Uderzenie rakiety w terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanowi wydarzenie bezprecedensowe w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej. Według informacji pochodzących z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, uderzenie rakiety nastąpiło o godzinie 15:40 na terenie województwa lubelskiego, w powiecie hrubieszowskim, w miejscowości Przewodów, położonej zaledwie kilka kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Eksplozja doprowadziła do śmierci dwóch mężczyzn, pracujących w gospodarstwie rolnym.
Według wypowiedzi, zawartej przez Prezydenta RP w oświadczeniu wydanym w nocy 16 listopada 2022, rakieta najprawdopodobniej była produkcji rosyjskiej. Oznacza to, że mogła to być rakieta będąca częścią zmasowanego ataku rakietowego na terytorium Ukrainy lub pocisk obrony przeciwlotniczej Ukrainy, wystrzelony w odpowiedzi na ten atak. Nie zostało jeszcze ustalone miejsce wystrzelenia rakiety, jednak na małe prawdopodobieństwo pierwszego scenariusza wskazują słowa prezydenta USA Joe Bidena po nadzwyczajnym spotkaniu światowych przywódców na marginesie szczytu G20 na Bali.
Prezydent Andrzej Duda zapewnił o podjęciu szeregu rozmów, w szczególności z Sekretarzem Generalnym NATO oraz Prezydentem USA, w których wybrzmiało zapewnienie pełnego wsparcia sojuszniczego. W swojej wypowiedzi, Prezydent Duda wskazał także na istotność pracy nad śledztwem, które ma zostać objęte wsparciem międzynarodowym ze szczególnym uwzględnieniem ekspertów amerykańskich – o gotowości ich zaangażowania zapewnił w rozmowie Joe Biden.
Postawienie w gotowości niektórych jednostek wojskowych wraz ze wzmożoną kontrolą przestrzeni powietrznej przez lotnictwo należy uważać za działanie uzasadnione w kontekście bieżących wydarzeń. Prezydent Duda wspomniał także o udziale Ambasadora Szatkowskiego w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej, który prawdopodobnie wystąpi z wnioskiem o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego, regulującego kwestie podjęcia konsultacji w kontekście zagrożenia któregokolwiek z państw członkowskich. Przeprowadzone zostały również rozmowy z Premierem Wielkiej Brytanii, Kanclerzem Niemiec oraz Prezydentem Ukrainy.
Po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Ministrów, podczas którego omówiona została sytuacja w Przewodowie, z oświadczeniem wystąpił również Premier RP. Prezes Rady Ministrów podkreślił wzmocnienie sojusznicze procesu kontroli przestrzeni powietrznej. Przekazał także informacje o pracach prowadzonych w zakresie weryfikacji użycia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego. Do MSZ wezwany został Ambasador Federacji Rosyjskiej. Wszystkie służby zostały postawione w stan podwyższonej gotowości. Premier RP zwrócił się z apelem do społeczeństwa polskiego o niewszczynanie paniki i zachowanie rozwagi w ocenie zaistniałej sytuacji. Równolegle, Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapewnił o wsparciu wszystkich państw UE. Co istotne, Premier Morawiecki podkreślił znaczenie dla Federacji Rosyjskiej wykorzystywania wojny informacyjnej w celu wprowadzenia chaosu, manipulowania społeczeństwami czy szerzenie dezinformacji.
Foto: Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w BBN, w nocy z 15 na 16.11 w Warszawie; Paweł Supernak/PAP
Comments are closed.