Autorzy: Maciej Pawłowski
Książka Macieja Pawłowskiego „Chrześcijańscy migranci z Sudanu Południowego w Egipcie” jest wielowymiarową analizą sytuacji chrześcijańskich migrantów z Sudanu Południowego w Egipcie.
Autor, przyjmując za cel naświetlenie społeczno-kulturowej roli Kościoła Katolickiego w integracji migrantów, wskazuje na podstawowe problemy i wyzwania stojące przed samymi migrantami oraz przed społeczeństwem kraju przyjmującego. Pawłowski bardzo rzetelnie ukazuje historyczne i polityczne tło zarówno emigracji z Sudanu Południowego, jak i imigracji do Egiptu, pokazując przyczyny emigracji oraz problemy, z jakimi stykają się migranci w kraju przyjmującym. Te drugie to przede wszystkim rasizm i powiązana z nim dyskryminacja oraz marginalizacja na rynku pracy. Jedną z ważniejszych instytucji społecznych, która wspiera i jednoczy społeczność Sudańczyków z Południa jest Kościół Katolicki. Maciej Pawłowski analizuje – znów szeroko ukazując tło kulturowe i społeczne w Sudanie Pd i Egipcie – jak wygląda działalność Kościoła i na czym to wsparcie polega.
Niezwykłą dla politologicznych opracowań i raportów jest ukazana przez Macieja Pawłowskiego skala mikro. Autor spędził wiele godzin na wywiadach i luźnych rozmowach, a przede wszystkim na obserwacji i współbyciu z katolikami z Sudanu Południowego. Za swój teren badawczy przyjął jedną parafię rzymsko-katolicką p.w. Świętej Rodziny w dzielnicy Maadi w Kairze. Autor regularnie uczestniczył tam w mszach, a także spędzał czas z ludźmi na przykościelnym dziedzińcu, chodził z nimi na targ czy do restauracji. Ten unikalny wgląd w życie codzienne i świąteczne pozwolił Pawłowskiemu na zrozumienie oddolnych wymiarów zaangażowania i praktyki religijnej oraz codziennych zmagań z dyskryminacją na rynku pracy. W połączeniu z szeroko zarysowaną polityką migracyjną Egiptu oraz kontekstem społecznym i politycznym migracji z Sudanu Południowego czytelnicy otrzymują rzetelny opis zarówno sytuacji społecznej migrantów, jak i wyzwań, które stoją przed krajem przyjmującym.
Książkę polecam każdemu zainteresowanemu tematyką migracji, uchodźstwa, rolą społeczną Kościoła oraz wielowymiarową sytuacją społeczno-polityczną w Afryce.
Dr hab. Karolina Bielenin-Lenczowska, prof. IS PAN
Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu
Korpus Solidarności – Wsparcie organizacji wolontariatu w NGO.
Comments are closed.