Rosjanie kontynuują celowe ataki na ludność cywilną, budynki mieszkalne i korytarze humanitarne. Ponadto ściągają kolejnych najemników i żołnierzy ze swoich zagranicznych baz wojskowych. Rosyjski minister obrony Szojgu wydał rozporządzenie o przygotowaniu do udziału w wojnie 17-letnich członków młodzieżowej organizacji „Junarmia”. Sygnalizuje to znaczne braki osobowe w wojskach rosyjskich. W dodatku, pojawia się coraz więcej zdjęć ukazujących ich słabe wyposażenie. W zestawieniu z najnowszymi myśliwcami oraz systemami rakietowymi mamy dokładny obraz Rosji – bogaty i złoty Kreml w zestawieniu z biedną i niewykształconą ludnością na obrzeżach stolicy.
W Ukrainie jest ok. 6,5 mln uchodźców wewnętrznych, natomiast ok. 3,2 mln osób opuściło granice państwa. W Polsce jest już ok. 2 mln osób z przewidywanych 4 mln. Pierwsze grupy uchodźców dotarły do Brazylii.
Tragiczna sytuacja jest w zniszczonym w 80-90% Mariupolu. „Nie ma budynku bez uszkodzeń” – powiedział zastępca mera miasta. Straż pożarna i jednostki ratownicze nie są w stanie gasić pożarów, ponieważ okupanci zniszczyli prawie wszystkie pojazdy straży. Wg przebywających na miejscu ukraińskich dziennikarzy, w mieście nie będzie już możliwości ponownego zamieszkania. Jeśli Rosjanie się nie wycofają, stanie się ono regularnym polem bitwy, terytorium ciągłego ostrzału i pustynią bez ludności.
Kijów jest przygotowany na obronę totalną. Tzw. pierścienie (blokady, osłony) pozwolą na długotrwałe powstrzymanie inwazji wroga. Pojawiają się też informacje o możliwym przygotowywaniu ataku z terytorium Białorusi. Żołnierze Łukaszenki gromadzą się na granicy, a Ukraińscy obrońcy koncentrują się w przygranicznych lasach.
Polska i Bułgaria zapowiedziały, że po wygaśnięciu obecnych, trwających do końca 2022 r., kontraktów, przestaną kupować gaz z Rosji, natomiast Niemcy ogłosiły umowę na dostawy gazu z Kataru, by zmniejszyć zależność od importu surowca z Rosji.
Parlamenty Litwy, Łotwy i Estonii przyjęły rezolucje, w których wezwały członków ONZ do ustanowienia no-fly zone nad Ukrainą. Władze państw bałtyckich wydaliły również łącznie 10 rosyjskich dyplomatów. W kwestii zagranicznego wsparcia Słowacja otrzymała system Patriot i prawdopodobnie przekaże S-300 Ukrainie, natomiast Niemcy poinformowały, iż nie są już w stanie przekazywać Ukrainie broni przez Bundeswehrę i szukają możliwości kupienia jej w tym celu od niemieckich firm.
Wielka Brytania rozmieści w Polsce system obrony powietrznej Sky Sabre oraz wyśle 100 żołnierzy do jego obsługi. Wśród państw NATO zaczyna rosnąć poparcie dla większego zaangażowania Sojuszu w pomoc militarną dla Ukrainy, w tym dla wysłania misji pokojowej. Między innymi duński rząd jest gotowy wysłać swoich żołnierzy na Ukrainę, co oświadczył w piątek Minister Obrony Danii Morten Bødskov. Pozytywnie o tym pomyśle wypowiadają się także Litwa i Czechy. Z kolei w Stanach Zjednoczonych rośnie poparcie dla utworzenia no-fly zone nad Ukrainą zarówno wśród parlamentarzystów Partii Demokratycznej, jak i Republikańskiej.
Foto: Depositphotos / Fotoreserg
Comments are closed.