Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze wszystkimi spośród 193 państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podmioty spoza ONZ, z którymi Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne to: Stolica Apostolska, Palestyńska Władza Narodowa, Suwerenny Wojskowy Zakon Maltański oraz Republika Chińska.
Misje dyplomatyczne Rzeczypospolitej Polskiej na poziomie ambasady działają w 94 państwach na całym świecie. Z tego 41 ambasad znajduje się w Europie, 26 w Azji, 14 w Afryce, 11 w Ameryce Północnej i Południowej oraz 2 w Australii i na Oceanii. W większości, czyli w 78 z 94 ambasad, kierownikiem placówki jest ambasador. W pozostałych 13 kierownikiem placówki jest chargé d’affaires ad interim (tymczasowy). Pięć placówek zostało tymczasowo przeniesione do innego państwa m.in. placówka w Syrii ma przeniesione przedstawicielstwo do Bejrutu (Liban), Libii do Tunisu (Tunezji), Rwandy do Dar es Salaam (Tanzania), Sudanu do Kairu (Egipt) oraz Korei Północnej do Pekinu (ChRL). W Austrii kierownicze stanowisko pełni chargé d’affaires natomiast w Bośni i Hercegowinie jest to Kierownik referatu, Konsul, II sekretarz. Ambasady w Wietnamie oraz Kazachstanie nie posiadają kierownika placówki.
Oprócz ambasad, RP posiada 10 stałych przedstawicielstw przy różnych organizacjach międzynarodowych, gdzie ambasador reprezentuje Polskę. Te placówki znajdują się m.in. przy ONZ w Szwajcarii, Austrii, Kenii, we Włoszech oraz USA, przy OBWE w Austrii, przy NATO w Belgii, przy UE w Belgii, przy Radzie Europy we Francji oraz przy OECD we Francji. Dodatkowo, Polska utrzymuje relacje dyplomatyczne z jednostkami niepełniącymi pełnego uznania międzynarodowego. W tym kontekście działają przedstawicielstwa przy Palestyńskiej Władzy Narodowej oraz Biuro Polskie w Tajpej.
- Rzeczpospolita Polska prowadzi swoją misję dyplomatyczną poprzez ambasady w 94 państwach na całym świecie.
- 41 placówek znajduje się w Europie, 26 w Azji, 14 w Afryce, 11 w Ameryce Północnej i Południowej, oraz 2 w Australii i na Oceanii.
- W 78 z 94 ambasad funkcję kierownika placówki pełni ambasador, podczas gdy w pozostałych jest to kierownik o niższym szczeblu dyplomatycznym.
- RP posiada 10 stałych przedstawicielstw przy różnych organizacjach międzynarodowych, w tym ONZ, OECD, OBWE, NATO i UE.
- RP posiada 2 przedstawicielstwa w niepełni uznawanych podmiotach: na Tajwanie oraz w Palestynie.
Comments are closed.