* Autorami raportu są: Łukasz Kobierski, Mariana Helysh, Julia Marszałkowska, Jan Sobieraj, Leon Pińczak.
Inicjatywa Trójmorza (ang. Three Seas Initiative) jest projektem geopolitycznym, powstałym w 2015 roku z propozycji prezydenta Polski – Andrzeja Dudy, i prezydent Chorwacji – Kolindy Grabar Kitarowić. Projekt zrzesza 12 członków UE położonych w Europie Środkowej i Wschodniej – Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Jest to jeden z najważniejszych „okrętów flagowych” polityki zagranicznej Polski, dlatego też warto przyjrzeć się opinii państw z nią sąsiadujących – Rosji, Białorusi i Ukrainy, a także Niemiec, państwa początkowo krytycznie nastawionemu wobec Inicjatywy, które w 2018 roku oficjalnie zostało jej obserwatorem. Bliskie położenie geograficzne oraz różne cele geopolityczne wyżej wymienionych państw skłoniły analityków Instytutu Nowej Europy do prześledzenia dyskursu medialnego Rosji, Ukrainy, Białorusi i Niemiec wobec Inicjatywy Trójmorza.
W ramach analizy prześledzono artykuły największych portali informacyjnych i analitycznych, a także wypowiedzi polityków i ekspertów tych państw. Umożliwiło to zobrazowanie postrzegania Inicjatywy oraz Polski przez media i elity polityczne wymienionych krajów, tj. Rosji, Białorusi, Ukrainy i Niemiec. Mam nadzieję, że pozwoli to lepiej zrozumieć i odpowiedzieć zarówno na obawy tych państw, jak i na ataki dezinformacyjne, które są, i najprawdopodobniej będą się nasilać.
Każdy z poszczególnych rozdziałów zakończono wnioskami, które podsumowują dyskurs medialny dotyczący Inicjatywy Trójmorza w czterech państwach. Żywię nadzieję, że nasza praca okaże się pomocna liderom i przewodnikom Inicjatywy, ekspertom, kadrze naukowej, ale też czytelnikom, którzy są zainteresowani naszym regionem.
Życzę owocnej lektury, a także, jeżeli niniejszy raport Państwa zaciekawi, zachęcam do współpracy z Instytutem Nowej Europy.
Łukasz Kobierski,
Prezes Zarządu
Instytut Nowej Europy
JEŻELI DOCENIASZ NASZĄ PRACĘ, DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH DARCZYŃCÓW!
Z otrzymanych funduszy sfinansujemy powstanie kolejnych publikacji.
Możliwość wsparcia to bezpośrednia wpłata na konto Instytutu Nowej Europy:
95 2530 0008 2090 1053 7214 0001 tytułem: „darowizna na cele statutowe”.
Comments are closed.