W niedzielę, kolejny raz w trakcie wojny, do Kijowa przyjechał Andrzej Duda. Polski prezydent w obecności Wołodymyra Zełenskiego wygłosił przemówienie w Radzie Najwyższej Ukrainy, podczas którego wielokrotnie był nagradzany owacjami na stojąco przez ukraińskich deputowanych. Prezydent Duda wspomniał długą historię polsko-ukraińskich relacji. Zwracając się do ukraińskich żołnierzy, powiedział, że są oni nie tylko bohaterami Ukrainy, ale także bohaterami Polski, Europy i całego świata. W momencie gdy w niektórych zachodnich państwach pojawiają się głosy, by Ukraina poszła na ustępstwa terytorialne, Duda jasno stwierdził, że Kijów ma prawo do samodzielnej decyzji. „Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę. Ja osobiście nie spocznę, dopóki Ukraina nie stanie się członkiem Unii Europejskiej w pełnym tego słowa znaczeniu” – zadeklarował polski prezydent.
Wystąpienie Dudy było szeroko komentowane na całym świecie. Podkreślano jego mocne przesłanie i deklaracje, jakie w nim padły. Niektórzy komentatorzy wskazywali, że przemówienie to może przejść do historii nie tylko Polski, ale i świata.
Prezydent Zełenski mówił m.in. o tym, że nikt i nic nie ma prawa dzielić Polaków i Ukraińców. Ogłosił także, że zamierza w najbliższym czasie przedstawić projekt ustawy o specjalnym statusie dla polskich obywateli w Ukrainie. Po wystąpieniach w parlamencie obaj prezydenci udali się na spotkanie z członkami ukraińskiego rządu. Rozmowy dotyczyły m.in. polskiej pomocy oraz współpracy gospodarczej i wojskowej.
Choć walki nie ustają, a Rosjanie utrzymują wiele pozycji na wschodzie, to Ukraiński rząd zaczyna mówić o odzyskaniu wszystkich ziem, włącznie z tymi utraconymi w 2014 r. Przekazany przez sojuszników sprzęt jest kluczowy.
We wtorek 17.05 Rosjanie dokonali ataku rakietowego na obwód lwowski. Obrona powietrzna zestrzeliła pociski nad Lwowem, jednak w okolicach Jaworowa, ok. 15 km od polskiej granicy, ładunki trafiły w infrastrukturę kolejową i wojskową. Od kilku dni rosyjskie oddziały ostrzeliwują miasta w obwodzie sumskim i czernhikowskim. Podczas ataku rakietowego w Desnie w obwodzie czernihowskim zginęło 87 osób.
Z zakładów Azowstalu ewakuowano większość przebywających tam osób. Ranni żołnierze trafili do szpitala na okupowanym przez Rosjan terytorium, z kolei pozostałych – będących od tej chwili jeńcami wojennymi – w większości wywieziono na terytorium Rosji. Istnieją plany wymiany żołnierzy z Azowstalu na jeńców rosyjskich. Pojawiają się doniesienia, że Rosjanie mogą chcieć zorganizować na terenie tzw. DRL pokazowe procesy „nazistów z Azowa”.
Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził wsparcie dla Ukrainy w wysokości 40 mld USD. W ramach tego pakietu Ukraina może otrzymać także systemy Patriot. 42 państwa stanęły po stronie Kijowa w sprawie prowadzonej przeciwko Moskwie w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości i ogłosiły zamiar przyłączenia się do procesu.
Starcia w Donbasie w niektórych regionach są bardzo intensywne. Miasto Rubiżne jest kompletnie zniszczone. Rosjanie najprawdopodobniej przygotowują się do przedłużającej się wojny i długotrwałych działań zbrojnych. Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że m.in. w obwodzie chersońskim i zaporoskim rosyjskie oddziały prowadzą prace inżynieryjne i fortyfikacyjne, aby w razie potrzeby przejść do obrony.
Do nieformalnego sojuszu Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Polski chce dołączyć Litwa. Byłby to zatem Trójkąt Lubelski, przy wydatnym wsparciu mocarstwa atomowego. Mimo strat w ostatnich dniach Kijów czuje wsparcie.
Foto: KPRP / Jakub Szymczuk
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.