Autorzy: dr Aleksander Olech, dr Witold Repetowicz, Michał Banasiak, Mieszko Rajkiewicz
[Interesuje Cię otrzymanie raportu w wersji drukowanej? Zapraszamy na nasz Patronite!]
Katar jest jednocześnie pierwszym muzułmańskim i położonym na Bliskim Wschodzie krajem, który zorganizuje mistrzostwa świata w piłce nożnej. Szacuje się, że w trakcie tego wydarzenia dwumilionowe państwo odwiedzi od 1,2 do 1,5 miliona kibiców, a do połowy sierpnia 2022 sprzedanych zostało 2,45 mln biletów na turniejowe mecze.
Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie polskim czytelnikom międzynarodowej pozycji Kataru poprzez analizę jego polityki zagranicznej i wykorzystywania sportu na jej potrzeby. Dlatego też autorzy starają się odpowiedzieć na szereg pytań, które stawiają sobie nie tylko fani sportu, ale także politycy i osoby zainteresowane geopolityką.
- Jak to się stało, że kraj 27 razy mniejszy od Polski będzie gospodarzem jednej z największych imprez sportowych na świecie? Dlaczego Katarczykom tak zależało na zorganizowaniu mistrzostw?
- Czy budząca ogromne kontrowersje decyzja członków FIFA ma szanse obronić się sportowo?
- Czy możliwym będzie stworzenie odpowiednich warunków dla zapewnienia bezpieczeństwa przybywającym? Jak duże jest zagrożenie terrorystyczne w regionie?
- Czy surowce energetyczne to jedyne narzędzie nacisku?
- Czy gospodarz turnieju może zaskoczyć nie tylko sportowo, ale też politycznie?
Mundial to idealna okazja na poszerzenie horyzontów geopolitycznych. Zwłaszcza w kontekście Kataru, czyli kolebki „sportswashingu”. Niezwykle fachowy raport, który pokazuje, jak piłka stała się narzędziem w rękach szejków.
Tomasz Ćwiąkała
dziennikarz Canal+ Sport
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.