[Mapa do pobrania na dole strony]
Wraz z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Europa stanęła przed szeregiem nowych wyzwań. Mając na uwadze szczególną rolę Polski w koordynowaniu europejskiej polityki wschodniej i zapewnianiu wsparcia dla Ukrainy, a także uwzględniając tegoroczną prezydencję Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Instytut Nowej Europy podjął się zmapowania wizyt zagranicznych, jakie minister Zbigniew Rau odbył między 24 lutego a 8 lipca.
Od początku inwazji, minister Rau zrealizowal około 30 oficjalnych wizyt zagranicznych. Reprezentując Polskę, odwiedził: Finlandię, Hiszpanię, Luksemburg, Turcję, Niemcy, Iran, Łotwę, Indie, Słowację, Holandię, Belgię (siedziby UE i NATO) oraz Szwajcarię. Jako że szef polskiej dyplomacji w 2022 roku pełni jednocześnie funkcję Urzędującego Przewodniczącego OBWE, z ramienia tej instytucji złożył wizytę również w Wielkiej Brytanii, Macedonii Północnej, Albanii, Czarnogórze, Mongolii, Uzbekistanie, Kazachstanie, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Austrii, Mołdawii oraz w Stanach Zjednoczonych.
Z uwagi na strategiczny wymiar bądź wyjątkowy charakter wizyty, zespół odpowiadający za realizację mapy uznał za stosowne przygotowanie krótkich opisów wybranych delegacji.
Iran
W dniach 7-9 maja minister Rau złożył oficjalną wizytę w Islamskiej Republice Iranu. Jest to pierwsza od 2014 roku wizyta szefa polskiej dyplomacji w tym kraju. Na zaproszenie strony irańskiej, minister spraw zagranicznych odbył spotkania z prezydentem Iranu – Ebrahhimem Raisim, przewodniczącym Islamskiego Zgromadzenia Konsultatywnego – Mohammadam Baqer Qalibafem oraz z ministrem spraw zagranicznych Iranu – Hosseinem Amir-Abdollahianem. Rozmowy dotyczyły głównie najważniejszych obszarów z zakresu współpracy dwustronnej oraz poglądów na bieżące wydarzenia globalne i regionalne, w szczególności kwestii agresji rosyjskiej w Ukrainie. W czasie wizyty podpisano Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Islamskiej Republiki Iranu o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu. W czasie pobytu ministra Raua w Iranie odbyło się 80-lecie przyjęcia przez Irańczyków Polaków, którzy opuścili Związek Sowiecki w trakcie tzw. ewakuacji Armii Andersa. W ramach obchodów rocznicy szef polskiej dyplomacji odwiedził polskie miejsca pamięci, w tym cmentarze, gdzie spoczywają żołnierze Armii Andersa oraz cywile.
Stany Zjednoczone
W ramach delegacji do najważniejszego pozaeuropejskiego sojusznika Polski, a dokładniej do Nowego Jorku, w dniach 13-15 marca 2022 roku minister Rau, występując w roli Urzędującego Przewodniczącego OBWE, wziął udział w spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Odbył również rozmowy z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem, z przewodniczącym 76. Zgromadzenia Ogólnego ONZ Abdullą Shahidem, ze stałą przedstawiciel Zjednoczonych Emiratów Arabskich przy ONZ i zarazem przewodniczącą Rady Bezpieczeństwa ONZ Laną Nusseibeh oraz z ambasadorem Mohemedem Abushahabem, chargé d’affaires a.i. Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) przy ONZ. Jako że ONZ odgrywa kluczową rolę w zakresie organizacji działań pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy, temat agresji rosyjskiej na ten kraj był kluczowy w czasie wszystkich tych rozmów. Podniesiono również kwestię konsekwencji działań Rosji dla bezpieczeństwa europejskiego i globalnego oraz wywołanego przez Rosję kryzysu humanitarnego i uchodźczego.
Indie
W dniach 25-27 kwietnia 2022 roku, minister Rau złożył wizytę jako przedstawiciel polskiej dyplomacji w Indiach. Była to pierwsza od 9 lat wizyta ministra spraw zagranicznych RP w tym kraju. Jej głównym celem był udział w międzynarodowej konferencji Raisina Dialogue. Szef polskiej dyplomacji spotkał się również z premierem Indii Narendrą Modim oraz odbył dwustronne rozmowy polityczne z ministrem spraw zagranicznych Indii – Subrahmanyamem Jaishankarem. W trakcie spotkania poruszano kwestię stanowiska Polski w ramach przewodnictwa w OBWE wobec najistotniejszych kwestii międzynarodowych (głównie w sprawie rosyjskiej agresji w Ukrainie) oraz m.in. polsko-indyjskiej współpracy w dziedzinie technologii środowiskowych.
Hiszpania / Szczyt NATO
W czasie szczytu NATO w Madrycie w dniach 28-30 czerwca 2022 roku, minister Rau towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Podczas spotkania szefów państw i rządów NATO omawiano przede wszystkim kwestię agresji Rosji przeciw Ukrainie i jej konsekwencje dla wspólnoty euroatlantyckiej. W tym czasie przyjęto również nową Koncepcję Strategiczną NATO, w której po raz pierwszy uznano Federację Rosyjską za najpoważniejsze i bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników oraz zadecydowano o wzmocnieniu obecności sił sojuszniczych na wschodniej flance NATO. Podjęto także decyzję o zaproszeniu Finlandii i Szwecji do sojuszu. Minister Rau, towarzysząc prezydentowi Dudzie, wziął również udział w spotkaniu dwustronnym z prezydentem Republiki Korei, Yoon Suk-yeolem.
Niemcy
24 maja 2022 roku, na zaproszenie strony niemieckiej, minister Rau udał się do Berlina, gdzie przeprowadził konsultacje polityczne z minister spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Annaleną Baerbock. W trakcie wizyty roboczej poruszono m.in. kwestie bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego, sankcji wobec Rosji oraz wsparcia dla Ukrainy. Kluczowym elementem spotkania było wspólne podpisanie memorandum o porozumieniu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec, ws. udzielenia wsparcia finansowego dla Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży prowadzonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Wizyta ta była obustronnym zapewnieniem o solidarności i jedności w działaniach w obecnej sytuacji zagrożonego bezpieczeństwa w Europie.
Kazachstan
Z początkiem czerwca minister Rau, występując w roli Urzędującego Przewodniczącego OBWE, odbył 2-dniową wizytę w Kazachstanie, gdzie spotkał się z najwyższymi władzami Kazachstanu: prezydentem Kasymem-Żomartem Tokajewem, przewodniczącymi obu izb parlamentarnych – Maulenem Aszimbajewem i Jerlanem Koszanowem, jak również z pełniącym obowiązki ministra spraw zagranicznych Akanem Rachmetullinem. W trakcie swojego pobytu minister Rau potwierdził wsparcie OBWE dla trwającego procesu reform w Kazachstanie, w tym zaplanowanego na 5 czerwca referendum konstytucyjnego. Podkreślał, że Biuro Programowe OBWE w Nur-Sułtan jest zaangażowane we wspieranie dalszych reform w obszarze policji i sądownictwa, samorządności lokalnej oraz wzmocnienia instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich.
Uzbekistan
Uzbekistan to drugi etap wizyty ministra Raua w krajach Azji Centralnej. 4 czerwca szef polskiej dyplomacji, ponownie występując w roli Urzędującego Przewodniczącego OBWE, rozmawiał w Taszkencie z prezydentem Szawkatem Mirzijojewem, pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Władimirem Norowem oraz przewodniczącymi dwóch izb parlamentu Tanzilą Narbajewą i Nurdinjanem Ismailowem. Minister Rau podkreślił pozytywny wkład OBWE w wysiłki związane z wprowadzaniem reform w Uzbekistanie. Przedstawił także pomysły dotyczące wzmocnienia zaangażowania w regionie. Zachęcił do wzmacniania dialogu ze społeczeństwem obywatelskim i dalszego promowania praw człowieka.
Comments are closed.