Autorzy: Łukasz Kobierski i Patryk Szczotka
Spotkanie szefów polskiej i chińskiej dyplomacji
Szef polskiej dyplomacji spotkał się 21 września w Nowym Jorku z ministrem spraw zagranicznych Chin. Zarówno Zbigniew Rau, jak i minister Wang Yi, uczestniczą w dorocznej debacie ONZ na Manhattanie. Tuż przed rozpoczęciem rozmów rzecznik polskiego ministra spraw zagranicznych Łukasz Jasina potwierdził dziennikarzom w Nowym Jorku, że Ukraina jest głównym tematem spotkania. Chiny są gotowe wzmocnić strategiczne powiązanie z Polską i promować współpracę w różnych dziedzinach, w tym w zakresie usług kolejowych między Chinami a Europą, lotnictwa cywilnego, rolnictwa i inwestycji, powiedział Wang. Według chińskiego odczytu, Rau stwierdził, że Polska postrzega Chiny jako przyjaznego i wiarygodnego partnera strategicznego, a oba kraje utrzymują bliskie interakcje i wymianę na wysokim szczeblu na różnych poziomach, a Polska trzyma się polityki jednych Chin. Polska jest zaangażowana w rozwój współpracy Chiny-CEEC i jest gotowa do zacieśnienia współpracy w handlu produktami rolnymi z Chinami. Polska przywiązuje wagę do statusu i wpływów Chin na arenie międzynarodowej i ma nadzieję, że Chiny odegrają ważną rolę w przywracaniu pokoju w Europie.
Parlament Europejski przyjmuje rezolucję wzywającą do ściślejszej współpracy z Tajwanem
15 września Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do zawarcia umowy w sprawie rozwoju współpracy w dziedzinie półprzewodników z Tajwanem, prosząc o to, by Komisja Europejska „szybko rozpoczęła prace nad prężną umową o łańcuchu dostaw z Tajwanem”. W dokumencie Parlament Europejski wyraził stanowczą solidarność z mieszkańcami wyspy, ale także pochwalił „wyważoną i odpowiedzialną” reakcję władz i przywódców politycznych Tajwanu na prowokację Chińskiej Republiki Ludowej. Tajwan dostarcza ponad 60 procent wszystkich globalnie produkowanych półprzewodników. Rezolucja pochwaliła również Litwę za otwarcie w tym miesiącu przedstawicielstwa handlowego w Tajpej. Dokument wzywa inne kraje UE do pójścia za przykładem państwa bałtyckiego i ściślejszej współpracy z Tajwanem.
Mieszany obraz europejskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Chinach
Zagraniczni inwestorzy w Chinach ogłosili w pierwszych sześciu miesiącach tego roku 110 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 6,2 miliarda dolarów, o połowę mniej niż w pierwszej połowie 2021 i 2020 roku. Pekin podał, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 16,4% w pierwszych ośmiu miesiącach roku, ale bliższe przyjrzenie się danym Ministerstwa Handlu pokazuje, że prawie trzy czwarte z nich pochodziło z Hongkongu. Kilku niemieckich producentów, takich jak Volkswagen, odpowiada za większość europejskich inwestycji realizowanych w Chinach. Pieniądze na te inwestycje zbierane są głównie poprzez zatrzymanie w Chinach zysków generowanych przez chińskie filie, zamiast transferu środków z kraju. Według chińskich mediów nie ma wątpliwości, że europejskie, bezpośrednie inwestycje zagraniczne do Chin utrzymają tempo, a ich wielkość może jeszcze wzrosnąć, utrzymując że w obliczu problemów energetycznych oraz z łańcuchami dostaw ChRL pozostaje atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesu.
Eksport z Xinjiangu do Unii Europejskiej wydatnie wzrasta
Eksport z Xinjiangu do Unii Europejskiej podwoił się w sierpniu bieżącego roku, pomimo europejskich obaw związanych z wykorzystywaniem pracy przymusowej w tym regionie Chin i planom zakazania importu produktów wykonanych przy jej pomocy. Chiny wielokrotnie zaprzeczały zarzutom pracy przymusowej i jakiejkolwiek innej formie łamania praw człowieka w Xinjiangu, twierdząc, że utworzyły w regionie ośrodki szkolenia zawodowego w celu poprawy perspektyw zatrudnienia członków społeczności Ujgurów.
Spotkanie specjalnego wysłannika ChRL ds. europejskich w siedzibie UE
16 września specjalny przedstawiciel rządu chińskiego ds. europejskich Wu Hongbo odwiedził główną siedzibę Unii Europejskiej. Spotkał się z Simonem Mordue, doradcą ds. polityki zagranicznej przewodniczącego Rady Europejskiej oraz Gunnarem Wiegandem, dyrektorem zarządzającym Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych na Azję i Pacyfik. Spotkał się też z przedstawicielami dwóch think-tanków. Gunnar Wiegand napisał, że rozmowy dotyczyły stosunkom dwustronnym UE-Chiny, globalnym i regionalnym wyzwaniom oraz sposobom radzenia sobie z różnymi rozbieżnościami.
Rozpoczęcie misji dyplomatycznej w ChRL przez nowego ambasadora UE
20 września 2022 roku nowo powołany szef Delegatury UE w Chinach ambasador Jorge Toledo wręczył kopię listów uwierzytelniających Li Xiang, zastępcy dyrektora generalnego Departamentu Protokołu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin. „Jestem zaszczycony, że mogę reprezentować UE w Chinach. W czasach złożonych wyzwań geopolitycznych będę pracować nad wzmocnieniem naszych stosunków dwustronnych i wspieraniem dialogu UE-Chiny we wszystkich dziedzinach” – powiedział ambasador Toledo. Wcześniej pełnił on m.in. funkcję ambasadora Hiszpanii w Japonii.
Fu Cong nowym ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej przy Unii Europejskiej
Chiny mianowały nowego ambasadora przy Unii Europejskiej w osobie Fu Conga, który obecnie jest dyrektorem generalnym w Departamencie Kontroli Zbrojeń Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Fu pełnił większość swoich zagranicznych obowiązków w Europie, i ma w ścieżce swojej kariery dwie kadencje w Stałej Misji Chin przy ONZ oraz jako specjalny asystent byłej szefowej Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Chan. Fu wypełni wakat pozostawiony przez Zhanga Minga, który opuścił Brukselę w grudniu 2021 r., aby objąć najwyższe stanowisko w Szanghajskiej Organizacji Współpracy.
Spotkanie szefów MSZ Chin i Francji
19 września na marginesie ZO ONZ, odbyło się spotkanie ministra spraw zagranicznych Wang Yi z francuską minister ds. Europy i spraw zagranicznych Catherine Colonna. Wang Yi pogratulował Francji jej rotacyjnej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Chiny doceniają trzymanie się przez Francję autonomii strategicznej. Colonna powiedział, że Francja docenia pomoc Chin we wznowieniu bezpośrednich lotów do Chin przez Air France. Wyraziła chęć pogłębienia współpracy dwustronnej m.in. w zakresie zmian klimatycznych, bioróżnorodności i bezpieczeństwa żywnościowego. Wyraziła też zaniepokojenie przedłużającym się i narastającym konfliktem na Ukrainie. Warto nadmienić, że podczas konferencji prasowej z tego samego dnia, minister Colonna mówiła o agresywnej chińskiej postawie w regionie oraz stwierdziła, że należy utrzymać status quo w kwestii Tajwanu, a Pekin lub inny kraje, nie mogą tego podważać.
Bonne i rozmowy z Wang Yi
Doradcą Prezydenta Francji Emmanuelem Bonne, dwa razy rozmwiał w krótkim odstepie czasu z szefem MSZ ChRL Wang Yi. Pierwsza rozmowa, która była telefoniczna, miała miejsce 17 września. Wang Yi powiedział, że dialog strategiczny, gospodarczy i finansowy przyniósł pozytywne rezultaty, dla obu państw. Bonne potwierdził dalszą chęć współpracy i wzmocnienia dialogu w głównych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i stabilności na świecie. Obaj panowie spotkali się na żywo 21 września w Nowym Jorku. Według notatki strony chińskiej, rozmowa dotyczyła kwestii bezpieczeństwa europejskiego oraz przywrócenia pokoju. Można też przypuszczać, że rozmowy dotyczyły możliwej wizyty prezydenta Francji Emmanuel Macrona w Chinach. Nie jest ona potwierdzona, ale od kilku tygodni trwają w tej sprawie plotki.
Spotkanie szefów MSZ Chin i Malty
20 września minister spraw zagranicznych Wang Yi spotkał się z maltańskim ministrem spraw zagranicznych i europejskich oraz handlu Ianem Borgiem na marginesie ZO ONZ. Wang pogratulował Malcie nadchodzącej nominacji na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2023-2024. Powiedział również, że w tym roku mija 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Maltą. Stosunki dwustronne utrzymują zdrowy i stały rozwój, co jest wynikiem wzajemnego szacunku i równego traktowania. Strona chińska jest gotowa do współpracy ze stroną maltańską w celu rozszerzenia wymiany i współpracy w kulturze, edukacji, tradycyjnej medycynie chińskiej, sporcie i innych dziedzinach. Borg zaznaczył, że strona maltańska popiera i jest gotowa do udziału we współpracy w ramach Pasa i Szlaku. Wysoko ocenił wyniki wymiany kulturalnej i międzyludzkiej między obydwoma krajami.
Spotkanie szefów chińskiej i europejskiej dyplomacji: Ukraina oraz prawa człowieka
Wysoki Przedstawiciel do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa i Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Ministrem Spraw Zagranicznych Wang Yi 21 września w Nowym Jorku, przy okazji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Urzędnicy dyskutowali o wojnie Rosji z Ukrainą, w tym o jej destabilizujących skutkach globalnych, a także o prawach człowieka. Borrell podkreślił oczekiwania Europy, że Chiny wykorzystają swój wpływ na Rosję, aby zakończyć wojnę, która powoduje potrójny kryzys na całym świecie, wzmagając niedobory żywności i energii oraz niestabilność finansową.
Spotkanie szefów MSZ Chin i Portugalii
21 września szef MSZ Portugalii Joao Gomesem Cravinho, spotkał się z jego chińskim odpowiednikiem Wang Yi, na marginesie sesji ZO ONZ. Wang zauważył że eksport portugalskich produktów rolnych i spożywczych do Chin szybko rośnie, a współpraca między dużymi firmami z obu stron, a współpraca trójstronna postępuje. Cravinho powiedział, że historyczne i dobre stosunki dwustronne, w tym dotyczące Makau, zostały pochwalone podczas spotkania. Omówiono również sytuację międzynarodową i rolę ONZ. Dodał również, że portugalskie firmy są bardzo zainteresowane inwestowaniem w Chinach.
Spotkanie szefów MSZ Chin z MSZ Niemiec
22 września miało miejsce spotkanie szefów MSZ Chin i Niemiec, w między czasie trwających sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wang Yi powiedział, że obie strony poczyniły znaczne postępy we współpracy praktycznej, wysyłając pozytywne sygnały i pokazując potencjał i odporność relacji chińsko-niemieckich, a oba kraje nie mają zasadniczo konfliktu interesów. Baerbock stwierdziła, że Niemcy doceniają ambitne cele redukcji emisji, jakie postawiły sobie Chiny. Są gotowi również zacieśnić współpracę z Chinami w takich dziedzinach, jak zielona transformacja i innowacyjny rozwój. Obie strony wymieniły poglądy na temat Ukrainy oraz kwestii nuklearnej na Półwyspie Koreańskim.
Chińskie inwestycje kluczem do wzrostu Węgier?
Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó spotkał się w Nowym Jorku ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi. Węgierski urzędnik stwierdził, że stosunki dwustronne są korzystne dla obu stron, a chińskie inwestycje na dużą skalę mogą pozwolić Węgrom na utrzymanie wzrostu, podczas gdy Europa znajduje się na krawędzi recesji. Chiny doceniają zdecydowane stanowisko Węgier w sprawie przyjaznej polityki wobec Chin, zdecydowane przestrzeganie zasady jednych Chin i utrzymanie uczciwego stanowiska w kwestiach związanych z podstawowymi interesami Chin, powiedział Wang, twierdząc także, że Chiny będą nadal zachęcać zdolne chińskie przedsiębiorstwa do inwestowania na Węgrzech, oczekując jednocześnie, że Węgry utrzymają ciągłość, stabilność i trwałość polityki.
Foto: Twitter/Łukasz Jasina
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.