Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia była wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Olafa Sholza, premiera Włoch Mario Draghiego i prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa w Ukrainie. Spotkanie było dla Wołodymyra Zełenskiego efektywne. Europejscy przywódcy przede wszystkim poparli kandydaturę Ukrainy do Unii Europejskiej oraz poinformowali o przekazaniu dodatkowego uzbrojenia, m.in. armatohaubic Caesar, rakiet IRIS-T.
E. Macron powiedział, że nie zażąda ustępstw od Ukrainy w jej konflikcie z Rosją, a kwestia bezpieczeństwa Europy rozstrzyga się teraz, na ukraińskiej ziemi, dlatego Francja przekaże Ukrainie dodatkowe systemy artyleryjskie. O. Scholz zaznaczył, że Rosja musi wycofać swoje wojska i zgodzić się na rozmowy pokojowe. Przedstawiciel Włoch M. Draghi przyznał, że chciałby widzieć Ukrainę w Unii Europejskiej, i że należy wspierać ją w tych dążeniach, ponieważ ukraińskie wartości związane z wolnością i niepodległością są częścią europejskiego projektu bezpieczeństwa. K. Iohannis z Rumunii podkreślił, jak bardzo przełomowy jest to moment w historii kontynentu, oraz że o bezpieczeństwo Europy muszą zadbać wszystkie państwa regionu.
Członkowie NATO kontynuują wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Słowacja przekazała Kijowi cztery śmigłowce Mi-17, jeden śmigłowiec Mi-2 i amunicję do systemu rakietowego Grad, o czym poinformował minister obrony Yaroslav Nagy. Minister obrony Ukrainy po spotkaniu formatu Ramstein poinformował, że jego kraj otrzyma więcej artylerii od Kanady, Polski i Holandii. Z kolei Niemcy zobowiązały się dostarczyć wyrzutnie rakiet, jednak nie wiadomo ile i kiedy miałoby się to stać. W przyszłym tygodniu odbędzie się szczyt NATO w Madrycie. Ma zostać potwierdzone wzmocnienie obecności wojskowej na wschodniej flance Sojuszu. Co więcej, na spotkaniu obecni będą też partnerzy z Azji i Australii.
Problemem w kontekście dostaw żywności nieustannie jest kwestia blokowania ukraińskich portów, gdzie składowane jest zboże na eksport. Już wcześniej Polska i Ukraina zawarły umowy, dzięki którym ukraińskie zboże jest eksportowane przez polskie porty. Teraz Stany Zjednoczone ogłosiły gotowość wsparcia tej współpracy i zapowiedziały budowę tymczasowych silosów na granicy polsko-ukraińskiej tak, by można było przenosić zboże z wagonów do tych silosów, następnie do kolejnych pociągów, które mogłyby transportować zboże nie tylko do polskich, ale także i innych portów europejskich.
W piątek 17 czerwca Komisja Europejska ogłosiła, że rekomenduje Radzie Europejskiej przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. Podobna rekomendacja została wydana wobec Mołdawii. Holandia, Dania i Szwecja ogłosiły, że są gotowe poprzeć nadanie Ukrainie statusu państwa kandydującego. Tym samym trzy państwa, co do których istniały wątpliwości, jak zagłosują na najbliższym szczycie UE, stanęły po stronie Ukrainy. Wydaje się zatem, że o ile żadne państwo nagle nie podejmie decyzji o wecie, to w najbliższych dniach Ukraina uzyska status kandydata i zbliży się do pełnego członkostwa w UE.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że polskie armatohaubice Krab używane są w Siewierodoniecku oraz, że znacząco pomagają Siłom Zbrojnym Ukrainy w walce z Rosjanami. Obecnie walki w samym mieście toczą się głównie o tereny przemysłowe.
Rosjanie kontynuują ataki rakietowe. Jednym z ważniejszych celów w ostatnich dniach była rafineria w Kremeńczuku, jedyna rafineria na terenie Ukrainy. Od 24 lutego była już wielokrotnie atakowana, a jej działalność musiała ulec zawieszeniu. W sobotę 18 czerwca trafiło w nią 6 rosyjskich rakiet. Wydaje się, że celem było spowodowanie jeszcze większych zniszczeń i uniemożliwienie jej prowadzenia działalności.
Według wstępnych danych opublikowanych przez MSZ Ukrainy w Mariupolu zginęło ponad 22 000 osób, a co najmniej 50 000 zostało siłą wywiezionych do Rosji. W mieście nie ma dostępu do wody pitnej, pojawiają się tam przypadki zachorowań na cholerę.
Wicepremier i minister ds. reintegracji czasowo okupowanych terytoriów Iryna Wereszczuk wezwała mieszkańców okupowanego obwodu chersońskiego do opuszczenia regionu, w tym drogami dopuszczonymi przez Rosjan, w szczególności przez okupowany Krym. Może to wskazywać na to, że Ukraińcy przewidują większą intensywność walk w obwodzie w najbliższym czasie.
W poniedziałek 20 czerwca rozpoczął się w Rydze 7. Szczyt Trójmorza. Prezydent Andrzej Duda przyznał, że postanowiono nadać Ukrainie status partnera Inicjatywy Trójmorza, dodał, że w przyszłości ten tytuł będą mogły otrzymać też inne państwa. Obecnie kluczową kwestią jest stworzenie dobrego połączenia kolejowa, choćby na linii Warszawa – Kijów, ale warto też wskazać na kwestie energetyczne, gospodarcze czy technologiczne, w których Ukraina może dużo zaoferować całej inicjatywie Trójmorza.
Foto: Twitter / Emmanuel Macron
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.