwycięstwa, że rodzina jest pierwszą szkołą zaufania, a osoby religijne są nośnikami wysokiego kapitału społecznego. Niewybrakowany kapitał społeczny razem z państwem rozwojowym buduje bogactwo narodu i jakość życia każdego jego członka.
Opracowanie wprowadza autorskie pojęcie kapitału społecznego spajająco-łączącego. Istotnym elementem raportu jest badanie społeczne przeprowadzone na reprezentatywnej próbie społeczeństwa polskiego we współpracy autorów z agencją badawczą PBS Sp. z o.o. Narzędzie badawcze przygotowane przez autorów pozwoliło na segmentację dorosłego społeczeństwa polskiego ze względu na poziom kapitału społecznego przez nich niesionego. Mamy w Polsce zatem liderów, przeciętniaków, maruderów i nędzarzy kapitału społecznego. Liderów i przeciętniaków jest stanowczo za mało, a za dużo jest maruderów i nędzarzy. Nasz potencjał rozwojowy jest zatem wybrakowany. Brakuje trwałego połączenia i rozwinięcia potencjału kapitału społecznego i patriotyzmu gospodarczego.
PRZEPROWADZENIE BADAŃ SFINANSOWAŁA: Fundacja Pomyśl o Przyszłości
Comments are closed.