Autorzy: Łukasz Kobierski i Patryk Szczotka
Chińska firma wygrywa przetarg na budowę drogi w Polsce
Jak podaje na swojej oficjalnej stronie chińska firma Stecol, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, przy udziale polskiego ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka podpisała z firmą kontrakt na zaprojektowanie oraz budowę liczącego 22,9 km odcinka dwujezdniowej drogi S6 na odcinku Sławno-Słupsk. Na wykonanie kontraktu Stecol będzie mieć niecałe dwa i pół roku, w tym 10 miesięcy na opracowanie projektu oraz 19 miesięcy na realizację (bez okresów zimowych). Umowa jest warta 701,6 mln zł, a droga powinna być gotowa w październiku 2025 roku.
Rozmowa szefów MSZ Włoch i Chin
21 listopada doszło do rozmowy ministrów spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajanim i ChRL Wang Yi. Chiński minister powiedział, że Chiny są gotowe do zacieśnienia współpracy gospodarczej, handlowej, finansowej, naukowej i technologicznej. Tajani wyraził podobną opinię oraz wyraził nadzieję na szybkie wznowienie wszystkich kanałów dialogu w relacjach UE-Chiny, w tym na temat praw człowieka. Włoski przedstawiciel poruszył też sprawę wojny na Ukrainie, podkreślił potrzebę promowania wszelkich inicjatyw dyplomatycznych, które sprzyjają pokojowemu rozwiązaniu konfliktu i uniknięciu niebezpiecznej eskalacji.
Odnowienie unijnych sankcji na Chiny?
UE zamierza odnowić sankcje wobec chińskich urzędników oskarżonych o „poważne naruszenia praw człowieka” w regionie Sinciang. Sankcje zostały po raz pierwszy nałożone na cztery osoby i jeden podmiot w marcu 2019 roku, a ponieważ UE nie obserwuje poprawy w zakresie praw człowieka w regionie, prawdopodobnie zostaną one przedłużone bez debaty w grudniu, twierdzą dyplomaci zaznajomieni z sytuacją.
Josep Borrell na temat stosunków UE-Chiny
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zdystansował Unię Europejską od dążeń USA do zakazania eksportu wysokiej klasy chipów, co jest postrzegane jako próba sparaliżowania chińskiego sektora hi-tech i wywołało konsternację wśród unijnych producentów półprzewodników. „Z pewnością Stany Zjednoczone są naszym najważniejszym sojusznikiem, ale w niektórych przypadkach nie będziemy w tej samej pozycji ani nie będziemy mieć takiego samego podejścia do Chin” – powiedział Borrell, dodając, że „drastyczne ograniczenie dostępu Chin” do technologii jest „decyzją, którą należy wziąć pod uwagę”. Holenderski rząd stoi obecnie w obliczu presji ze strony Stanów Zjednoczonych, aby ograniczyły eksport do Chin, w szczególności ze strony firmy ASML, która zajmuje dominującą pozycję na rynku maszyn litograficznych.
50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Luksemburgiem
16 listopada 2022 r. prezydent Xi Jinping wymienił depesze gratulacyjne z wielkim księciem Luksemburga Henrim z okazji 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami. Tego samego dnia premier Li Keqiang wymienił gratulacje z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem. Jak zapewniła strona luksemburska, Luksemburg jest gotowy do współpracy z Chinami w celu wspólnego zabezpieczania pokoju i stabilności na świecie.
Holandia przyjmuje dwie protajwańskie rezolucje
Niższa izba holenderskiego parlamentu przyjęła rezolucję wzywającą Amsterdam, do wykorzystania wszelkich możliwych środków w celu zacieśnienia więzi między Tajwanem a Holandią i UE oraz do rozszerzenia wsparcia dla Tajwanu wszelkimi możliwymi środkami dyplomatycznymi. Rezolucję zaproponowali wspólnie holenderscy przedstawiciele z Politycznej Partia Protestantów, oraz z partii Demokratów 66. W ubiegłym roku przyjęto trzy rezolucje popierające Tajwan.
Charles Michel o relacjach UE-Chiny
Europa będzie współpracować z Chinami, ale musi „przywrócić równowagę” w stosunkach, aby uniknąć nadmiernej zależności od kraju w obszarach takich jak innowacyjne technologie, oznajmił przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas szczytu Grupy G20 na indonezyjskiej wyspie Bali. Unia Europejska musi unikać „tych samych błędów”, które popełniła, zbytnio polegając na rosyjskich paliwach kopalnych. „W przypadku Chin nie chcemy być zbytnio uzależnieni od innowacyjnej technologii, której potrzebujemy dzisiaj i której potrzebujemy więcej w przyszłości” – powiedział Michel. „Dlatego ważne jest, aby przywrócić równowagę w stosunkach, a do tego ważne jest również nawiązanie współpracy z władzami Chin”. Ministrom G20 nie udało się wypracować wspólnego oświadczenia ze spotkania z powodu braku porozumienia między Rosją a innymi członkami co do sposobu opisywania wojny na Ukrainie.
Foto: PAP/EPA
DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”
Comments are closed.